Tipy na výlety v oblasti Kraj Vysočina

Štola Zwergloch - Trpasličí sloj u Jihlavy

Pokusná štola Zwergloch, lidově zvaná Trpasličí sloj, je ražená v rulovém skalním bloku. Štola leží na Smrčenském potoce za obcí Hybrálec. Ústí se nachází v prodloužené hrázi bývalého rybníka.

Dolní mlýn s muzeem u Větrného Jeníkova

Vodní mlýn, který se nachází zhruba 1 km od Jeníkova. V současnosti je vlastníkem mlýna umělecký kovář Leopold Habermann se ženou. Mlýn prošel velmi šetrnou rekonstrukcí. Je stále plně funkční s tím rozdílem, že mlýnské kolo slouží ke kovářskému umění.

Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení

Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Černvíru

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který patří mezi nejpozoruhodnější stavební památky v České republice. Stojí na nejužší severní části skalního ostrohu nad řekou Svratkou.

Zámek Luka nad Jihlavou s anglickým parkem

Barokní stavba byla postavena v letech 1739 - 1747 Maxmiliánem Oldřichem hrabětem z Kounic na místě původního zámku zničeného Švédy za třicetileté války. Dvoupatrová budova s bočními rizality je zdobena především střízlivými lesénami.

Balonový zámek Radešín

Zámek je svými počátky i převážnou částí své existence svázán s cisterciáckým klášterem ve Žďáru nad Sázavou. Byl založen ve 2. polovině 13. století jako klášterní hospodářský dvůr.

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Zámek Kamenná Lhota u Tábora

Jednopatrovou barokní budovu postavil v 1. polovině 18. století rod Kopidlanských z Kopidlna. Pobýval taky i hudební skladatel Oskar Nedbal.

Vltavská informační centra nespí, rok 2018 přinese rozšíření služeb

Vltavská informační centra, která jsou hlavními obslužnými místy pro turisty na plavební trase Stezky řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou, Purkarcem, vodním dílem Hněvkovice, Týnem a Koloději nad Lužnicí, po své úspěšné loňské provozní premiéře rozhodně neusnula zimním spánkem.

Hrad Kozlov u Dalešické přehrady - jediný ostrovní hrad v České republice

Bývalý hrad Kozlov byl postaven ve 14. století na skalním ostrohu nad řekou Jihlava. Po dokončení Dalešické přehrady obklopila skalní ostroh voda a hrad se tak ocitl na ostrově.

Kavárna Bioscop v Jihlavě

Kavárna vzdávající hold kinematografii ve stylu 30. let s rozmanitou nabídkou alko i nealko nápojů, s výběrovou kávou z místní pražírny. Jedná se o divadelní kino kavárnu Divadla otevřených dveří.

Weinbergerova vila ve Znojmě

Židovský továrník Alfred Weinberger vybudoval po roce 1882 v prostoru za znojemským nádražím prosperující kožedělný podnik. Volných stavebních pozemků na tehdejší Wilsonově (dnes Rudoleckého) ulici u nádraží využili roku 1926 ke stavbě dvou obytných rezidencí.

Rostoucí lodní provoz dává zelenou projektu Stezka řeky Vltavy

Po více než šedesáti letech se letos na Vltavu pod Českými Budějovicemi vrátila lodní doprava. Ta představuje nové možnosti významného rozšíření turistické nabídky celého regionu. Po otevření plavební komory v Hněvkovicích se provoz na říční trase Stezky Vltavy rychle rozšířil.

Pašerácká stezka u Čížova v Podyjí

Pašerácká stezka je vedená v horní třetině strmého zalesněného svahu u hraniční obce Čížov a uchvátí krásnými pohledy na lesní komplex Braitavy při hranici se sousedním Rakouskem.

Zkamenělý zámek ve Žďárských vrších

Mohutný skalní útvar nedaleko obce Svratka ve Žďárských vrších na Vysočině je od roku 1977 chráněn jako přírodní památka. Archeologický výzkum prokázal neolitické a slovanské osídlení, z nichž jsou dosud patrné pozůstatky dvojitého valu. Ve 13. století zde pravděpodobně stával i dřevěný hrádek.