Okres Chrudim

Fara Předhradí – přeneste se do první republiky

Uprostřed obce Předhradí stojí budova staré fary. Najdete v ní školní třídu plnou kalamářů, učebnic i map, na kterých je Podkarpatská Rus ještě součástí republiky. Pokud si chcete prohlédnout, jak se učily děti v roce 1926, máte jedinečnou příležitost.

Hasičské muzeum Kočí

Naše hasičské muzeum ocení nejen nadšenci hasičské techniky. Najdete zde i rozsáhlé sbírky historických a současných hasičských artefaktů jako jsou helmy, sekery, hadice, uniformy a další. Je vhodné pro děti i pro dospělé. Najdete nás uprostřed malebné obce Kočí, u hlavní silnice I/17 .

Hrad Rychmburk

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov důchodců, v současné době hrad je domovem pro osoby s chronickým duševním onemocněním.

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Strudénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Galerie Cyrany v Heřmanově Městci

Galerie Cyrany se nachází v budově bývalé židovské školy a současně i obydlí krajského rabína. Shromažďuje sbírku východočeských malířů a sochařů 20. století, sbírku obrazů, plastik, kreseb, grafických listů a koláží manželů Emy a Josefa Horákových darovanou městu Heřmanův Městec.

Židovský hřbitov Heřmanův Městec

Hřbitov v Heřmanově Městci pochází z 15. století a řadí se mezi nejstarší a nejzachovalejší židovské hřbitovy v Čechách. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1647.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Kyprův mlýn

Farma Kyprův mlýn se nachází na samotné hranici kraje Vysočina. Jak napovídá název, jedná se o bývalé mlýnské stavení, které je obklopeno několika hospodářskými budovami. Hned pod mlýnem se vine potok Želetavka.

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy

Předmětem ochrany je unikátní ekosystém nížinného toku řeky Moravy s meandry, ostrůvky, náplavy a bočními říčními rameny (mezi Litovlí a Horkou nad Moravou) a navazující blízké nelesní i lesní ekosystémy, se zastoupením typických i ohrožených druhů rostlin a volně žijících živočichů.

Vysočina láká na přelomu roku na turistiku

Na Silvestra i na Nový rok se lidé na Vysočině mohou zúčastnit turistických pochodů. Na cestu se mohou vydat pěšky i na kole. V některých cílových místech mohou turisté přispět na vyznačení turistických tras pro vozíčkáře. Největší akcí tohoto druhu nejen na Vysočině bývá pravidelně pochod s názvem Silvestrovský výstup na Javořici s Vlastou Javořickou.

Za zážitky do Chrudimského lesa a za koňmi do Slatiňan

Široké spektrum zážitků, mezi nimiž nechybí výhledy do kraje, protažení těla, ale i rozšíření vědomostí, nabízejí během jediného dne Slatiňany a Chrudimský les v jejich blízkosti. Bonusem jsou nádherní koně, kteří provázejí návštěvníka téměř na každém kroku. Tak pojďme na zámek a na procházku Chrudimským lesem.

Zkamenělý zámek - mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.

Hrad Žumberk

Hrad Žumberk se nachází ve stejnojmenném městysu jižně od Chrudimi. Stačí vystoupat nebo vyjet na náměstí, kde je možné zaparkovat a pokračovat k prohlídce hradu. Samotný hrad Žumberk je nevelký hrádek a je celoročně přístupnýzdarma. Zachovalo se obvodové zdivo, příkop a zbytek valu. Z hradu samotného se zachovala část vnějšího obvodového zdiva paláce a základové zdi hradeb, […].