Okres Blansko

V Rudickém propadání mizí voda s hřmotem jak v ďáblově sluji

Do nitra země moravské se řítí s lomozem Jedovnický potok v romantickém údolí pod obcí Rudice. Propadá se do skal, proto místo dostalo název Rudické propadání. Zemská díra je to zajímavá, skutečná krása čeká vyvolené pod zemí, kam se dostanou jen speleologové. Rudice se nacházejí nedaleko Blanska.

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.

Pustým žlebem - nejromantičtějším kaňonem Moravského krasu

Do Moravského krasu se jezdí především za podzemím, krápníkové jeskyně, plavba po Punkvě, proslulá propast Macocha táhnou. Ale i na povrchu je nádherně, nejhezčí partií je asi osmikilometrový kaňon Pustého žlebu. Táhne se od obce Sloup po Skalní Mlýn.

Letovice, další z vyrabovaných zámků, se počtvrté vrací do života

Září dodaleka přehlížeje město Letovice poblíž Boskovic. Původně tvrz a hrad, později zámek, stojí tu již osm století. Za tu dobu objekt čtyřikrát zničili a čtyřikrát uvedli znovu v život. Poslední zmrtvýchvstání provádí v současnosti Bohuslav Vavříček.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Sloup zvaný Po fajrumtu v Novém Boru

Socha nebo sloup ze dřeva, kovu a skla nazvaný Po fajrumtu odkazuje na prastaré zvolání sklářů. Umělecké dílo na náměstí v Novém Boru symbolizuje historii města spojenou se sklářstvím.

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Cukrárna s retro muzeem se nachází v malebné vesnici Křtiny. Součástí interiéru je i malé muzeum, zaměřené převážně na kočárky zn. Liberta.

Tři kříže ve Veveřím lese

„Jen tři kříže z bílýho kamení…“, zpívá se ve známé písni. Právě takové tři kříže ze světlého pískovce najdete v lesích státního podniku Lesy ČR, Lesní správy Černá Hora. Jsou umístěny ve „Veveřím lese“ uvnitř daňčí a mufloní obory Kuřim, která je pozůstatkem velké obory náležející k hradu Veveří.

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Zaniklý kostel sv. Klimenta u Lipůvky

Kostelík sv. Klimenta ležící asi 1,5 km jihozápadně od Lipůvky, byl součástí dnes zaniklé osady, která zde podle archeologických výzkumů stála již na přelomu 10. a 11. století.

Titul krajského Historického města táhne do Boskovic turisty

Boskovice se staly krajským vítězem soutěže Historické město roku 2017, letos plánují použít na regeneraci městské památkové zóny víc než 1,7 miliónu korun. Letos chce město opravit střechu zámeckého skleníku poničenou loni orkánem. Chystá se také obnova podlahy ve sklepení budovy rezidence, kterou napadla dřevomorka, uvedla místostarostka Dagmar Hamalová.

Areál Markland ve Skalici nad Svitavou

Areálu Markland ve Skalici nad Svitavou se nachází nedaleko nádraží. Je upraven jako bojiště se zákopy a protéká jím řeka Svitava. Konají vojenské bojové ukázky.

Zahradní železnice Blansko

Zahradní železnice určená především pro děti. Jedná se o úzkokolejku s kolejištěm dlouhým 18 m.

Zámek Černá Hora se zámeckým parkem

První historická zmínka o hradu v Černé Hoře je z roku 1279. Gotická podoba se mění v roce 1561, kdy Albrecht Černohorský z Boskovic postavil renesanční předhradí a vlastní jádro hradu přestavěl na renesanční zámek. Součástí areálu je park.

Spešovská rozhledna u Blanska

Dřevěná vyhlídková věž stojí nad obcí Spešov. Na Spešovské rozhledně můžete vidět několik obecních symbolů a historických prvků.