🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Vranovské skály u Ralska

Pískovcové skalní útvary najdete v osadě Vranov, kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci. Neznámějším místem je skalní vyhlídka zvaná Julinka, odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.

Muzeum lázeňských pohárků v Lokti

Muzeum vystavuje více než 1800 kusů lázeňských pohárků na pití karlovarské minerální vody z let 1760-1970. Jedná se o největší a nejucelenější sbírku na světě. Prohlídky jsou možné jak samostatně, tak na objednání s průvodcem.

Kraj pod horou Mehelník - naučný areál Semice - Flekačky

Přírodně naučný areál Semice – Flekačky se rozkládá na pozemku o výměře 4 ha a zahrnuje krom lesovny a infocentra Lesů města Písek i mlatovou stezku s prvky geoparku a expozici lesního semenářství.

Expozice lidické poválečné domácnosti v lidickém domku

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete v Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení. Otevření expozice je plánováno na 29. března 2017, kdy uplyne 75 let od vypálení obce nacisty.

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty - první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Herecké muzeum Ratibořice

V Hereckém muzeu v Ratibořicích si prohlédnete vzácné a zajímavé relikvie, fotografie, rekvizity, dokumenty a další artefakty, které věnují samotní herci nebo jejich potomci.

Expozice pivovarnictví Znojmo

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s městem Znojmo připravilo v areálu bývalého pivovaru expozici pivovarnictví. Hlavním exponátem je původní technologické zařízení varny z roku 1930. Slavnostní otevření je v plánu 28. dubna 2017.

Rónovo Podobenství s lebkou u Zlaté uličky

Na Pražském hradě u východu ze Zlaté uličky objevíte Rónovo Podobenství s lebkou, mystickou skulpturu, která zachycuje obří lidskou lebku umístěnou na klečící postavě.

Sáňkařská dráha na Křížovém vrchu v Jeseníku

Sáňkařská dráha s dlouhou historií začíná na Křížovém vrchu a spouští se dolů kolem křížové cesty do Smetanových sadů v Jeseníku. Start dráhy se nachází na hřebenu Křížového vrchu, v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem. Na délce necelého kilometru překonáte převýšení necelých 100 metrů.

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Pivovar Modrava

V lednu 2014 byl na Modravě, v samém centru Šumavského národního parku na břehu Roklanského potoka, otevřen nový pivovar s osobitou hospodou a ubytováním. Vyrostl na starých základech hospodářského stavení. Lyer je obchodní značka výčepních piv, ale i ležáků a speciálů, které zde můžete ochutnat.

Mohutné Veveří, vydrancovaný hrad, zničený přestavbami, pozvolna znovu ožívá

Vypadá monumentálně, mohutný hrad se tyčí nad Brněnskou přehradou. Dostal zabrat hlavně v minulém století. Kdysi mocná pevnost založená asi moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským kolem roku 1059. Ve středověku sloužil jako vězení pro panovníkovy odpůrce, byl v zástavě. Dějiny má pestré.

Počernický pivovar

Počernický pivovar je součástí unikátního areálu Panský dvůr v Dolních Počernicích, který v sobě ukrývá krásné přírodní scenérie zámeckého parku, kvalitní gastronomii i kulturní akce a relaxaci.

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kostelecký zámecký park je jediný svého druhu v regionu Orlických hor. Je chráněn jako přírodní rezervace (původně k ochraně ptáků), kde se nachází mnoho významných stromů a dendrologických rarit. Na jaře tu kvetou doslova miliony bledulí jarních.

Sluneční hodiny v obci Hýsly

Mála obec Hýsly v Jihomoravském kraji měří čas hned třemi slunečními hodinami a pyšní se i zmenšeným modelem sluneční soustavy.

Tipy na víkend: Ochutnejte vepřové speciality, vyrazte na žabí běh

Meteorologické jaro už začalo a s ním se mnoho akcí přesouvá z vnitřních prostor ven. Vyrazit proto můžete třeba na vepřové hody na pražské náplavce, kde ochutnáte nejrůznější delikatesy z čuníků, nebo zjistěte, co se skrývá pod názvem akce Žabí závod. Milovníci kultury ocení také několik výstav, mimo to můžete zblízka poznat nejveselejší židovský svátek purim, jehož oslava se uskuteční v Třebíči.

Muzeum Historické Dopravní Techniky Kladno

Občanské sdružení, které existuje od roku 2011, spojuje nadšence do starých autobusů. Na počátku disponovalo dvěma Karosami. Dnes je vozový park mnohonásobně větší a po předchozí domluvě si návštěvníci mohou jednotlivé rarity prohlédnout v areálu bývalé sklárny v Otvovicích.

Loď Pivovar

V Praze na vltavském nábřeží u Štefánikova mostu kotví loď, ve které se zlatavý mok nejen konzumuje, ale dokonce i vaří. V nabídce jsou hned čtyři druhy piva nesoucí názvy českých lodí, tedy Legie, Republika, Remorkér a Monarchie.

Mikulovická brána v Kadani

Mikulovická brána je součástí městské rezervace a kadaňské panorama dotváří již sedm století. Věž, o níž se tvrdí, že je Svatá, je možné navštívit pouze s průvodcem. Návštěvníci však mají jedinečnou možnost vstoupit pod ochranu lučištníků, pootočit tamním rumpálem nebo se pokochat pohledy na Kadaň.

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.

Kam o víkendu s dětmi: Oblékněte se do masek, vyrazte na závody králíků

Pokud vás bude o víkendu lákat netradiční program a jste navíc z Prahy či přilehlého okolí, vyrazte na závody v takzvaném králičím hopu. Podpořte ušáky ve čtyřech disciplínách a rozplývejte se nad jejich roztomilostí. Hledáte-li nějaký tradičnější program, můžete s dětmi vyrazit třeba na karneval nebo víkendovou pohádku.

Martinské stěny na Kokořínsku

Přírodní památka Martinské stěny leží nad Komářím dolem v CHKO Kokořínsko. Stěny tvoří pískovcová plošina a příkrá hrana skal. Na plošině je písčitá půda a rostoucí bor, kdežto na hraně skal je pouze zvětralý písek a solitérní borovice.

Bohutínský vrch - jedna z brdských osmistovek

Bohutínský vrch (843 m), čtvrtá nejvyšší hora Brd, leží v srdci centrální části pohoří. Nachází se v odlehlé a málo navštěvované lokalitě, asi 1,5 km jižně od Toku. Jeho hustě zalesněná plochá vrcholová část na jihu náhle spadá několika kamennými sutěmi a úbočími pak dále klesá k Borskému sedlu.

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.

Z Cimburku na Cimburk, ruiny hradů slavného moravského rodu jsou turistickou lahůdkou

Cimburky máme dva, oba ve stavu zříceném, přesto hrad zvaný Nový Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku je zásluhou občanského sdružení na tom o něco lépe. Oni Cimburky byly tři, první stával ve 12. století u Kutné Hory, ale nic se o něm prakticky neví.

Galerie 35M2

Název galerie přímo souvisí s prostorovou dispozicí. Jedná se o dvě malé téměř identické místnosti vzniklé přestavbou dílny v přízemí žižkovského domu.

Kostel sv. Václava ve Veliši

Pozdně barokní kostel sv. Václava byl v malé obci Veliš vystavěn v polovině 18. století. Jeho průčelí s monumentálním nástupem je unikátním příkladem pozdně barokního iluzionismu. Interiér kostela je přístupný v době nedělní bohoslužby.

Nákladové Nádraží Žižkov

Pro sezónu 2017 se zde plánují opět pravidelné projekce v letním kině a koncerty. Hudba v kolejích, divadelní představení, výstavy a mnoho dalšího.

Experimentální prostor NoD

Galerie NoD spolupracuje dlouhodobě s umělci generace 80. a 90. let, velký důraz však klade na mladou nastupující uměleckou scénu.

Husova knihovna v Polné

Budova s číslem popisným 9 se nachází na Sezimově náměstí v Polné a je chráněna jako kulturní památka ČR. V rámci naší republiky se za první republiky proslavila převratnou novinkou, kterou byl volný výběr knih rovnou z regálu.

Radisson Blu Alcron Hotel

Hotel nabízí ubytování ve 204 pokojích ve stylu Art Deco. K dispozici jsou i pokoje pro tělesně postižené, všechny pokoje jsou zcela nekuřácké. Možnost stravování v michelinské restauraci Alcron a La Rotonde. Hosté mohou využít také fitness a wellness služby.

Kamenný stůl na Javorníku

Na úbočí vrchu Javorník, nedaleko od cesty do Záskalí, se nachází Kamenný stůl. Ten zde byl vytvořen na počest hodkovického koláře Adolfa Walderta, jež byl členem tělocvičného spolku a v únoru 1935 se poblíž tohoto místa zrnil při lyžařských závodech.

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Necelých pět kilometrů od Ratají nad Sázavou se nachází Kamenný stůl. Jedná se o čtyři vztyčené kameny, na nichž je položena kamenná deska. Stůl byl vytvořen u příležitosti 57. sjezdu České lesnické jednoty v roce 1905, o čemž svědčí i český a německý nápis na podstavci.

Nový Dvůr v Novém Kostele

Historický areál Nový Dvůr v Novém Kostele na Chebsku prochází již od roku 2013 důkladnou rekonstrukcí. Avšak při kulturních a společenských akcích jsou objekty přístupné veřejnosti.

Zámek Rožďálovice

Původně renesanční zámek, postaven roku 1622. Následně přestavěn pozdně barokně roku 1760 a upravován koncem 19. a v 1. polovině 20. století. Hlavní portál se sochařskou výzdobou M. J. Brokofa. Zámek není přístupný veřejnosti.

Rytíř Brtník s dcerou Leontýnkou zvou na pohádkový Krakovec

Pohádkový Krakovec už to bez lidí nemohl vydržet, počasí na výlety je ideální, proto jeho kastelán Jiří Sobek zahájil od března letošní návštěvnickou sezonu. Otevřeno je o víkendech až do konce března, pak v normálním provozním režimu.

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče

Jechovec je přírodní rezervace na Telčsku, konkrétně v Markvartické pahorkatině, vyhlášená v roce 1982 kvůli ochraně bledulí. Má rozlohu asi 3 ha a jedná se vlastně o velmi vlhký až podmočený les, kde rostou v hojné míře olše (až 90 let staré) a pod nimi koberce bledulí.

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní

Území se nachází v ploché nivě meandrujícího potoka Leština na jihovýchodním okraji Chraňbožského lesa nedaleko obce Leština u Světlé a Číhošť. Představuje ukázku údolních olšovo-jasanových luhů s navazující vlhkými loukami a mokřadními společenstvy. Na jaře je zde hojný výskyt bledule jarní.

Koberce bledulí v Podtroseckých údolích

V Českém ráji jsou místem se zaručeným výskytem oblíbené bledule jarní Podtroscká údolí řeky Žehrovky mezi Pleskoty a Podsemínem.

Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí

Přírodní památka Hersica na jižní Moravě byla vyhlášena v roce 1997 a zabírá celkem 23,27 hektaru. Jedná se o mokřadní lesní společenstva s olšinami a chráněnými bledulemi. Nachází se mezi Lisicemi, Kunštátem, Černovicemi a Bedřichovem ve Svratecké hornatině.

Socha Jana Žižky z Trocnova

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic.

Přírodní rezervace Staré Ransko - bledule ve Žďárských vrších

Na jaře kvetou v přírodní rezervaci Staré Ransko mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovou Borovou desetitisíce bledulí jarních. Zdejší rozsáhlé lesy o rozloze necelých 700 ha jsou domovem pro celou řadu chráněných a ohrožených rostlin a živočichů.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínání slavného vojevůdce Jana Žižky.

Muzeum Jawa – Rabakov

Soukromé muzeum historických motocyklů JAWA otce a syna Miclíkových se nachází na okraji Českého ráje poblíž zámku Dětenice, necelých 15 km od Mladé Boleslavi v obci Rabakov. Při návštěvě uvidíte ucelenou kompletní sbírku motocyklů JAWA od roku 1929 do roku 2006.

Muzeum hodin Klášterec nad Ohří

Rodinné muzeum starožitných hodin se nachází v historické části Klášterce nad Ohří. Sbírka tikajících skvostů, která vznikala přes 50 let a ještě není u konce, obsahuje hodiny caplové, špindlové, porcelánové, regulátory, stojánky na pánské kapesní hodinky a spousty dalších.

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Rodný domek Aloise Jiráska v Hronově

Expozice v rodném domě A. Jiráska, literárně i politicky činného ještě za první republiky, kterého zde navštívil prezident TGM, se nachází v Hronově, obci mezi Náchodem a Policí nad Metují. Dům pochází z 18. století a byl založen dědečkem A. Jiráska. Dnes slouží široké veřejnosti jako muzeum.

Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Tylovo divadlo nalezneme mezi ulicemi Plk. Truhláře a nárožní ulicí 5. května v Lomnici nad Popelkou. První hra byla odehrána již v roce 1930 a svou dlouholetou tradici nepouští ani dnes. Budova vznikla podle návrhu architekta Oldřicha Lisky a je zapsána v seznamu kulturních památek ČR.