Hrady a zámky v okrese Jihlava

Přírodní rezervace Roštýnská obora

V okolí hradu Roštejn a západně od něj, asi 2 km severně od obce Doupě v Jihlavských vrších, se nachází přírodní rezervace s rozsáhlým komplexem bučin, které jsou pozůstatkem bývalé Roštejnské obory.

Městská památková rezervace Telč

Historické jádro města ležící mezi dvěma rybníky je od roku 1970 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu UNESCO. Centrem rezervace je podlouhlé náměstí s měšťanskými domy a rozsáhlý areál renesančního zámku.

Zámeček Aleje u Stonařova

Lovecký zámeček stojí uprostřed lesů mezi Stonařovem a Kněžicemi. Klasicistní stavba byla vystavěna v letech 1815-17 a patřila brtnickému rodu Collaltů. Od objektu se rozbíhá sedm alejí, které daly místu jeho název. Dnes je zámeček veřejnosti nepřístupný a slouží k příležitostným kulturním akcím.

Zámek Palupín

Zámek Palupín se nachází v jihovýchodní části vsi Palupín u Strmila, který leží mezi městy Jindřichův Hradec a Telč. Zámek v soukromém vlastnictví prochází zevrubnou rekonstrukcí. V budoucnu bude poskytovat zázemí kulturním a spolkovým akcím.

Tipy na víkend: Vyrazte na vinobraní, ochutnejte burgery

S nadcházejícím podzimem začíná doba vinobraní. Za tuzemskými i zahraničními víny se můžete vypravit například na zámek Kačina nebo na Slovácko do Uherského Hradiště, kde ochutnáte také regionální dobroty nebo zhlédnete vystoupení folklorních souborů. V Praze se uskuteční populární Burgerfest, v Polné zase slavnosti mrkvanců.

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinským klášterem, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zámek Luka nad Jihlavou s anglickým parkem

Barokní stavba byla postavena v letech 1739 - 1747 Maxmiliánem Oldřichem hrabětem z Kounic na místě původního zámku zničeného Švédy za třicetileté války. Dvoupatrová budova s bočními rizality je zdobena především střízlivými lesénami.

Hrad Kozlov u Dalešické přehrady - jediný ostrovní hrad v České republice

Bývalý hrad Kozlov byl postaven ve 14. století na skalním ostrohu nad řekou Jihlava. Po dokončení Dalešické přehrady obklopila skalní ostroh voda a hrad se tak ocitl na ostrově.

Pomník Boženy Němcové v Polné

Socha Boženy Němcové je asi půlmetrová bronzová plastika a je součástí nově opraveného prvního nádvoří zámku. Dílo ze svého zaplatil utajený polenský mecenáš.

Panská sýpka v Brtnici

Mohutná dvoupatrová budova vrchnostenské sýpky v Brtnici, v okrese Jihlava, je situována v městské památkové zóně obce Brtnice, jihozápadně od areálu zámku, se kterým je historicky spjata.

Templštejn patřil mocnému řádu, jehož představitele upálili

V lesích nedaleko Mohelna se tyčí nad údolím řeky Jihlavy mohutné rozvaliny hradu Templštejna. Název napovídá, komu patřil. Tajemným a záhadným templářům, řádu, o něm jdou historií legendy, poslední dobou často zmiňované v pseudohistorických románech. Samozřejmě existují i seriózní publikace.

Zámek Větrný Jeníkov

První opevněná tvrz, na jejímž místě zámek stojí, byla postavena již v první polovině 13. století.

Další prostory zámku Telč se mají zpřístupnit veřejnosti

Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje velký projekt obnovy zámku Telč, který umožní otevřít návštěvníkům jeho další část, jako je někdejší sýpka a pivovar. Památkáři by na tomto zámku rovněž chtěli otevřít zimní prohlídkovou trasu. Na zahájení turistické sezóny v Telči to řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Nabídka pro turisty se na této památce zlepší už letos, kdy k dosavadním prohlídkovým trasám přibude od 1. června trasa věnovaná zámeckému podzemí.

Telč je pohádkovým magnetem Vysočiny, Bílá paní tu strašila při rozdávání kaše Švédy

Památky na Vysočině tradičně přitahují turisty, i když nezažívají takový nápor jako jiná exponovaná místa. Přes mírný propad turistů stále vede oblíbená Telč, historické městské jádro spolu se zámek tvoří nádherný celek, skvěle zakomponovaný do krajiny. Zájem je i o Jaroměřice, Lipnici a Náměšť.

Muzeum autíček v Přísece přivítá brzy první návštěvníky

Nové muzeum autíček v Přísece nedaleko Jihlavy přivítá první návštěvníky příští čtvrtek. Expozice obsahující tisíce historických hraček, především autíček, byla vytvořena v čerstvě opraveném zámečku.