Hrady a zámky v okrese Hradec Králové

Zámek Skřivany

Památkově chráněný novogotický zámek ve Skřivanech na Hradecku vznikl na místě starší renesanční tvrze. V druhé polovině 19. století byl přestavěn do současného vzhledu architektem Josefem Niklasem ve stylu anglické tudorovské neogotiky.

Hrádek u Nechanic: Východočeský kousek Anglie slaví výročí

Zámek se nachází třináct kilometrů západně od Hradce Králové a kvůli jeho podobě se mu říká „kousek Anglie ve východních Čechách“. Letos je to rovných sedmdesát let od zpřístupnění veřejnosti, zároveň se připomínají také významná výročí rodu Harrachů, kteří si toto letní lovecké a reprezentativní sídlo nechali postavit. Během prohlídky jsme procházeli tajnými dveřmi, objevili jedinečné vytahovadlo a zjistili, že se tu natáčely nejen pohádky, ale třeba i film Z pekla se slavným Johnnym Deppem.

Zámek Hořiněves

Dnešní podobu zámku v Hořiněvsi, v královéhradeckém okrese, formovali nejen doboví architekti, ale i nespokojení rolníci při selském povstání. V současnosti je zámek v soukromých rukou a po desetiletích chátrání zde probíhá rekonstrukce.

Trochu morbidní podívaná s lebkami uvádí expozici Ztracená podkova zimního krále v Náchodě

Bitva na Bílé hoře v listopadu 1620 ukončila naděje českých protestantů. Z Prahy prchl český král Fridrich Falcký se svým dvorem. Jeho poslední zastávkou byl někdy mezi 11. a 15. listopadem náchodský zámek v držení Markéty Salomony Smiřické. Poté vedla cesta „zimního“ krále do Slezska. Podle pověsti ztratil králův kůň v Náchodě podkovu. Její repliku uvidíte v dlažbě Karlova náměstí.

Lednice ve Smidarech

Unikátní technická stavba z 19. století, postavená v roce 1881 a náležící k zámku.

Zámek Dobřenice

První zmínky o Dobřenicích se datují až k roku 1339. Dobřenické panství založil rytíř Zdeněk Bohunek z Dobřenic. Roku 1862 bylo celé panství prodáno baronu Karlu Danielu Weinrichovi, který po požáru zámku v roce 1860 nechal část zbořit a postavil jednopatrovou pseudoklasicistní novostavbu.

Lovecký zámeček u Rohoznice

Lovecký zámeček nacházející se v lese u Klechtáveckého rybníka u obce Rohoznice dal v roce 1880 postavit majitel velkostatku Dobřenice Karel Daniel Weinrich.

Karlova Koruna, zámek v Chlumci nad Cidlinou, byl jedním z posledních projektů Jana Blažeje Santinih

Již o příštím víkendu se ze svého „zimního spánku“ opět probudí většina našich památek; jedním ze zámků, který přivítá své první letošní návštěvníky, bude i Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Barokní zámek je již téměř tři století neodmyslitelnou dominantou města na břehu řeky Cidliny.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. Stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.

Mariánská Týnice, barokní skvost architekta Santiniho, dál září osudu navzdory

Památky UNESCO, kostely na Zelené hoře ve Ždáru nad Sázavou a v Sedlci u Kutné Hory, Klášter Plasy, Klášter Želiv, zámek v Chlumci nad Cidlinou, Mariánská Týnice - to jen několik z mnoha významných staveb vrcholného baroka vytvořených geniálním českým architektem italského původu, Janem Blažejem Santini-Aichelem.

Roudnice byla zlatodějnou kuchyní Viléma z Rožmberka

Lobkovický zámek na ostrohu nad Labem má omšelou fasádu, nově svítí jen vstupní trakt. Nový nátěr něco stojí, současný majitel není tak bohatý jako Vilém z Rožmberka, který pod Řípem nechal zbudovat moderní alchymistickou laboratoř. Rožmberkové nevlastnili jen jižní Čechy, s nimiž je máme spojeny.

Tipy na víkend: Zkuste si malování čokoládou v Táboře a biatlon v Hradci Králové

Pomalu, ale jistě se blíží svátek svatého Valentýna, a tak už tento víkend můžete narazit na speciální akce pro páry. Jednou z nich je třeba focení v historickém ateliéru Seidel v Českém Krumlově. Sladkým zážitkem bude také malování čokoládou v táborském muzeu, labužníky nalákají možná také uzenářské slavnosti na hradě Veveří.

Nehezká Eliška z Kumburka se prý vyhodila do povětří i s jičínským zámkem

Na kopci nad rumcajsovským městem Jičínem stojí rozvaliny kdysi výstavného hradu Kumburka. Sídlo rodu Smiřických nejprve zničili Švédové, ti napáchali škod víc než husité a všechny války později. Co zbylo, dorazili vojáci na rozkaz císaře Leopolda I. Edikt ale vydal Ferdinand III. Roku 1655.

Kam o víkendu s dětmi: Na slavnosti chleba nebo v noci do Telče

Vaše ratolesti mají za sebou první týden nového školního roku. Pro mnohé to byl úplně první školní týden. Za odměnu si tedy jistě zaslouží odreagování v podobě her, soutěží a další zábavy. Přesně takové se nachází například v Praze na Vyšehradě, na zámku v Telči nebo v Hradci Králové.

Anglický park v Chlumci nad Cidlinou - park s francouzskou zahradou a oranžerií

V okolí zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou najdete park, který byl založen stejně jako zámek v letech 1721–23 podle projektu barokního architekta Giovanniho Santiniho-Aichela. Zahrada byla nejdříve koncipována jako barokní, až později byla proměněna na krajinářský park.