Kraj Vysočina

Santiniho boží muka u Bobrové

Pozoruhodná barokní boží muka z roku 1708 se nachází za obcí Bobrová na Vysočině. Konkávně tvarovaná střední část vyrůstající z hranolové základny je prolomena pravoúhlými nikami s novodobými obrázky. Stavbička patří mezi díla Jana Blažeje Santiniho.

Z městečka Rukapáně romantickým Chittussiho údolím pod Železné hory

Barva řeky Doubravy je proměnná, břehy lemuje zelená ve všech odstínech, nyní v pozdním jaru i žlutá blatouchů či petrklíčů. K tomu šeď skal a balvanů, přes které se řeka převaluje a utváří peřeje.

Rozhledna Pípalka na Křemešníku

Na vrcholu Křemešník asi sedm kilometrů od Pelhřimova stojí ocelová rozhledna Pípalka. Návštěvníci mohou vystoupat až do výšky čtyřiceti metrů. Rozhledna v nadmořské výšce 765 m n.m. Vyrostla roku 1993. Stojí asi 400 m od poutního kostela Nejsvětější Trojice.

Železniční trať Znojmo – Okříšky

Železniční trať Znojmo–Okříšky je jednokolejná neelektrifikovaná železniční trať, součást celostátní dráhy, spojující Znojmo a Okříšky. Nese číslo 241. Do provozu byla uvedena 23. dubna 1871 jako součást trati Rakouské severozápadní dráhy.

Singletraily Telč v Lipkách

V Lipkách byly vytvořeny tři traily pro začátečníky a středně pokročilé jezdce v celkové délce 3 km. Začátek tratí je u kaple sv. Karla Boromejského a na stoupací trase na Hostětice. Svezou se zde rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i zkušenější jezdci.

Tvrz Proseč u Humpolce

Tvrz ze 14. století, která byla v majetku bratrů Ondřeje, Hrocha a Beneše z Proseče, a později rodu Trčků z Lípy, se nachází na východním okraji Proseče za domem čp. 13.

Studánka Pod Lomem v Chvalčově – Dědině

Sto metrů pod cestou z Vísky na Bělidlo pod starým žulovým lomem vytéká studánka Pod Lomem.

Horní rybník ve Žďáru nad Sázavou

Uprostřed města Žďár nad Sázavou se nachází Horní rybník, který je oblíbeným místem pro řadu zvláštních druhů ptáků. Ty láká zejména nepřístupný ostrůvek na rybníku.

Vlastivědná stezka krajem Chrudimky

Stezka na své dlouhé a náročné trase, jejíž osu tvoří řeka Chrudimka a také rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory, seznamuje s historickými, kulturními a přírodními zajímavostmi zdejšího kraje. Měří 82 km a začíná u pramene řeky nedaleko Svratky a končí v Chrudimi.

Pojmannova stezka v Polné

Pojmannova stezka je okružní trasa, která vede z Polné na sever k rybníku Kukle a poté se vrací zpět do města. Měří 6,5 km a po celou dobu ji značí žlutá turistická značka. Cesta byla pojmenována po starostovi a továrníkovi Václavu Pojmannovi.

Rybník Medlov na Vysočině

Rybník Medlov se nachází asi 1 kilometr východně od obce Tři Studně. . Jedná se o jeden z největších a nejvýše položených rybníků na Vysočině. Nabízí příjemné koupání s travnatou pláží či písčitým a písčitým dnem.

Chráněná krajinná oblast Železné hory

V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 km² nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Oblast se rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje také za Seč k Ronovu nad Doubravou.

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa je dlouhá 25 km a vede z Krucemburku k Cyklo Areně Vysočina v Novém Městě na Moravě.

Psané skály na Slapech

Nad strmým údolím potoka Mastníku, 3 km před jeho ústím do Slapské přehrady, vystupují na pravém břehu v několika patrech skalní stěny. V nejvyšším patře se nachází místo, kde je skála doslova popsána nápisy. Na místo uprostřed skal vede příkrá turistická cesta.

Kostel svaté Ludmily v Suché Lozi

Při návštěvě Karla Wojtyly na Velehradě 22.4. 1990 byl posvěcen základní kámen nového kostela. Další léta byl zpracován projekt, v r. 1994 započaly zemní práce, věž kostela byla ukončena v r, 1995, následovala stavba hlavní lodi, stavba byla dokončena r. 1999, vysvěcení proběhlo 22.8.1999.