Tipy na výlety v okrese Chrudim

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Archeologické naleziště Bylany

Asi 3 km jihozápadně od Kutné Hory, na jihovýchodním okraji obce Bylany, se nachází neolitický sídelní areál. Při archeologických průzkumech zde bylo odkryto přes 7 ha pozůstatků osídlení z období kultury s lineární keramikou a následné kultury s vypíchanou keramikou.

Obr Máza v Lesoparku Horka

Pod Mazovou Horkou se rozkládá sedmihektarový les s lesoparkem, který hlídá obr Máza. Obra nemůžete minout, nachází se hned u vstupu do Lesoparku Horka. Obr má nainstalovaná zvuková a pohybová čidla. Když jdete okolo, obr chrápe a když mu zakřičíte do ucha, odpoví vám.

Hrobka rodu Lobkowiczů v Netíně

Hrobka je postavena severně od kostela Nanebevzetí Panny Marie na kopci Horka v novogotickém slohu. Navrhl ji architekt Augustin Prokop v letech 1869 – 1871 na přání kněžny Leopoldiny z Lobkowicz. Stavba je dvoupodlažní z cihlového režného zdiva.

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Dudychova jeskyně v Boru u Skutče

Nejznámější z pseudokrasových jeskyní v Přírodní rezervace Maštale se nachází nedaleko obce Bor u Skutče, téměř nadohled od Toulovcových Maštalí. Jedná se o rozšířenou průrvu ve skále asi 20 m vysokou, kterou lze vylézt až na vrchol skály.

Stezka pravěkých fosilií nad obcí Stolany

Pokud rádi objevujete skrytá místa v přírodě, tak vaší pozornosti by neměla ujít poznávací stezka dokumentující výskyt pravěkých zkamenilých fosílií. Stezka se nachází pět kilometrů jihozápadním směrem od Chrudimského vlakového a autobusového nádraží v písčítem lomu nad obcí Stolany.

Na procházce (nejen) loutkářskou Chrudimí

Starobylá Chrudim se ve druhém pádu může skloňovat Chrudimi i Chrudimě. Je jedno, jaký tvar zvolíme, historické části města prohlášené za památkovou rezervaci to nikterak neuškodí.

Svijanský zámek zve na koupel v pivních lázních

Horkou lázeň ve vířivých dubových vanách s vodou obohacenou o pivovarské kvasnice, slad a chmel si budou moci nově dopřát návštěvníci zámku ve Svijanech na Liberecku. Původně zchátralá památka prošla v minulé dekádě nákladnou rekonstrukcí. Nově teď zámek, o který se stará sousední pivovar, otevře i lázně, pochopitelně pivní.

Od Tří králů na tři zámky: Sychrov, Zákupy a Slatiňany zvou na celoroční prohlídky

Zima většinou zavírá brány historických objektů, přesto některé od čtvrtka 6. ledna začínají vítat ve „dvojkovém“ roce návštěvníky.

Keltské oppidum České Lhotice

Oppidum keltského kmene Bójů se nachází nedaleko obce České Lhotice u Nasavrk. Obýváno bylo zhruba v době 150 až 50 let před Kristem, tedy v mladší době železné (tzv. Době laténské). Jeho výměra byla přibližně 20 ha a bylo obchodním centrem oblasti.

Opevněný Žumberk, malebný tuzemský unikát

Bílé zdi spojené nárožními kuželovitými baštami, se střechami pokrytými šindelem. Jako by se opíral o mohutnou lípu, podtrhuje téměř kulisové panorama kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Jsme v Žumberku, malebné vísce nedaleko Trhových Svin. Ještě nedávno se o místu psalo jako o unikátní opevněné vesnici.

V keltském skanzenu v Nasavrkách roste dům náčelníka

Už skoro dvacet let působí v Nasavrkách na Chrudimsku spolek Boii, který se vrací ke keltským tradicím a svátkům. Současně také postupně buduje rekonstrukci keltského oppida, inspirovanou nálezy v nedalekých Českých Lhoticích i na dalších místech v Čechách.

Přírodní památka Bučina – Spálený kopec

Bučina - Spálený kopec je přírodní památka, kterou najdete nedaleko obce Krouna na Chrudimsku. Rozkládá se na území téměř 32 hektarů v nadmořeské výšce téměř 700 metrů.