Kraj Vysočina

Muzeum Tři oříšky pro Popelku

V Počátkách u Pelhřimova jnově otevřeli expozici inspirovanou pohádkou Tři oříšky pro Popelku.

Hornická stezka Krupka

Příhraniční hornická naučná stezka v Krupce je věnována historii rudného hornictví a osídlování Krušných hor. Vede z Husitské ulice před Muzeum Krupka do Fojtovic, měří 35,5 km a obsahuje 24 informačních tabulí.

Zřícenina tvrze Starý Dvůr v Krupce

Počátky tvrze Starý Dvůr při horní cestě z Krupky od kostela sv. Anny k Bohosudovu jsou dodnes nejasné. Tvrz vznikla jako vesnické opevněné sídlo drobného feudála či bohatého měšťana v průběhu 14. nebo nejpozději na počátku 15. století.

Opuštěný vápencový lom u Vlašimi je žabím rájem

Opuštěný vápencový lom v Jinošovském údolí nedaleko Vlašimi se změnil v žabí ráj s naučnou stezkou. Ochránci přírody dokázali zanedbané zpustošené místo vyčistit, vytvořili tady nové tůně pro obojživelníky a pro návštěvníky připravili informační tabule a vyhlídku do lomu.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Torzo železničního viaduktu mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi

V druhé polovině 19. století se začalo budovat nové železniční spojení Brna s Vídní. Trasa vedla značně členitým terénem a tak si vyžádala stavbu několika mostů a tunelů. Všechny byly dvojkolejné, kromě jednoho, toho největšího mostu. Najdete jej u řeky Jihlavy Mezi Ivančicemi a Dolními Kounicemi.

Minigolf Kšírovka

V těsné blízkosti koupaliště a cyklistické stezky u řeky Svratky u sportovního areálu Hněvkovského naleznete minigolfové hřiště, které plně uspokojí všechny milovníky tohoto mezi veřejností oblíbeného sportu.

Hornické muzeum v Plané

Štola Ondřej Šlik, ve které se muzeum nachází, byla vyražena koncem 16. stol. V době největšího rozkvětu dolování stříbrných rud v Plané a jejím okolí. O rozkvětu a důležitosti města svědčí i to, že tehdejší majitelé panství a dolů Šlikové měli v Plané svoji mincovnu.

Rybníky ve Slavické oboře

Slavická obora je jedním z nevyhledávanějších míst v Železných horách. Kromě sítě cest, zříceniny hradu, kaňonu řeky Chrudimky a samozřejmě také zvěře ukrývá i 4 rybníky. A právě za nimi se dnes vypravíme. Auto zaparkujeme nad Trpišovem, u posledního domu směrem na Šiškovice. Naproti domu je cesta ze značkou zákazu vjezdu, kde se dá pohodlně […].

Minizoo Milíčovský dvůr

Na okraji sídliště jižní Město na trase NS Milíčov u Milíčovského lesa se nalézá Milíčovský dvůr s domácími zvířaty. Jsou zde k vidění koně, husy, kozy, ovce, prasátka, a jiné domácí zvířectvo. Nedaleko je několik rybníků a také dětské hřiště. Přístupné celoročně a neplatí se zde žádné vstupné.

Expozice na letišti Náměšť nad Oslavou - nové posádkové muzeum

Expozice byla otevřena v rámci projektu „Posádková muzea pod záštitou Vojenského historického ústavu Praha“ v květnu 2016. Jedná se o první posádkové muzeum v rámci celého projektu, které má i svou venkovní část.

Jindřichovice pod Smrkem: Malá Vídeň severu je dnes oázou klidu, kde čas není vaším pánem

Až budete mít pocit, že musíte utéct od ubíjející jednotvárnosti každodenních starostí a povinností nebo dokonce stresujícího pracovního prostředí, vydejte se na sever Čech do Frýdlantského výběžku, do městečka nacházejícího se na hranici s Polskem - Jindřichovic pod Smrkem.

Cestopis – „Po hřebínku“ Železných hor

Autorem článku je Štěpán Kincl Může se zdát, že Železné hory nemají svůj hřeben, ale já si myslím, že ano. Před lety jsem jel autem přes Kojice u Týnce nad Labem a všiml si motelu s názvem Železné hory. Nedávalo mi smysl, proč právě tohle jméno na tomhle místě, ale při pohledu do mapy jsem […].

V Telči má vzniknout první cyklostezka

Telč požádala o evropskou dotaci na stavbu cyklostezky v Lipkách, jejíž povrch bude vhodný i pro in-line bruslení. Jde o první cyklostezku ve městě, měřit bude čtyři kilometry. Na projekt za 15 miliónů korun se radnice uchází o peníze v evropském programu IROP. Pokud uspěje, uskuteční stavbu v příštím roce.

Víska, kde se sedláci rozhodli zabít udavače, je jinak poklidná malebná obec

Na Oskara aspirující film Je třeba zabít Sekala nebyl jediný, který se ve Varvažově točil. Paradoxem však je, že v uvedeném filmu tato jihočeská ves simulovala předlohovou vesnici Lakotice na Hané, kde se v roce 1943 odehrává děj tohoto dramatického příběhu z autorského brku Jiřího Křižana.