Hrady a zámky v okolí Prahy

Kaple sv. Judy Tadeáše v Dobřichovicích

Kaple sv. Judy Tadeáše tvoří západní křídlo dobřichovského zámku.

Zámek Dobřichovice

Renesanční zámek přestavěný na počátku 16.století z bývalé tvrze, stojí na břehu řeky Berounky na okraji Dobřichovic.

Kam o víkendu s dětmi: Postavte si město z lega, navštivte dobu kamennou

Oslavy svátku svatého Martina dominují akcím, které se o víkendu konají. Pokud byste si s dětmi ale chtěli najít poněkud jiný program, vyrazte v Praze třeba do galerie DOX, kde si můžete z lega postavit město. Nabízí se také řada historických akcí, například prohlídka zámku s princeznou v Mníšku pod Brdy nebo návštěva doby kamenné.

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.

Výzdoba schodiště barokního zámku dala vzniknout jménu pražské Troje

Osada známá Horní Ovenec změnila po stavbě šternberského zámku jméno na Troju. Jeden z nejhezčích českých barokních zámků vznikl jako letní rodové sídlo v 17. století. Obrovská vila s parkem a dříve i vinicí, patřící nyní do botanické zahrady, byla letním sídlem V. V. Šternberka a jeho choti Kláry.

Středověký hrad Kost nešetří legendami i fakty

Hrad je sice starý stejně jako Karlštejn, ale oproti němu si až do dnešní doby mnohem více zachoval svůj gotický vzhled, který obecně známějšímu objektu nad Berounkou vzaly stavební úpravy. Kost je po staletí prakticky taková, jako před dobrými pěti sty lety. A pověstmi opravdu oplývá mnohými.

Zámeček Hanspaulka

Podle zámečku byla pojmenována celá pražská čtvrť. Barokně - rokokový letní zámeček s výhledem na Prahu byl postaven Janem Paulem Hippmannem v roce 1773.

Zámek Veleslavín v Praze

Novobarokní budova byla postavena v první polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V roce 1910 zde bylo zřízeno plicní sanatorium. V roce 1912 byl zámek rozšířen o krátká postranní křídla.

Zámeček Jabloňka v Troji

Stavba z konce 18. století na obdélném půdorysu je situovaná do svahu. Zámeček, malebně umístěný na vysoké skále nad Vltavou, vytváří prvořadou dominantu severovýchodní části Prahy. Objekt se od svého vzniku nazýval pouze „Zámeček“, teprve zhruba během 70. let 20. století se vžil název „Jablůňka“.

Město Bochov zachránilo Hartenštejn, hrad s unikátní dělostřeleckou obranou, sloužící jako kamenolom

Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.

Zámek Hostavice

Nejcennější památkou Hostavic je zámek uprostřed zámeckého parku, poměrně novodobá stavba z 19. století. Hostavice jsou pražskou čtvrtí položenou uprostřed přírody, nachází se přímo na okraji přírodního parku Klánovice – Čihadla.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

Pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech stojí v sousedství konventu servitů, později přestavěného na zámek.

Skála Kazín - pozůstatky hradu Kazín

Nad pravým břehem Berounky se zdvihá až 40 metrů vysoká skála od 19.století zvaná Kazín.

Zámek Konojedy

Jedná se o klášter upravený na zámek ve vesnici Konojedy u Úštěku. Servitský klášter založil František Karel Sweets-Špork před polovinou 18. století. Po zrušení kláštera v roce 1786 byly jeho budovy upraveny na šlechtický zámek. Součástí areálu zámku je kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Zámek Koloděje v Praze

Hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenné části města Prahy. Na zámku pobýval také T. G. Masaryk. Zámek je v soukromém vlastnictví a není dlouhodobě veřejně přístupný.