Hrady a zámky v oblasti Kraj Vysočina

Přírodní rezervace Roštýnská obora

V okolí hradu Roštejn a západně od něj, asi 2 km severně od obce Doupě v Jihlavských vrších, se nachází přírodní rezervace s rozsáhlým komplexem bučin, které jsou pozůstatkem bývalé Roštejnské obory.

Naučná stezka Cínova cesta ve Svratce

Cínova cesta je naučná stezka ve Svratce pojmenovaná po malíři Františku Cínovi Jelínkovi, známá svými malovanými kameny. Stezka nabízí příjemnou procházku lesem a vede kolem významných míst, jako jsou Zkamenělý zámek a zámeček Karlštejn.

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Zámek Těchobuz

Základem zámku je tvrz ze 14. století, která byla v letech 1786-98 rozšířena a upravena v pozdně barokním slohu. Okolo prochází trasy naučných stezek Mozaika krajiny a Po pamětihodnostech Těchobuze.

Ve skanzenu Vysoký Chlumec máte pocit, že vesnice je tu od nepaměti

Skanzenů je v Česku několik, ale tento mezi Příbramí a Sedlčany patří k nejmladším. Zaujme už tím, že na první pohled máte pocit, že chalupy sem nikdo netransferoval, že vesnice tu stojí od nepaměti. Tříhektarový areál pod místním hradem jen někdo oplotil. Ten „někdo“ je Hornické muzeum Příbram, pod jehož správu místní areál vesnických staveb v přírodě patří.

Městská památková rezervace Telč

Historické jádro města ležící mezi dvěma rybníky je od roku 1970 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu UNESCO. Centrem rezervace je podlouhlé náměstí s měšťanskými domy a rozsáhlý areál renesančního zámku.

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Veveří navštívil i Winston Churchill. Kdysi poničený hrad je dnes národní kulturní památkou

Hrad Veveří leží na skalním ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky, pouhých 20 kilometrů od Brna. Je jedním z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů a díky tomu, že leží nedaleko centra města a Brněnské přehrady, je oblíbeným výletním cílem. Ačkoli bychom to dnes na první pohled neřekli, patřil donedávna k jednomu z nejvíce poškozených a zanedbaných hradů na Moravě.

Rozkvetlá Červená Lhota voní na každém kroku

Zámek Červená Lhota je neodmyslitelně spjat s hudební pohádkou o Zlatovlásce (1973). Scéna, kdy k zámku na loďce přijíždí princ Jiřík (Petr Štěpánek), aby odtud svému králi přivezl zlatovlasou pannu (Jorga Kotrbová), je pro milovníky české kinematografie zkrátka nezapomenutelná. V dnešních dnech si romantickou scénu jako z pohádky kvůli nízké hladině vody nestřihneme. Kouzlo tím však zámek ani trochu neztrácí.

Lipnický hrad je opředen pověstmi. Místní poklad střeží kostlivec s diamantovýma očima

Lipnický hrad byl postaven na skalní vyvýšenině, z níž lze dohlédnout až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Je opředen několika tajemnými pověstmi, které nám nedají spát. Ať už třeba o rytíři Samsonovi, zazděné Kateřině či tajné místnosti plné bohatství. Uchvátí nás také hradní věž s nezapomenutelným výhledem, gotická kaple, zbrojnice, rozsáhlé sklepení a mnohé další.

Zámeček Aleje u Stonařova

Lovecký zámeček stojí uprostřed lesů mezi Stonařovem a Kněžicemi. Klasicistní stavba byla vystavěna v letech 1815-17 a patřila brtnickému rodu Collaltů. Od objektu se rozbíhá sedm alejí, které daly místu jeho název. Dnes je zámeček veřejnosti nepřístupný a slouží k příležitostným kulturním akcím.

Naučná stezka Věchnov

Pokud se vydáte z Bystřice nad Pernštejnem k hradu Pernštejn, udělejte si chvilku a projděte se po malé vesničce Věchnov, kde najdete možnosti odpočinku a zábavy pro děti.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Hanzalův kopeček – vyhlídka na Třebíčsko

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku nedaleko obce Čáslavice. Z vyhlídky budete mít Třebíčsko jako na dlani. Na dosah je hrad Sádek se stejnojmeným vinařstvím, kostely v Čáslavicích a Babicích nebo rozhledna na Pekelném kopci.

Zřícenina Aueršperk

Jedna z mnoha zřícenin hradu v údolí Svratky. Hrad byl zbudován okolo poloviny 13. století jednou z větví pánů z Pernštejna.