Okres Blansko

Rybníky Boří u Zbraslavce

Nádrže se nacházejí nedaleko prameniště a mokřin a mají proto sloužit k zadržení vody v krajině a k vytvoření místního biocentra.

Lesnický slavín Křtiny

Lesnický Slavín je soubor sedmdesáti objektů, které připomínají práci lesníků a učitelů lesnických věd.

Muzeum Kořenec

Muzeum sídlí v prostorách části zemědělské usedlosti č.p.16. Nachází se zde expozice kořeneckého kroje a prezentována je i historie národopisných souborů Kořeňák a Kořeňáček, nositelů folklórních tradic obce.

Muzeum modelové železnice Křetín

Železniční modelové kolejiště umístěné v podkroví rodinného domku, které představuje jednokolejnou hlavní trať překonávající rozvodí mezi dvěma dominantními toky – Čeřankou a Málou a spojuje dva významné železniční uzly – Chudín a Malešov a místní tratě v podhorské krajině.

Muzeum Letovice - expozice Historie města Letovice

Expozice je od října 2017 k vidění v prostorách měšťanské školy v Letovicích. Součástí expozice jsou také předměty, které do muzea věnovali místní lidé. Celé muzeum bude otevřeno v květnu 2018.

Poutní Křtiny s pomalovanými lebkami a popravení lidé v Býčí skále, magická místa Moravy

Dělí je od sebe několik kilometrů a tisíce let. Jeskyně Býčí skála je spojována s pravěkými i středověkými rituály, zdá se, že i v šeru věků krvavými. Ke krvavým obřadům putovali do nitra krasové jeskyně lidí z mnohakilometrových vzdáleností. Křtiny jsou o víře a pokoře, přesto tajemné.

Barokní sloup se sochou Panny Marie Karmelské ve Frýdlantu nad Ostravicí

Sloup Panny Marie Karmelské, tzv. Mariánský sloup, stojí uprostřed náměstí města Frýdlantu nad Ostravicí.

Sloup Nejsvětější Trojice v Bakově nad Jizerou

Uprostřed náměstí Míru v Bakově nad Jizerou byl postaven Sloup Nejsvětější Trojice jako memento k odvrácení morových ran v letech 1727 - 1729.

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Lidová architektura ve Sloupu v Čechách

V obci Sloup se nachází řada historicky cenných roubených, polozděných i zděných lidových domů, pocházejících většinou z konce 18. a 1. poloviny 19. století.

Kaple sv. Jana Nepomuckého Sloup v Čechách

Barokní kaple svatého Jana Nepomuckého ve Sloupu na Českolipsku pochází z 1. poloviny 18. století a je chráněna jako nemovitá kulturní památka.

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách

Kostel sv. Kateřiny se nachází se naproti zámku. Poprvé je zmiňován již v roce 1327. V letech 1717-1719 proběhla rozsáhlá přestavba, při níž kostel dostal svou dnešní podobu.

Zvonohra Křtiny - jedna z největších funkčních zvonoher ve střední Evropě

S výrobou se začalo koncem 90. let minulého století. Zvonohra má celkem 33 zvonů. Celková hmotnost činí téměř dvě a půl tuny, přesně 2487,6 kg. Zvonohru můžete slyšet pravidelně dvakrát týdně.

Kostnice Křtiny - unikátní kostnice obestřená tajemstvím

Křtinská krypta se nachází pod kostelem Jména Panny Marie. Největší pozoruhodností křtinské kostnice se stal nález 12 lidských lebek, které jsou označeny černou kresbou ve tvaru vavřínového věnce a symbolu v podobě písmene T na čele.

Kostel sv. Petra a Pavla v Lysicích

Kostel s gotickým jádrem a pozdně renesanční věží byl upravovaný v letech 1772-86 a roku 1846.