Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Z Německa po hřebenovce pohodlně na nejvyšší vrchol Šumavy

Kdo chce zdolat nejvyšší vrchol české části Šumavy, nemusí být zvlášť zdatný turista. Pokud se na Plechý (1379 m n. M.) vypravíte z německé strany, kam lze až do nadmořské výšky 1200 metrů vyjet autem, čeká vás pohodlná hřebenovka s krásnými výhledy, které za příznivých podmínek sahají až k Alpám.

Zaniklý hrádek Beistein u Číměře

Dřevěný hrádek Beistein stával na vysokém skalním bloku a sloužil pravděpodobně jako ochrana zemské stezky vedoucí z Rakouska k Jindřichově Hradci nebo jako ochranný bod před lapky. Písemné záznamy o hrádku se nedochovaly, podle archeologických průzkumů byla jeho existence určena na 15. století.

Otevřené dveře na Pancíři zvou do nitra Šumavy

Jsou omšelé jako mnohé šumavské stromy. Na vrchním trámu zárubně je vyryt nápis We Love Šumava. Po většinu času otevřené v nekonečném prostoru rozlehlých lesů s výhledem na vrchol Ostrého, oblast Nýrska, vnitrozemí.

Velký pařezitý rybník u obce Řásná

Velký Pařezitý rybník je přírodní rezervace nacházející se na Vysočině, poblíž obce Řásná v okrese Jihlava v nadmořské výšce 670 až 680 metrů. Byl založen Zachariášem z Hradce v roce 1565 jako zdroj pitné vody pro nedalekou Telč, a jako záložní zdroj slouží dodnes.

Lipenská víla mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou

Bronzová socha krásné mladé ženy byla odhalena v roce 2011. Vznikla z popudu starosty Lipna a senátora Tomáše Jirsy, který po svém znovuzvolení do senátu sochu koupil a věnoval ji Lipnu a Frymburku.

Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.

Na Šumavu letadlem aneb Známé cíle pohledem z ptačí perspektivy

Cestu po silnici většina z nás důvěrně zná a obvykle také počítáme s tím, že kvůli uzavírkám a hustému provozu bude potřeba mít dostatečnou časovou rezervu. Jaké to ale je, když se na Šumavu vydáme vzduchem?

Zřícenina Karlův Hrádek zahájila další sezonu

Na akce i turistické výlety bude i v této sezoně lákat zřícenina Karlův Hrádek u Purkarce na Českobudějovicku. Objekt nechal postavit Karel IV. Na jeho záchraně, kterou organizuje město Hluboká nad Vltavou, spolupracuje několik partnerů. Památkáři používají při opravě unikátní postupy.

Za dalekými výhledy na šumavský Špičák

Špičácký tunel, v době svého vzniku nejdelší v Rakousku-Uhersku, přivádí od roku 1877 návštěvníky Šumavy na Železnorudsko. Stavěli ho od roku 1874 do roku 1877, kdy byl 11. října slavnostně otevřen. Měří 1747 metrů. Je zahlouben ve svorech a svorových rulách mezi stanicemi Hojsova Stráž-Brčálník a Špičákem.

Dubisko valašisko tvrdé

Dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Již 500 let vzhlíží z kopce Strážnice na dědinu valašských vojvodů Kozlovice.

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.

Českou Kanadou párou na obludiště i houbový park

Blíží se letní dovolené a turistům se otevírá Česká Kanada. Jihočeská turistická oblast, která se rozprostírá od hranic s Jihomoravským krajem, Vysočinou až po zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku. Oblasti dominují města Dačice, Jindřichův Hradec, Slavonice a Nová Bystřice.

Javorník je možná nejzáhadnějším místem Šumavy

Toulat se v této části Šumavy má svůj zvláštní půvab, a to nejen kvůli překrásným výhledům do vnitrozemí. Uvnitř hlubokých lesů se ukrývají malebná zákoutí a možná i poselství z dávné minulosti.

Helfenburk u Bavorova byl sídlem předního českého kondotiéra Václava Vlčka z Čenova

Na hradech mě vždy fascinuje to obrovské množství šutrů, který museli stavebníci nalámat, nanosit či navozit, přisekat a umístit na správné místo. To, aby byl hrad přepevný, nedobytný. Opět mě to napadlo při prohlídce Helfenburku u Bavorova.

Klášter Zlatá Koruna nechal postavit Přemysl Otakar II., aby naštval Vítkovce

Zlatou Korunu známe ze dvou důvodů. Milovníci historie jako jihočeský cisterciácký klášter nedaleko Českého Krumlova, vodáci jako jedno z tábořišť na Vltavě. Věnujme se první alternativě.