Tipy na výlety v okrese Frýdek-Místek

U dvanácti Apoštolů aneb Mundloch

Mundloch je kryt vystavěný v kopci pod Bazaly (Baníkem) na Kamenci na pravém břehu řeky Ostravice vedle Komenských sadů. Tento kryt, dle sesbíraných faktů, byl používán jako protiletecký za 2. světové války a a socialismu přestavěn na civilní kryt. 1 km unikátních prostor.

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.

Nedobytné Hukvaldy zlikvidoval blesk, požár a biskup, který je rozprodal

Houkání víl houkalek za nocí stojí údajně za názvem jednoho z nejstarších a největších panských sídel na Moravě. Víly lákaly pocestné k tancování, ale nikoho neutancovaly.

Dubisko valašisko tvrdé

Dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Již 500 let vzhlíží z kopce Strážnice na dědinu valašských vojvodů Kozlovice.

Na haldu Ema za výhledy i historií Ostravy

Přestože veškerá těžba černého uhlí na území Ostravy k poslednímu červnu 1994 skončila, šachty se uzavřely a zasypaly, ve městě dodnes narazíte na řadu hornických památek. Jednou z nich je halda Ema na pravém břehu Ostravice, kam se hlušina z okolních dolů navážela od roku 1920.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Železniční zastávka Čeladná – účelnost a krása minimalismu

Na počátku bylo světlo. V případě obce Čeladná v Beskydech se přidal ještě golf, který způsobil porevoluční, doslova raketový rozvoj obce.

Pramen řeky Chrudimky

Řeka Chrudimka vede přes Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a je dlouhá téměř 109 km.

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.

Naučná stezka Loučka

Obec Bystřice postavila v roce 2012 svou první naučnou stezku. Naučná stezka nese v označení jméno jediného vrcholu, který se v katastru obce nachází Loučka. Jedná se o kopec, který vévodí obcí ze severovýchodní strany a kde probíhá hranice mezi Bystřici a Nýdkem.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Raškovické skály

Rašovické skály se zvedají nad obcí Rašovice u Klášterce nad Ohří v severovýchodní části Doupovských hor a jsou jedním z největších skalních výchozů v této oblasti. Dominantou chráněného území je přibližně 20 m vysoká a 150 m dlouhá skalní stěna s výskytem řady ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí zvou na Technotrasu

V loňském roce se Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí přidali k projektu Technotrasa, který představuje průmyslové dědictví Moravskoslezského kraje. Návštěvníci mohou díky němu poznat zdejší průmysl neotřele a se zážitkem, a podívat se do mnohdy veřejnosti nepřístupných míst.

Kostel sv. Ignáce z Loyoly Malenovice

Kostel sv Ignáce na Borové v Malenovicích byl posvěcen 14. 9. 1673. Avšak nejstarší část budovy je ještě starší než kostel sám. Je to tzv. Misijní kaple, přes niž se dnes vchází do kostela bočním vchodem.