🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Městské hradby ve Vysokém Mýtě

Hradby se ve Vysokém Mýtě dochovaly pouze z části. Nacházejí se podél obvodu historického jádra města. S jejich stavbou se začalo ve 13. století na příkaz Přemysla Otakara II. Součástí opevnění byly také dodnes stojící brány.

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

Římskokatolický kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě, z konce 13. století, je trojlodní vrcholně gotická stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí. V průběhu své existence několikrát vyhořel, do dnešní podoby byl upraven roku 1892 až 1899 v novogotickém stylu.

Poutní kaple Panny Marie na Horách u České Třebové

Nevelká svatyně zbudovaná v klasicistním slohu stojí nad pramenem údajně zázračně uzdravující vody, která je opředena četnými legendami. Dnešní kaple byla postavena roku 1819, avšak bez stavebního povolení, které se podařilo dořešit až roku 1839.

Klasicistní kostel sv. Jakuba Většího v České Třebové

Klasicistní Kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 stojí v blízkosti Starého náměstí, hned za renesanční radnicí. Stavbu nechal postavit majitel panství Alois z Lichtenštejna podle projektu architekta Josefa Hardmutha.

U obří mapy Moravy a Slezska vystavují i unikátní důlní měřidla

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích na Blanensku, které vystavuje historickou obří plastickou mapu Moravy a Slezska, u ní vytvořilo expozici s unikátními důlními přístroji. Poprvé je tak k vidění technika ze sbírky, kterou v první polovině minulého století vytvořil František Čechura.

Minigolf Kšírovka

V těsné blízkosti koupaliště a cyklistické stezky u řeky Svratky u sportovního areálu Hněvkovského naleznete minigolfové hřiště, které plně uspokojí všechny milovníky tohoto mezi veřejností oblíbeného sportu.

Zřícenina hradu Orlík u Brandýsa nad Orlicí

Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.

Pamětní síň Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí

Na náměstí v Brandýse nad Orlicí stojí secesní radnice z roku 1901. Na konci padesátých let minulého století byla na radnici otevřena Pamětní síň Jany Ámose Komenského, která vás seznámí s jeho pobytem ve městě a díly zde vzniklými.

Zámek Brandýs nad Orlicí

Patrový novobarokní zámek s mansardovou střechou s věžičkou stojí na jižním okraji města. Jedná se o nejmladší ze tří šlechtických sídel v Brandýse nad Orlicí. Na budovu navazuje malý park, který tvoří břeh Tiché Orlice. V současnosti není veřejnosti přístupný.

Cykloaltánek Hlavní nádraží mezi Borohrádkem a Velinami

Na cyklostezce mezi Borohrádkem a obcí Veliny se nachází originální altánek, kterému se přezdívá „Hlavní nádraží“, protože se přimyká k železniční trati a turistické informace o stezce a místních památkách jsou umístěny na kotoučích, na kterých bývají obvykle jízdní řády.

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Písník Šromák u Borohrádku

Písník co by kamenem dohodil od Borohrádku, se nachází těsně při silnici č. 36 (jedná se vlastně ještě o ulici Zámlýní). Písník má čistou vodu, občerstvení i nudistickou pláž.

Koupaliště Splav v Borohrádku

Splav je koupací místo na toku Tiché Orlice nedaleko města Borohrádek. Jedná se o přírodní koupaliště bez jakéhokoliv zázemí a vybavenosti. Okolní louky a lužní lesy jsou velmi vhodné pro cykloturistiku.

Vodní skútry na Labi

Od května zahajujeme novou sezonu na Labi u Mělníka, kam jsme se přesunuli z Přelouče. Přijďte se podívat nebo rovnou otestovat, jaké to je uhánět po vodní hladině. Ve vyznačeném prostoru si můžete vyzkoušet nejen přímou jízdu, ale i různé zatáčky. Domluvte si termín co nejdříve.

Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Rodinný minipivovar ve Skalici u České Lípy je svou rozlohou patrně nejmenší minipivovar v Čechách, nikoliv však výstavem a kvalitou piv.

Empírový zámek Borohrádek

Empírový zámek, který vznikl v letech 1816 - 1820 přestavbou panského renesančního domu. Po roce 1945 byl zkonfiskován. Roku 1957 byly provedeny stavební úpravy, přízemní části byly zvýšeny o jedno patro. Nyní zámek slouží jako domov důchodců.

Barokní kostel sv. Michaela Archanděla v Borohrádku

Raně barokní stavba kostela sv. Michaela Archanděla v Borohrádku u Hradce Králové pochází ze 17. století. Vnitřní zařízení je barokní a rokokové, hlavní oltář byl vztyčen roku 1752. Na přilehlém hřbitově se nachází historická dřevěná zvonice.

Divadlo ve Valticích má nový prohlídkový okruh

Loni opravené barokní divadlo na zámku ve Valticích na Břeclavsku má nový pravidelný prohlídkový okruh. Lidé uvidí celou jevištní mašinerii. Budou si moci vyzkoušet práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy. Řekl to vedoucí Národního centra divadla a tance Zbyněk Šolc.

Návštěvnost Olomouckého kraje stoupá

Celkem 547 538 návštěvníků přilákal v loňském roce na více než jeden den Olomoucký kraj. Bylo jich o dvanáct procent více než předloni a jde o nejvyšší návštěvnost od roku 2012.

Farma Alp Rieser na Zbirožsku

Rodinná farma nabízí rodinám, skupinám, školám, školkám, spolkům, ale i jednotlivcům návštěvu farmy, kde se setkáte předeším s alpakami, kozinkami a jinými zvířátky. Mnohému se též přiučíte (ruční dojení, zpracování vlny z alpak, aj.).

Liberecká výšina: rozhledna vybudovaná z kamenů norimberského kostela i tichý svědek násilných činů

Málokteré z krajských měst je obklopeno horami jako Liberec. Za méně než dvacet minut dojedete z centra do Lidových sadů, výchoziště tras do Jizerských hor. Příjemnou procházkou vystoupáte k jedné z dominant města k Liberecké výšině, kterou zaznamená snad každý, kdo přijíždí po dálnici od Turnova.

Bounty - půjčovna lodí a vodáckého vybavení

Zajišťujeme kompletní vodácký servis - od půjčení lodí, raftů, paddleboardů, vest, pádel a barelů přes dopravu zpět do loděnice, až po poskytnutí akreditovaného průvodce. Možností je také pořádání firemních akcí a zájezdů, či akcí pro školy.

Pádla zanořit a jedeme, na vodáky čekají české i moravské řeky. A také potměšilí bobři

Vodácké Ahoj! Zase zní nad hladinou řek, kterým po posledních vydatných deštích přece jen přibylo vody. Vodáky můžete potkat od západu Čech po moravsko-slovenskou hranici, všude, kde se aspoň trochu dá hrábnout pádlem do vody. Po vydatných deštích posledních dnů hladiny řek stouply, jsou sjízdné.

Zříceninu Osule, též Vitějovice zvanou, dnes již neskrývá neprostupné houští

Zbytky hradu ze sklonku časů vlády Přemyslovců se nacházejí na nevysokém vrchu nad obcí Vitějovice, podle níž má právě Osule i alternativní jméno. V roce 2012 díky aktivitě místních došlo k vyčištění části prostor bývalého hradu a tak je dobře k vidění nejen půdorys hradu.

Zaniklý hrad Tepenec

Nad Trusovickým potokem, nedaleko Šternberku na Moravě, se nachází kopec Tepenec s lomem. Kdysi zde však stával středověký hrad, který roku 1340 nechal vybudovat král Karel IV., jako jediný na Moravě. Založil jej ještě coby markrabě moravský.

Noc kostelů v Praze nabídne i pojízdný kostel

Jednou z novinek akce Noc kostelů na území pražské arcidiecéze, která se uskuteční 10. června, bude duchovní tramvaj. Takzvaný Pojízdný kostel bude jezdit mezi 18. až 22. hodinou na trase linky 22 mezi Malovankou a Čechovým náměstím.

Obec Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

V areálu zámku v Kostelci nad Orlicí je otevřená Toniova kavárna, která nabízí teplou i studenou kuchyni. Dětem je určeno dětské hřiště hned naproti terase kavárny.

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Znáte Plivníka, Hejkala a třeba Lesní vílu? Vypravte se za nimi do zámeckého parku v Chlumci nad Cidlinou. Setkáte se tam i s dalšími pohádkovými bytostmi - vílami, skřítky a strašidly. Vybrat si můžete z celkem dvou pohádkových okruhů.

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Nyní je v provozu jako lázeňské zařízení, v jeho podzemí se nachází zdroj léčivých radonových vod.

Za párou do Rakouska doveze kolaře cyklobus

Užít si jízdu s párou v Čechách i sousedním Rakousku, a navíc se projet i na kole umožní zájemcům o nadcházejícím víkendu Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) a rakouské úzkokolejky Waldviertelbahn.

Úniková hra Česká Lípa

V omezeném čase je třeba vyřešit hádanky, rozluštit kódy, najít klíče, odemykat zámky a uniknout z prostředí, které je pro vás nebezpečné.

Rozhledna Na Skalce u Bojkovic

Dřevěná rozhledna se nachází v lokalitě Skalka, asi 1 km na severovýchod od místní části Krhov města Bojkovice a přibližně 35 km na východ od Uherského Hradiště. Z vyhlídkové plošiny je pěkný výhled na Pálavu, Chřiby nebo Bílé Karpaty.

Liberec v létě nabídne prohlídky města pro děti

Liberec o letních prázdninách poprvé nabídne dětem komentované prohlídky centra města. Podílet se na nich bude i skupina historického šermu. Informovala o tom mluvčí radnice Jana Kodymová. Komentované prohlídky nabízí Liberec třetím rokem, dosud byly ale zaměřené na dospělé.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Kam o víkendu s dětmi: Na vlastivědnou procházku po Praze či na výstavu starých traktorů

Oslavy dne dětí už sice někde proběhly, jinde se uskuteční až první červnový víkend. S dětmi můžete ale zajít také na vlastivědnou procházku hlavním městem nebo se vydat do muzea v Čáslavi na výstavu staré zemědělské techniky.

Mystic MindBall

Rozpohybujte kuličku na stole pouze pomocí myšlenky. Až se to naučíte, vaším úkolem bude poslat ji soupeřovi do brány. Kdo má silnější mysl? Tajemnou alchymistickou dílnu, ve které zvítězila mysl nad hmotou, objevíte v malostranské uličce v samém srdci Prahy.

Tipy na víkend: Plazení se v bahně, skákání přes překážky nebo festival syrového jídla

První červnový víkend přeje především sportovcům a odvážlivcům. Pokud vás nezaujme pražský The Color Run, možná si budete chtít vyběhnout šumavský vrchol s profesionálním maratoncem. Klidnější povahy mohou navštívit třeba RawFest nebo degustaci vín v Litoměřicích.

Archeopark Pavlov zve do pravěku

Archeopark Pavlov, unikátní expozice za bezmála sto miliónů korun, přivítal první návštěvníky. Slavnostně byl otevřen v sobotu 28. května za přítomnosti premiéra ČR Bohuslava Sobotky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a dalších hostů.

Zámek Savoia ve Škvorci

Zámek je sídlem aristokratické rodiny, která zde provozuje kulinářskou akademii, residenční bydlení, klub příznivců barokní hudby a pořádá oslavy v tradičním šlechtickém stylu.

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.

Kavka Foto Atelier

Kavka Foto Atelier v Míšeňské ulici je místem, které zprostředkovává jedinečný pocit autentičnosti při focení ve stylovém oblečení z konce 19. a počátku 20. století. Výsledné fotografie jsou ihned k dispozici.

Jezírko, v němž měla zahynout kněžna, Čertovu hory i Hrby najdete v okolí Vráže

Lázeňská obec Vráž na Písecku je usazena do malebné jihočeské krajiny. V nejbližším okolí se v lesích směrem na západ ukrývají romantická místa, lahodící oku i duši, navíc legendou oplývající, i dvě přírodní rezervace.

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.

Kaple svaté Barbory v Bílovci

O kapli, která patřila původně k městskému špitálu, existuje první zmínka z roku 1465. Gotická, patrně z části dřevěná kaple byla barokně přestavěna v roce 1726. Dnešní podobu získala při úpravě na obřadní síň města v 60. letech 20. století.