🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Budova gymnázia vznikla v letech 1932-1935 podle projektu pražského architekta Jaroslava Fragnera, jednoho z průkopníků české moderní architektury a čelného představitele československého funkcionalismu.

Kolowratská věž ve Zruči nad Sázavou

Zrekonstruovaná Kolowratská věž sloužila ve středověku jako hradní hláska, ale také jako sklad zbraní.

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska je jedním ze čtyř krajských muzeí a příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje. Sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 10 poboček a výstavních síní.

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

V roce 2015 byla slavnostně otevřena dvoukilometrová naučná stezka po zámeckém parku se čtrnácti zastaveními a dvěma herními prvky pro děti.

Novorenesanční radnice v České Těšíně

Dominantou náměstí ČSA je budova radnice, postavená v novorenesančním slohu. Architektem byl Vilém Richter z Ostravy, stavbu realizovala firma Eugena Fuldy v letech 1928-1929.

Pseudogotický kostel Božského Srdce Páně v Českém Těšíně

Pseudogotický styl s románskými prvky. Dominanta města postavena roku 1894 architektem L. Satzským. Trojlodní kostel monumentálních rozměrů je situován v parkové části centra města.

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Úniková místnost DeCrypt

Zvládnete udržet svou pozornost a splnit svůj úkol v časovém limitu? V našich místnostech budete potřebovat kromě otevřených očí zejména otevřenou mysl a schopnost uvažovat v souvislostech. Ponořte se s námi do světa fantazie!

Kašparova chata na Adamu

Chata leží na jihovýchodním okraji Orlických hor nad obcemi Mladkov a České Petrovice. Nadmořská výška je 752 m.n.m. Chata poskytuje ubytování celoročně.

Ski areál Lázeňský vrch Lipová-lázně

Lyžařský areál Lázeňský vrch se nachází v pohoří Hrubého Jeseníku nad obcí Lipová - lázně. Ski areál Lázeňský vrch přímo navazuje na areál lázní Dolní Lipová.

Smrk - nejvyšší hora Rychlebských hor

S nadmořskou výškou 1127 metrů je Smrk nejvyšší v Rychlebských horách. Nachází se 5 km severozápadně od Ramzovského sedla. Vrchol hory je zalesněn smrkem, nachází se zde vrchoviště Malení s typickou rašelinnou vegetací.

Brick by Brick Brno - vzdělávací kroužky s kostkami

Naším cílem je prostřednictvím stavebnice LEGO a zároveň formou hry naučit malé studenty jemné motorice, fantazii, vzájemné spolupráci, sociální dovednosti, ale i technické zručnosti. Praktické vědomosti získávají zejména z oblastí přírodních věd, historie, matematiky.

Tipy na víkend: Vyrazte na špekáčkobraní nebo pochod po horách

Závěr prázdnin je tu. Poslední srpnový víkend rozhodně nemusíte sedět doma, vyrazit můžete na nespočet akcí. Po celém Česku se koná například Hradozámecká noc, která přináší speciální program. V Praze můžete vyrazit na gastronomický festival v Tróji. Aktivní jedinci mohou zkusit nordic walking - pochod po horách, a rodiny s dětmi mohou víkend strávit na pohádkových stezkách či s rytíři.

Cvičení v Modřanech

Hodina plná hudby, tance a kombinace afro-brazilských rytmů a pohybů doprovázené prvky samby, mamba, raggae, salsy, merengue, maculelé.

Naučná stezka Schroth-Priessnitz

Trasa má celkem 8 zastavení a měří necelé 4 kilometry. Je určena pro pěší, cyklisty, in-line bruslaře a také zde může projíždět vláček Lázeňáček z Priessnitzových léčebných lázní.

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Gotický kostel Narození Panny Marie v Bohumíně

Kostel Narození Panny Marie ve Starém Bohumíně je nejstarší kulturní památkou na území Bohumína.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Klánovicích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Praze-Klánovicích byl postaven v letech 1911–1912, původně jako kaple Matky Boží. Klánovice měly v té době před sebou období největšího rozkvětu.

Kostel narození Panny Marie ve Velkých Bílovicích

Kostel stojí na mírném návrší zvaném Tabačov v nadmořské výšce 180 m. Původně zde byla v roce 1591 postavena bratrská kaple nad hrobem Jana ml. Ze Žerotína. Od r. 1624, kdy byli nekatolíci ze země vypuzeni, zela kostel prázdnotou a chátrala.

Kostel sv. Martina v Šatově

Farní kostel sv. Martina je v jádru pozdně gotický z 15. století, byl přestavován v roce 1656 a počátkem a koncem 19. století. V roce 1851 byla do dnešní podoby přestavěna věž kostela.

Kostel sv. Petra a Pavla v Kunovicích

Historie kostela sahá až do 16. století. K další přestavbě došlo v 18.století za faráře Jana Nepomuka Merttena v letech 1759 – 1761, kdy byl kostel zvětšen a prodloužen přibližně o třetinu. Vystavěna byla věž a skladištěm v prvním patře.

Kostel sv. Václava v Lipové-lázně

Jedná se o typickou ukázkou stavební památky josefinské doby. Stávala zde malá kaple ze 17. století. Kostel byl pak postaven a vysvěcen v roce 1788.

Kostel sv. Vavřince v Teplicích nad Metují

Kostel pochází z 18. století a nachází se na místě bývalého, zřejmě dřevěného kostela, který je doložen v 15. století. Hlavní vchod je osazen mohutnými dubovými dveřmi z roku 1918 s figurálními řezbami ze Starého a Nového zákona.

Naučná stezka Johanna Schrotha

Naučná stezka má 8 zastavení a je dlouhá 8,5 km. Její trasa vede od Muzea Johanna Schrotha v Dolní Lipové přes sedlo Na Pomezí a dále kolem lomů na Smrčníku a úbočí Kopřivného až k prameni císaře Josefa II. V Horní Lipové.

Naučná stezka Klánovických lesem

Naučná stezka prochází rozsáhlým lesním komplexem na východním okraji Prahy. Výchozím i konečným místem je jí železniční stanice Praha-Klánovice. V místech dnešního lesa bylo v minulosti několik osad, z nichž můžeme dodnes nacházet viditelné pozůstatky.

Naučná stezka Lesní galerie aneb Tam a zpátky za zvířátky v Klánovickém lese

Naučná stezka pro pobavení a poučení dětí i dospělých prochází západní částí rozsáhlého lesního komplexu Klánovického lesa na východním okraji Prahy.

Outdoor Fittnes stezka Rokytka

Kvalitně vybavené venkovní fitness zasazené do povodí říčky Rokytka disponuje dřevěnými cvičebními prvky, které nabízejí možnost posilování a protahování vlastní vahou i originálními doplňky, například na žebřinách, hrazdách a bradlech.

Památkový domek v Kunovicích

Památkový objekt v ulici Záhumní čp. 679 se podařilo v roce 2002 zrekonstruovat. Jde o jedno z posledních tradičních stavení, která byla svědkem minulosti a jsou ukázkou tradičního lidového bydlení.

Park Podviní ve Vysočanech

Park Podviní je chloubou Libně i Vysočan, prostírající se na ploše pouhých čtyř hektarů. Díky svému rozmanitému členění ale působí jako značně větší.

Přírodní park Klánovice - Čihadla

Významný krajinný celek je největším přírodním parkem na území Hlavního města Prahy o rozloze 970 hektarů. Rozkládá se ve východní části Prahy na území městských částí Praha 14, Dolních a Horních Počernic, Běchovic, Klánovic a Újezda nad Lesy.

Vinařské sklepy Belegrady ve Velkých Bílovicích

Největší tratí velkobílovických Sklepů je sklepní trať Belegrady, ve které se nachází většina vinných sklepů Velkých Bílovic.

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Pozůstatky skalního hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století.

Chata Na Čiháku v Orlických horách

Původně zde stávala hospoda Ve mlýně, kterou v roce 1930 koupil Klub českých turistů. V letech 1931 – 1932 byl objekt opraven a byla přistavěna dvoupatrová depandance. Po roce 1945 byla přejmenována na chatu Na Čiháku.

Vřesová studánka v Jeseníkách

Poutní místo se nachází v nadmořské výšce 1313 metrů. Dříve zde stála horská chata, dnes zde ze staveb uvidíte jen kapličku nad pramenem Vřesové studánky, kde podle pověsti vytéká zázračná voda. Kolem kapličky prochází červená a zelená turistická trasa z Červenohorského sedla.

Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě

Jedná se o zdravotnické zařízení, které vychází z myšlenky kvalitní a pozorné péče o těžce nemocné a umírající pacienty. Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě byl založen v roce 1999 a má 50 lůžek. Hospic sídlí v zahradách areálu kláštera sester Těšitelek.

Kostel sv. Víta v Kostelci nad Labem

Pozdně gotická stavba, kterou nechali postavit v letech 1485 - 1492 Sekerkové ze Sedčic. V letech 1566 - 1567 byl kostel renesančně přestavěn a poté upravován v 17. a 18. století.

Gotický kostel sv. Martina v Kostelci nad Labem

Původně farní kostel byl postavený ve 2. polovině 13. století a následně goticky přestaven. V josefínské době sloužil jako skladiště střelného prachu. V roce 1769 byla postavena kostelní věž.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Rajhradě

Barokní stavba, která vznikla přestavbou a částečnou novostavbou na místě původního rajhradského farního kostela. Autorem projektu je s největší pravděpodobností český architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel.

Pitrův most v Rajhradě

Od poloviny 11. století spojoval Rajhrad a benediktýnský klášter dřevěný most s mýtem. Most z roku 1694, který byl postaven na dvou zděných pilířích, lépe odolával jarním ledům. Měl dřevěnou vozovku s dřevěným zábradlím a celou stavbu kryla šindelová střecha.

Pomník generála Kozyra v Rajhradě

Generál Kozyr byl nejvyšším důstojníkem Rudé armády, který zahynul na území naší republiky. V Rajhradě byl generálu Kozyrovi v roce 1973 odhalen v areálu zahradnické školy památník.

Rozhledna Vrátenská hora

Rozhledna na Vrátenské hoře (508 m n.m.) byla postavena v roce 1999. Slouží zároveň jako telekomunikační věž. Vrátenská hora leží 6 km od Mšena a 17 km od Mělníka. Leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Židovský hřbitov v Kostelci nad Labem

Židovský hřbitov se nachází v Neratovické ulici. Byl založen v roce 1594 a je tak jedním z nejstarších v České republice. Nejstarší náhrobky nicméně pochází až z 2. poloviny 19. století, protože starší byly zničeny.

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.

Obchodní a nákupní středisko Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov je pětihvězdičkové nákupní centrum v Praze u stanice metra Anděl. Kromě obchodní a nákupní pasáže se tu nachází zábavní centrum, kde vás čeká multikino, dětský koutek či restaurace.

Negrelliho viadukt - nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Claryho kříž s vyhlídkou u Vranova nad Dyjí

Claryho kříž nechal na vrcholu přes 80 m vysokého skaliska nad řekou Dyjí postavit majitel vranovského panství hrabě Stanislav z Mniszku jako památku na svého přítele - spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který se nakazil při návštěvě Vranova během cholerové epidemie.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je největší a umělecko historicky nejvýznamnější vranovskou církevní památkou. Postaven byl již v první polovině 13. století, v gotice zaklenut a rozšířen o dnešní sakristii.