Hrady a zámky v oblasti Králové­hradecký kraj

Zámek Skřivany

Památkově chráněný novogotický zámek ve Skřivanech na Hradecku vznikl na místě starší renesanční tvrze. V druhé polovině 19. století byl přestavěn do současného vzhledu architektem Josefem Niklasem ve stylu anglické tudorovské neogotiky.

Do českého zámku čtyřikrát uhodil blesk. Ukrývá i smutnou love story

Zámek Humprecht u města Sobotka, které je nazýváno jižní bránou do Českého ráje, zaujme už z dálky. Díky elipsovitému půdorysu si jej jen tak nespletete. Zámek jako z pohádky má také nevšední historii. Byl postaven českým pánem pro krásnou Italku a o pár let později do něj čtyřikrát po sobě uhodil blesk. Letos v květnu skončila tříletá rozsáhlá rekonstrukce, a návštěvníkům se tak otevřely nové prohlídkové okruhy.

Netopýři v zámeckém parku ve Vrchlabí

Park obklopující renesanční zámek představuje jakousi miniaturu okolní krajiny. Kromě exotických dřevin potká poutník i rozkvetlou louku, lesík s houbami, potok nebo rybník. Pestré prostředí skýtá úkryty i prostřený stůl pro noční lovce. Najdeme tu minimálně pět druhů netopýrů.

Na romantickém Hrádku u Nechanic si i zámečtí hosté žili jako v pohádce

Pouze deset lidí v jedné skupině se může vypravit na nejnovější prohlídkový okruh, který se koncem dubna otevřel na romantickém zámku Hrádek u Nechanic na Královéhradecku. Čeká je úchvatná procházka jedenácti zrekonstruovanými takzvanými hostinskými komnatami v prvním patře západního křídla zámecké budovy, do nichž se po desítkách let vrátil nejen dobový nábytek, ale ožijí zde i životní příběhy posledních soukromých majitelů této národní kulturní památky.

Zámek Tuř

Na přelomu 17. a 18. století byla původní tvrz jičínskými jezuity přestavěna na barokní zámek.

Městská památková rezervace Nové Město nad Metují

Historické jádro Nového Města nad Metují je od roku 1970 městskou památkovou rezervací. Zachovaly se části městského opevnění – věž Zázvorka, dělostřelecká bašta, Horská brána. Významnými památkami jsou renesanční zámek, kostel Nejsvětější Trojice, radnice a bývalé masné krámy.

Hrádek u Nechanic: Východočeský kousek Anglie slaví výročí

Zámek se nachází třináct kilometrů západně od Hradce Králové a kvůli jeho podobě se mu říká „kousek Anglie ve východních Čechách“. Letos je to rovných sedmdesát let od zpřístupnění veřejnosti, zároveň se připomínají také významná výročí rodu Harrachů, kteří si toto letní lovecké a reprezentativní sídlo nechali postavit. Během prohlídky jsme procházeli tajnými dveřmi, objevili jedinečné vytahovadlo a zjistili, že se tu natáčely nejen pohádky, ale třeba i film Z pekla se slavným Johnnym Deppem.

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně

Bustu z patinovaného bronzu od akademického sochaře Stefana Milkova naleznete v hotelu Savoy, kde Kafka v roce 1922 pobýval a začal psát svůj nedokončený román Zámek.

Zámek Hořiněves

Dnešní podobu zámku v Hořiněvsi, v královéhradeckém okrese, formovali nejen doboví architekti, ale i nespokojení rolníci při selském povstání. V současnosti je zámek v soukromých rukou a po desetiletích chátrání zde probíhá rekonstrukce.

Zřícenina hradu Velešov u Potštejna

Hrad nad obcí Potštejn byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, sídlícím na nedalekém hradě Potštejně. Hrad byl poprvé doložen roku 1356, když Karel IV. Kupoval potštejnské panství od synů Mikuláše z Potštejna. Pravděpodobně nebyl nikdy dostaven.

Zřícenina hradu Klečkov v podhůří Orlických horách

Hrad z počátku 15. století založili páni z Častolovic. V roce 1440 jej marně dobýval Kolda ze Žampachu. I když se mu to nepovedlo, ještě do konce století se hrad uvádí jako pustý. Dodnes se zachovaly zbytky zdí a valy na protáhlém ostrohu.

Zřícenina hradu Hlodný pod Orlickými horami

Gotický hrad Hlodný byl zřejmě postaven pány ze Žampachu, v minulosti plnil hlavně obrannou funkci proti nájezdům loupeživých tlup. Hrad nebyl nikdy zcela dostavěn, jediná přímá zmínka o jeho existenci pochází teprve z roku 1576, kdy je zmiňován při dělení solnického panství.

Zřícenina hradu Veliš u Jičína

Z dominantního hradu stojícího na čedičovém vrchu nedaleko Jičína od konce 13. století se dodnes již skoro nic nedochovalo. Poslední náznaky kdysi významného sídla tvoří zbytky palácové zdi, polozasypaná studna a příkop.

Zřícenina hradu Brada v Českém ráji

Zalesněnému hřebeni nad Jinolickými rybníky vévodí Přivýšina – 463 m a nedaleko, východně pod tímto vrcholem, stával raně gotický hrad Brada. Dnes jsou na vrcholu na památku prusko-rakouské bitvy umístěny sochy sv. Petra a Pavla s dřevěným křížem.

Čertovy hrady u Dvora Králové

Přírodní památka Čertovy hrady se nachází asi 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem. Jedná se o nápadný geomorfologický a krajinný prvek – skalní útvary a balvanová moře.