🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Židovský hřbitov Luže

Židovský hřbitov v Luži byl založen údajně v polovině 17. století asi 1300 m severovýchodně od náměstí, daleko od nejbližších domů.

Městská obrazárna - to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Evangelický kostel dříve synagoga v Přelouči

Budova kostela, farního úřadu a kolumbária se nachází na místě bývalé synagógy a židovské školy.

Hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie v Přelouči

Hřbitovní kostel zbudovaný v letech 1682–84. Dvouvěžová jednolodní stavba s obdélným presbytářem orientovaným na východ.

Kostel Panny Marie Sedmibolestné a klášter v Rabštejně nad Střelou

Kostel Panny Marie Sedmibolestné v Rabštejně nad Střelou byl postaven v roce 1767 jako součást komplexu servitského kláštera, od roku 1792 po zrušení kláštera servitů a zboření staršího kostela sv. Matouše (který stál blíže k zámku a v roce 1787 byl zbořen) slouží jako farní kostel.

Židovský hřbitov v Rabštejně nad Střelou

Hřbitov malé židovské obce v někdejším poddanském městečku fungoval zřejmě od 17. do první poloviny 20. století. Postupně byl dvakrát rozšířen, vstupy do starších částí byly zazděny, z kolem vedoucí cesty viditelné.

Zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou

Z původního hradu se dochovaly zbytky dvou válcových věží a pozůstatky hradního zdiva. V hradním areálu stojí od roku 1609 klášter servitů a od roku 1705 barokní zámek.

Zřícenina hradu Sychrov v Rabštejně nad Střelou

Zřícenina hradu Sychrov se nachází na hřebeni naproti zřícenině Rabštejn nad Střelou.

Novorenesanční budova školy a záložny v Přelouči

Dominantou Přelouče se na přelomu 19.–20. století staly novorenesanční budovy na náměstí – základní škola (1880–1881) a budova Záložny (1899–1901).

Kostel sv. Jakuba v Přelouči

Nejvýznamnější architektonickou památkou města je původně románský farní kostel sv. Jakuba, později barokně upravený.

Bývalá židovská čtvrt se synagogou v Novém Bydžově

První, do města příchozí, Židé si se svolením vrchnosti začali stavět domky v severovýchodní části města v místech bývalého minoritského kláštera už od počátku 16. stol.

Čechův most - jedinečná mostní secese v Praze

Je desátým pražským mostem po proudu Vltavy. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci v České republice. Právě proto patří mezi státem chráněné technické památky.

Dřevěná rozhledna na Kopaninách u Olešnice

Malá trámová rozhledna, která má své dvojnice na několika místech naší republiky, vznikla na sklonku roku 2004 na Blanensku na východním úpatí kopce Kopaniny (688 m) u Olešnice.

Dřevěná rozhledna Zelenkův kopec u Olešnice

Dřevěná vyhlídková věž na Zelenkově kopci (666 m.n.m.) nacházející se asi 1 km severně od obce Ústup je v pořadí druhou stavbou svého druhu, kterou nechal na svém území vystavět mikroregion „Sdružení Olešnicko".

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách

Kolemjdoucí může zaujmout erby pánů z Hradce (rodovým a aliančním) a pamětní deskou, která prozrazuje, že v tomto domě se roku 1629 narodil „dějepisec vlastenecký a rodák počátecký, Tomáš Pěšina z Čechorodu“.

Evangelický kostel v Olešnici

Budova stojící nad ulicí Rovečínskou je z olešnických kostelů nejnovější, a to i přesto, že na Moravské straně stávala v druhé polovině 16. století bratrská modlitebna.

Gotický kostel sv. Vavřince v Novém Bydžově

Gotický kostel, který kromě vnitřního zařízení a menších úprav nebyl výrazně barokizován ani regotizován (v ČR ojedinělý a jedinečný jev).

Hamerský potok na Šumavě

Největší přítok řeky Vydry, patřící do povodí Otavy, je typickým šumavským horským potokem. Jeho délka je přibližně 7 km.

Hladová zeď na Petříně

Významná pražská zeď se táhne od Újezdu směrem ke Strahovskému klášteru a dále. Nechal ji postavit český král a císař Karel IV. Její hlavní účel byla obrana Menšího Města pražského, dnes Malé Strany.

Hřbitovní kostel Božího těla v Počátkách

Hřitovní kostel na hřbitově severně od centra Počátek byl postaven na konci 16. století. Barokně přestavěn byl v letech 1705–1711, snad architektem Domenicem de Angeli.

Hřbitovní kostel sv. Mikuláše v Olešnici

Kostel sv. Mikuláše je budovou, která velmi výrazně změnila svoji podobu. Byl totiž do současné podoby zcela zmodernizován v roce 1852.

Kaple sv. Alžběty v Harrachově

Vedle budovy harrachovské sklárny se nachází kaple sv. Alžběty, ve které je umístěn unikátní skleněný zvon, který v roce 1916 odlil sklář Julius Klinger. Zvon je vysoký 50 cm a váží 10 kg.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Příkazech

Kaple, zasvěcená slovanským věrozvěstům, je současně památníkem obětí světových válek. Svou architekturou se podobá románské rotundě se dvěma apsidami.

Kašna s lipany v Aši

Městu Aš dala jméno ryba s charakteristickou hřbetní ploutví, lipan podhorní, které se německy říká Äsche. Nyní na Ašsku vůbec nežije. Symbolizuje ji socha na kašně na náměstí v Aši.

Kostel sv. Jana Křtitele s vyhlídkovou věží v Počátkách

Centru města vévodí vysoká hranolová věž kostela sv. Jana Křtitele. Kostel je poprvé zmiňován již roku 1273.

Kostel sv. Petra a Pavla v Nové Bystřici

První zmínka o kostele pochází již z roku 1188. Základy kruhové sakrální staby se náchází pod dnešní podlahou.

Kostel sv. Vavřince v Olešnici

V místě současného kostela stával kostel již před staletími. Vystavěli jej potomci kolonistů (osídlenců), kteří byli původně z Německa. Kostelík byl dřevěný a byl postaven v roce 1391.

Lovecký zámeček Lamberk u Olešnice

Lamberk je nevelký barokní zámeček, který dal kolem roku 1700 postavit jako své letní sídlo majitel kunštátského panství hrabě Jan Maxmilián z Lamberka (1678-1733).

Mánesův most - ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum v Počátkách, založené v r. 1892, je nejstarší v regionu. Po jeho čtrnáctileté rekonstrukci byla v roce 1997 otevřena stálá expozice.

Most Legií - novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. A spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.

Muzeum čs. opevnění Klášter v Nové Bystřici

Muzeum čs. Opevnění Klášter - naleznete 1,5 km východně od obce Klášter II, směr hrad Landštejn.

Muzeum Milana Dobeše v Dolních Vítkovicích

V multifunčkní aule Gong v Dolních Vítkovicích si můžete prohlédnout nové unikátní muzeum Milana Dobeše.

Naučná stezka Les Chlum u Nového Bydžova

Naučná přírodovědná stezka (6 km) seznamuje na 10 tabulích především s rostlinstvem a historií této lokality. Trasa stezky vás také zavede k zákoutí lesa Chlum, do bývalé pískovny s rybníčkem.

Naučná stezka Otokara Březiny

Naučná stezka, která nese jméno básníka Otokara Březiny, prochází oblastí mezi Počátkami a Jaroměřicemi nad Rokytnou na Českomoravské vrchovině.

Novogotická radnice v Novém Bydžově

Městská radnice je poprvé v pramenech připomínána k letům 1461 a 1462. Novogotická stavba z let 1862 až 1865 stojí na místě starší renesanční radnice a vedlejšího Hruškovského domu.

Památník Járy Cimrmana u Kunžaku

Hned u vlakové zastávky Kaproun nalezneme Cimrmanův památník společně s kamennou mohylou.

Pivovar v Olešnici

Stavba nedávno zbouraného pivovaru stála v těsné blízkosti kostela sv. Vavřince. Byla až do roku 1994 nejstarší budovou v Olešnici vůbec. Byla postavena kolem roku 1500. Na jeho stavbu si olešničtí měšťané vypůjčili od vrchnosti.

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.

Rekreační oblast Pilská nádrž

Nádrž byla vybudová v letech 1959 - 1962 na řece Sázavě z důvodu zásobování vodou pro strojírenský průmysl ve Žďáru nad Sázavou. Dnes slouží jako rekreační oblast, k rybolovu a jako ochrana před povodněmi.

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.

Rybník Sykovec na Vysočině

Rybník Sykovec se nachází mezi obcemi Tři Studně a Vlachovice, vznikl mezi lety 1587 - 1646. Má travnatou pláž s pozvolným písčitým vstupem do vody. Díky své nadmořské výšce je nejvyšším položeným rybníkem na Vysočině.

Skalní útvar Čtyři palice

Přírodní rezervace Čtyři palice je součástí CHKO Žďárské vrchy a leží východním směrem od obce Křižánky.

Starý židovský hřbitov v Novém Bydžově

Židovský hřbitov byl založen r. 1520. Svým stářím se řadí po pražském a kolínském na 3. místo v Čechách.

Zámecká zahrada v Moravské Třebové

Zámecká zahrada v Moravské Třebové je jako stvořená pro odpočinek a nabití se novou energií. Navazuje na zámecké nádvoří.

Zámek Loučná nad Desnou

Původně lovecký zámeček s dochovanými renesančními klenbami je obklopen velkým parkem. Zámek je veřejnosti nepřístupný, park je zpřístupněn volně.

Zbytky opevnění v Nové Bystřici

Nová Bystřice ležící na pomezí Vitorazska a Dolních Rakous se nachází v mírně zvlněné krajině. Někdy před rokem 1341 byl přičiněním pánů z Landštejna vybudován hrad a s ním související fortifikační systém.

Zřícenina hradu Louka u Olešnice

Zřícenina hradu na zalesněném kopci nazývaném Hradisko (635 m n. M., asi 2,5 km jihovýchodně od Olešnice) nad severovýchodním okrajem stejnojmenné vsi.

Naučná stezka Dářská rašeliniště

Naučná stezka provádí jedinečným územím Dářských rašelinišť a prostřednictvím 12 panelů a 2 vyhlídkových bodů seznamuje s živou a neživou přírodou této části Žďárských vrchů. Délka trasy je 3 km.

Army muzeum v Babicích

Milovníkům historie představí vojenskou výstroj, výzbroj a techniku od poloviny 18. století až po současnost. Všechny originální válečné zbraně jsou odborně znehodnocené, tedy nefunkční. Muzeum bude v provozu od léta 2018.