Tipy na výlety v oblasti Kraj Vysočina

Masné krámy Moravské Budějovice

V budově bývalých Masných krámů jsou k vidění doklady řemesel venkovských. V jednotlivých dílnách se návštěvník může seznámit s nástroji a výrobky sítařů, barvířů, hrnčířů, kamnářů, kolářů, kovářů, podkovářů, přadláků lnu, sedlářů, ševců a řezníků.

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Přehrada Pařížov

Vodní nádrž Pařížov je gravitační přehrada na řece Doubravě. Přehradu stavělo na 500 dělníků v letech 1910-1913. Rok předtím byla postavena obtoková štola a jez, vybudované pro ochranu vlastní výstavby hráze. Štola měla být schopna odvést i přívalové vody, kvůli kterým byla hráz stavěna. V letech 1885, 1888 a 1897 totiž vznikly na Doubravě za […].

Zpod Lomnického štítu přes kopec do doliny, kterou objevila hradní paní Beata

Jeden den, jeden výlet a nejkrásnější výhledy na Vysoké Tatry i podtatranskou nížinu nabízí oblíbená túra ze Skalnatého plesa na Zelené, která vyžaduje přece jenom o něco zdatnější turisty.

Buquoyský lovecký zámeček Žofín vymazala z povrchu zemského Pohraniční stráž

Ve všech ročních dobách kouzelné Novohradské hory na hranicích s Rakouskem, kde přecházejí do pohoří Freiwald, jsou přírodním skvostem. Najdeme tu vrcholy s více než tisícovou nadmořskou výškou, ale také dvě nejstarší chráněná území u nás – Žofínský prales a Hojnou Vodu na svahu Vysoké.

Bez potu a námahy přes tatranské pohoří. Výlet malebnou dolinou pro každého

Vysoké Tatry nejsou jen kopce, vrcholy a štíty, nýbrž také zelené doliny. Jedna z nejkrásnějších začíná až u slovensko-polských hranic a končí téměř na druhé straně pohoří. Příjemná celodenní túra bez extrémního stoupání čítá asi 20 kilometrů.

Lučický Mlýn

Lučický Mlýn se nachází 2km od dálnice D11 (exit 62) na okraji obce Lučice. Jedná se o historický areál se tří-patrovou budovu bývalého vodního mlýna, jehož historie sahá do 16. století.

Brněnský drak - symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Kašna Hastrmanka v Polné

Barokní kašna na hlavním náměstí v Polné je doplněná novodobou plastikou hlavy hastrmana. Pochází z dílny polenských sochařů a kameníků Morávků.

Hrob Anežky Hrůzové u Polné

Pietní místo se nachází na místě nálezu těla Anežky Hrůzové v lese Březina, která zde byla v dubnu roku 1899 zavražděna. Z hrůzného činu byl obviněn žid Leopold Hilsner, kterému přitížila domněnka, že se jednalo o rituální vraždu. Celé kauze se pak začalo říkat Hilsneriáda.

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Okružní naučná stezka v městečku Polná je zaměřená na poznávání přírody a významných památek na trase. Stezka je značena klasickým tzv. Zeleným psaníčkem a začíná a končí na Husově náměstí.

Úniková hra v Jihlavě

Vyzkoušejte novou formu skvělé zábavy. Ocitnete se v originální místnosti, kde bude cílem vyřešení úkolů a uniknutí ven. Hledejte správné klíče, použijte nalezené kódy.

Barokní komody na znárodněné Malé Hluboké využívali zaměstnanci jako latríny

Dalo by se to laxně okomentovat: Doba byla taková! Kulturnímu barbarství vždy nahrává nějaká taková doba. Ať jde o pálení knih, boření staveb, ničení obrazů. Pseudogotický zámek respektive poloruiny Českého Rudolce najdete poblíž Dačic. Název Malá Hluboká mu patří právem, často je tak prezentován.

Pohraniční zátarasy u Čížova

Ostnaté dráty, strážní věže a nástražné systémy podél hranic stále ještě existují, naštěstí již pouze v muzejní podobě. Poslední zbytky železné opony najdete například v hraniční vísce Čížov v Podyjí.