Kraj Vysočina

Fárův dům v Pelhřimově

Ve Fárově domě, původně s barokní fasádou a mansardovou střechou, býval hostinec „U zlatého soudku“. V letech 1913–1914 byl, podle návrhu významného pražského architekta Pavla Janáka, přestavěn v kubistickém slohu.

Milíčovský sad třešní, hrušní a slivoní

Sad je situován na převážně rovinaté travnaté ploše v těsné blízkosti Milíčovského rybníka. Je ze dvou stran obklopen lesními porosty. Milíčovský rybník je součástí rybniční soustavy napájené Milíčovským potokem, spadající do povodí Botiče.

Schellův mlýn v Puchverku na Klatovsku

Vodní mlýn, který stojí jižně od obce Suchá na Kepelském potoce je chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky. Předmětem ochrany je budova mlýnice, chlévy, stodola, náhon a pila.

Mlýn Hněvkovice

Rodinné muzeum Mlýn Hněvkovice, který se nachází poblíž Týna nad Vltavou v Hněvkovicích na pravém břehu Vltavy.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Traily Vír

Biketrialový areál v údolí řeky Svratky osloví svými sjezdy především milovníky přírodních trailů, které doplňují upravené kopané úseky.

Rossiho vyhlídka

Na Rossiho skále nad Forest Resortem lze spočinout na nové vyhlídkové plošině a kochat se soutokem Svratky s Bystřicí a neobvyklým pohledem na Vír.

Lípa v Kuklíku u Chobotského dvora

20 metrů vysoká lípa malolistá roste u Chobotského dvora. Obvod kmene měří přes 9 metrů.

Sousedská hruška v Kralicích nad Oslavou

Hrušeň vysadil na podzim roku 1866 pan Antonín Sklenář jako dárek pro manželku. Léta pod ní sedávali a besedovali sousedé, dnes její stín vyhledávají především návštěvníci Kralic nad Oslavou, protože roste vedle kostela sv. Martina a Památníku Bible kralické.

Do Želiva nejen za duchovnem, ale i za dobrým mokem

Skryt v údolí na planině nad soutokem Želivky a Trnávky se nachází jeden z našich nejstarších klášterů – Želiv.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Hanzalův kopeček – vyhlídka na Třebíčsko

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku nedaleko obce Čáslavice. Z vyhlídky budete mít Třebíčsko jako na dlani. Na dosah je hrad Sádek se stejnojmeným vinařstvím, kostely v Čáslavicích a Babicích nebo rozhledna na Pekelném kopci.

Vyhlídka Lhánické Baby do kaňonu řeky Jihlavy

Na levém úbočí údolí řeky Jihlavy se nachází Lhánické Baby, skalní útvary z granulitu, které jsou hojně vyhledávány horolezci. Nad skalami prochází červená turistická značka.

Zámecký park Myslibořice – ukázková přírodní zahrada

Zámek Myslibořice slouží jako domov seniorů. Volně přístupný je však anglický park s uměle vybudovaným vodním kanálem. Mezi nejkrásnější části zámeckého areálu patří most přes vodní kanál.

Vesnická památková rezervace Dešov

Soubor dešovských domů představuje typické lidové stavitelství jihozápadní Moravy. Ačkoliv některé z nich se pochopitelně nevyhnuly modernizujícím zásahům, byly prohlášeny památkovou rezervací. Nízká stavení kolem návsi se pyšní zdobenými štíty, z nichž vyniká čp. 17 se štítem v duchu baroka.