Krušné hory

Bývalá obec Chaloupky u Přebuzi

Obec Chaloupky v Krušných horách nedaleko městečka Přebuz byla v 50. letech 20. století postupně vysídlena. Dnes jsou patrné jen pozůstatky základů některých domů nebo náhonu k pile.

Malé Jeřábí jezero v Krušných horách

Přírodní rezervace Malé Jeřábí jezero na česko-německé hranici v Krušných horách je jedním z nejlépe zachovaných rašelinišť vrchovištního typu v této oblasti. Nachází se na rozvodí Rolavy a Cvikovské Muldy a odtékají z něj potoky na všechny světové strany.

Jelení hora v Krušných horách

Nedaleko vodní nádrže Přísečnice se nachází Jelení hora (993 m). Jedná se o nefelinitový kopec, nejvyšší bod geomorfologického okrsku Přísečnická hornatina. Výrazná hora poskytuje západně od vrcholu krásné výhledy.

Naučná stezka kolem Aschbergu na Bublavě

Naučná stezka dlouhá asi 5,5 km vede lesem podél vodního náhonu u příhraniční obce Bublava v Krušných horách. Najdete na ní odpočívadla, poutavé informace o místní historii, a především neuvěřitelný klid a kouzlo lesa.

Otevřené dveře v Krušných horách

V Krušných horách, v trochu zapomenutém koutu u osady Nová Ves nedaleko Kraslic, objevíte rozhledové místo v podobě otevřených dřevěných dveří, odkud se rozprostírá krásný výhled na okolní hory.

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí zvané také Nancy, se nachází mezi Bublavou a Přebuzí v Krušných horách. Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Mezi zajímavosti zde patří malé skalní město na Šišáku, památný klen nebo památník k 10. výročí založení ČSR.

Adventure Golf v Kláštereci nad Ohří

Zábava pro jednotlivce, rodiny s dětmi, velké skupiny lidí, ale i pro školy. Adventure golf přímo pod vrcholky Krušných hor.

Co navštívit v Krušných horách? Nejkrásnější místa tajemného pohoří

Krušné hory se rozpínají na severozápadě Čech, lemují hranice s německým Saskem. V létě i v zimě nabízejí spoustu možností, jak v nich strávit volný čas. Jsou protkány spoustou naučných stezek, mezi nimi i třeba slavnou Ježíškovou cestou. Množství vrcholů dopomohlo vzniku rozhleden, kterých zde nalezneme požehnaně. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště a léčivé prameny. Ne nadarmo se Krušným horám přezdívá nejtajemnější pohoří.

Sáňkařská dráha Blatenský vrch

V Horní Blatné se nachází speciální sáňkařská dráha, kterou pravidelně upravují sněžné rolby. Je dlouhá zhruba jeden kilometr a starají se o ní lidé ze společnosti První Krušnohorská, která běžně upravuje tratě pro běžkaře.

Výlet českosaským pohraničím. Cín, rašeliniště i malebné rozhledy

Když se řeknou Krušné hory, mnoho lidí si vybaví Sudety, lyžařská centra nebo zničené lesy. Jenže dneska toho tyto naše pohraniční hory nabízí mnohem více. Třeba vzácnou přírodu, kus zajímavé historie i rozmanité rozhledy.

Skialpové túry v Krušných horách – Skialp nad Hrobem

Skialp nad Hrobem je projekt podporující rozvoj skialpinismu v Krušných horách. Většina tratí vede v blízkosti nebo přímo lyžařským areálem Sport Centrum Bouřňák.

Netopýři v podzemí dolu Mauritius

V nejslavnějším cínovém dole na české straně Krušných hor se kutalo takřka bez přerušení po celých 400 let. Zdejší podzemí navíc každoročně hostí vzácné savce z řádu letounů. Podzim a zimu tu tráví stovky netopýrů více než deseti druhů.

Dřevěné hračky z Krušných hor potěší malé i velké

V Oblastním muzeu a galerii v Mostě je otevřena výstava Hračkářský průmysl v Krušnohoří – dvě země – dvě cesty. Expozice mapuje vývoj hračkářství na české i saské straně hranice Krušných hor od jeho počátku až do současnosti s důrazem na vývoj v poválečném období, kdy krušnohorská dřevěná hračka dobývala svět.

Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák

Ve východní části Krušných hor se nachází 869 metrů vysoký vrchol Bouřňák. Je zde horský hotel, v zimě sjezdovky a na západní straně hory přírodní památka Buky na Bouřňáku. Za dobré viditelnosti jsou z Bouřňáku pěkné výhledy do údolí.

Modřín u Petrovic – nejmohutnější modřín v ČR

U Petrovic na Ústecku roste nejmohutnější modřín v Česku s obvodem kmene bezmála 7 metrů. Nachází se téměř na státní hranici s Německem na rozhraní Přírodního parku Východní Krušné hory a CHKO Labské pískovce.