Hory v oblasti Kraj Vysočina

Sto let staré válečné pohřebiště v Chrudimi

Sto let staré válečné pohřebiště se v Chrudimi dočkalo své obnovy. I když nejste zrovna fanoušky válečné historie, určitě stojí za to najít si chvilku pro návštěvu tohoto místa. Začátek první světové války proměnil několik chrudimských domů v armádní lazarety. Po železnici tam byli sváženi ranění nebo nemocní vojáci ze celé monarchie. Většina z nich […].

Hrad Žumberk

Hrad Žumberk se nachází ve stejnojmenném městysu jižně od Chrudimi. Stačí vystoupat nebo vyjet na náměstí, kde je možné zaparkovat a pokračovat k prohlídce hradu. Samotný hrad Žumberk je nevelký hrádek a je celoročně přístupnýzdarma. Zachovalo se obvodové zdivo, příkop a zbytek valu. Z hradu samotného se zachovala část vnějšího obvodového zdiva paláce a základové zdi hradeb, […].

Pivnická rokle u Zderazi - unikátní český kaňon

Pivnická rokle někdy nazývaná Žižkovy maštale se nachází severovýchodně od Žďárských vrchů a leží na hranici Českomoravské vrchoviny a České křídové tabule.

Na běžky na Seč

Běžkařských tras v Železných horách je několik. Za příznivých sněhových podmínek jsou upravovány stopovacím zařízením. Okruhy u Seče jsou nenáročné, vhodné i pro začátečníky a dobře dostupné. Jedná se o běžecké okruhy mezi Kovářovem a Sečí, propojené také lesní cestou s Vápenným Podolem. Ta se dá použít jen za opravdu dobrých sněhových podmínek. Nastoupit do […].

Rozhledna Na Signálu na Slavíkově u Horní Radechové

V Kladském pomezí na vyvýšenině Signál mezi obcemi Slavíkov a Pavlišov naleznete dřevěnou rozhlednu s ocelovým schodištěm a vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 metrů. Za pěkného počasí je odtud vidět na Broumovské stěny, Orlické hory i Krkonoše.

Skalní útvar Dráteničky ve Žďárských vrších

Přírodní památka Dráteničky je dominantní skalní útvar uprostřed CHKO Žďárských vrchů, asi 200 m severozápadně od obce Blatiny, které se nacházejí asi 10 km od Nového Města na Moravě.

Zřícenina Lichnice je kamennou královnou Železných hor

V rovině pohozené tyčí se kousek za Čáslaví Železné hory. Nad Třemošnicí na skalnatém ostrohu vrchům dominuje ruina kdysi rozsáhlého ronoveckého hradu Lichnice. Pevnost byla dobře bránitelná, o tom se přesvědčili i husité, když se rok snažili ztéci hradby. Jenže to se ve válce nikam nespěchalo.

Minigolf Na Majlantě Miřetice

Útulná restaurace Na Majlantě v nádherné krajině na okraji Železných hor s možností venkovního posezení a ubytováním nabízí také nově otevřený adventure minigolf.

Jedna z nejkrásnější cest v Jizerských horách vede z Hejnic na Bukovec

Možná znáte hezčí místa, mně se líbí tahle cesta. Jizerské hory kromě výstupu na Smrk nenabízejí dramatické převýšení, přesto je jejich krása v létě i zimě naprosto jedinečná. K jihu, do Čech, se svažují celkem mírně, na severní straně končí vysokými kamenitými stráněmi.

Gurmánská stezka v Železných horách

Vydejte se za dobrým jídlem a pitím po Železných horách! Gurmánská stezka, která vás provede z Kraskova po farmách nebo restauracích, nabízí místní speciality.

Chata U Meškadla na Vysočině

Chatka U Meškadla stranou rušných míst, v městysu Vojnův Městec, leží přibližně 14 km severně od města Žďár nad Sázavou v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. V této romantické krajině naleznete řadu kulturních i přírodních památek i nespočet značených turistických a cyklistických tras.

Mlýn Poštolka pod Železnými horami

Jednotlivci i rodiny, kteří dávají přednost příjemné klidné rekreaci v soukromí si jistě oblíbí mlýn Poštolka v obci Víska, nedaleko Chotěboře. Mlýn se nachází na úpatí Železných hor, v jedné z oblastí s nejčistším ovzduším v České republice.

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Může Šumava ukrývat keltský poklad?

Hluboké šumavské lesy s vydatnými vodními zdroji přilákaly i bájné Kelty. Co zde ve skutečnosti hledali?

Bučací vodopád v Beskydech

Krásný beskydský vodopád leží na Bučacím potoce na severní straně hory Smrk, potok se vlévá zleva do Ostravice. Bučací potok protéká Ostravicí, která je nejbližším výchozím místem k vodopádu.