Kraj Vysočina

Přírodní památka Přední skála

Jedná se o oblast s mrazovými sruby a kamennými poli nedaleko obce Cejle. Zahlédnout tady můžete na kostřavu lesní, kapraď samec či pitulník horský. Ze živočichů se zde vyskytují datel černý, strakapoud velký, výr velký a další.

Krásná Hora nad Vltavou láká na viklan opředený pekelnou pověstí

Krásná Hora nemá svůj název jen tak pro nic za nic; opravdu je tu krásně. Městečko se nachází například poblíž největší vodní nádrže Orlík nebo nedaleko hradů a zřícenin, jako jsou Zvíkov či Vrškamýk. Tento kraj je vyhledávaným místem pro nadšené turisty i milovníky cyklistických výletů a vyhlídek, kterých je okolo Vltavy opravdu mnoho. Jeho okolí se pyšní rozsáhlými loukami i lesy plnými zvěře.

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Lezení na komín a industrial ferrata v Továrně Vír

Uhelna disponuje 3 halami, přilehlým objektem "sýpky" a především 48 metrů vysokým komínem. Komín bude po drobných opravách vrchní části splňovat podmínky pro "sportovní" využití.

Sražená voda – spojnice dvou povodí

Hydrologická zajímavost se nachází v místě evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Naši předkové – mlynáři a hamerníci zde vytvořili umělý kanál se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Mohli tak regulovat množství vody tekoucí daným korytem.

Kaple sv. Jiří v Bělotíně – Lučicích

Na návsi u bývalé školy v Bělotíně – Lučicích stojí malá kaple sv. Jiří.

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě

Zaniká obec pod Pancířským hřebenem se skládala z části Ober Dürnbrunn na náhorní plošině (kde nyní stojí kaplička Panny Marie) a Unter Dürnbrunn (spodní části, nedaleko cesty Onen Svět – Šukačka). V obou částech obce jsou doposud patrné zbytky zbořených stavení.

Naučná stezka Jinošovské studánky

Stezka vede malebnou krajinou bývalé Jindřichovské obory s 11 studánkami, o které se dlouhodobě a pečlivě starají místní obyvatelé. U každé studánky se nachází dřevěný přístřešek nebo místo k posezení.

Židovský hřbitov v Batelově

Židovská obec v Batelově patřila k nejmenším na jihozápadní Moravě. Někdejší přítomnost Židů v Batelově je připomínána pouze jejich náhrobky na hřbitově ukrytém v listnatém lese nedaleko této obce na Jihlavsku.

Kostel svaté Barbory v Batelově

Památkově chráněný kostel sv. Barbory v Batelově dnes slouží jako hřbitovní kostel. Nicméně dříve fungoval jako hlavní kostel v obci.

Kostel sv. Petra a Pavla v Batelově

Dominantou náměstí v Batelově na Jihlavsku je kostel sv. Petra a Pavla. Byl postaven ve stylu baroka v polovině 18. století.

Radnice v Telči

Město Telč se jako jedno z nemnoha měst na Moravě mohlo chlubit už v 15. století tím, že mělo svou radnici. Nicméně dnešní podoba budovy je mladšího data. Původní budova vyletěla do povětří.

Cyklostezka Svratka – Herálec

Město Svratku ve Žďárských vrších propojuje cyklostezka se sousedním Herálcem. Stezka měří přibližně 3 kilometry, přes řeku a mokřad ji převádí dřevěný most dlouhý víc než 70 metrů.

Jihlavské renesanční domy

Perlou interiérů jihlavských renesančních paláců jsou velkoryse pojaté a zdobené vysoké síně.

Šmeralův statek – centrum tradiční lidové kultury Třebíč

Šmeralův statek nabízí školákům v atraktivním prostředí historického příměstského statku vzdělávací programy zaměřené na lidové obyčeje v průběhu celého roku.