🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Muzeum mlynářství - Průžkův mlýn ve Strážnici

Jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543.

Kavárna Pod pavlačí - Knorův statek v Dolních Chabrech

Jednopatrový dům barokního statku z druhé poloviny 18. století s novodobými úpravami se nachází v Dolních Chabrech. Obytné stavení a špejchar spojuje vstupní brána s členitým nástavcem, doplněným volutami a dvě postranní branky. V současné době se zde nachází kavárna Pod pavlačí.

Vápenné pece Lažánky

Na severním okraji obce Lažánky, v její bezprostřední blízkosti, se nachází významný krajinný prvek U staré vápenky (vápenka v Chrástkách - Havilkova).

Dyjsko - Mlýnský náhon v Krhovicích

Dyjsko - Mlýnský náhon, umělý kanál, je technická památka, známá také jako Mlýnská strouha, Krhovicko–jaroslavický náhon.

Památník Jana Ámose Komenského v Žeravicích

V Žeravicích již kolem roku 1538 sídlili čeští bratři, z nichž řada sem přišla z Čech.

Tipy na víkend: Na Husobraní, festival kávy nebo burčáku

Třetí říjnový víkend má přát počasí. Byla by proto škoda sedět doma. Pokud netoužíte po aktivním programu, navštivte některý z gastronomických festivalů. V Praze to může být třeba Husobraní nebo Prague Coffee Festival. Nechybí ani slavnosti vína či burčáku. Pokud chcete poněkud aktivnější program, nasedněte na kolo a uzavřete cyklistickou sezónu v Nymburku.

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Mezi nejznámější rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny a Bučický rybník přímo u Rožďalovic. Rybníky patří do patří do chráněné Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.

Kaple Panny Marie Bolestné u hradu Kámen

Kaple byla postavena roku 1667 jako hrobka rodu Malovců, tehdejších majitelů hradu Kámen. V blízké době proběhne rekonstrukce kaple, která se pak stane součástí prohlídkového okruhu hradu.

Socha plačícího kašpárka v Kolodějích nad Lužnicí

Socha plačícího kašpárka stojí v Kolodějích u Týna nad Vltavou u zatáčky u mostu. Původně socha stála v areálu kolodějského zámku. Socha připomíná loutkáře Matěje Kopeckého.

Městský park Michalov v Přerově

Park byl založen v roce 1904 přeměnou bývalého lesa, podle plánů významného zahradního architekta Františka Thomayera. Jde o nejstarší a nejrozlehlejší okrasný sad města Přerova. V roce 2017 prošel velkou revitalizací.

Hostinec Rekovice s ubytováním v Trojanovicích

V restauraci na vás čeká jednoduchý a elegantní styl, hořící krb a průhled do kuchyně pod pokličku šéfkuchaře. Hlavním motivem rekonstrukce budovy bylo propojení vnitřku s vnějškem.

Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích

V památkově chráněném zámeckém parku v obci Kvasice na Kroměřížsku roste zhruba 230 let starý ořešák. Zvažuje se také vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala. Strom získal ocenění Strom roku 2017.

Lávky u Vrbického jezera

Díky dvěma novým lávkám byl zpřístupněn pravý břeh Odry mezi Vrbickým jezerem a Antošovickou lávkou. Lávky jsou výsledkem česko-polskému projektu s názvem Odra a Olše blíže turistům i obyvatelům pohraničí a byly zpřístupněny 14. října 2017.

Vojenský dvorek v Terezíně

Malé hospodářství nacházející se přímo v pevnosti Terezín.

Zřícenina hradu Rýsov

Skromné pozůstatky nevelkého skalního hradu Rýsova z doby kolem poloviny 13. století, který se připomíná roku 1517 již jako pustý.

Zřícenina hradu Kuchlov

Zřícenina hrádku Kuchlov se nachází nad soutokem říčky Malá Haná a potoka Rakovec nedaleko vodní nádrže Opatovice.

Zřícenina Víckov v Drahoníně

Nevelká zřícenina gotického hradu, státem chráněná kulturní památka, která stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Loučky.

Zámeček Hanspaulka

Podle zámečku byla pojmenována celá pražská čtvrť. Barokně - rokokový letní zámeček s výhledem na Prahu byl postaven Janem Paulem Hippmannem v roce 1773.

Zámek Veleslavín v Praze

Novobarokní budova byla postavena v první polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V roce 1910 zde bylo zřízeno plicní sanatorium. V roce 1912 byl zámek rozšířen o krátká postranní křídla.

Zámeček Jabloňka v Troji

Stavba z konce 18. století na obdélném půdorysu je situovaná do svahu. Zámeček, malebně umístěný na vysoké skále nad Vltavou, vytváří prvořadou dominantu severovýchodní části Prahy. Objekt se od svého vzniku nazýval pouze „Zámeček“, teprve zhruba během 70. let 20. století se vžil název „Jablůňka“.

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Město Bochov zachránilo Hartenštejn, hrad s unikátní dělostřeleckou obranou, sloužící jako kamenolom

Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.

Kaňon Labe - nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Přívoz Hřensko - Schöna

Labský přívoz ve Hřensku se právem může pyšnit přívlastkem „mezinárodní“. Každý den totiž převáží místní obyvatele i turisty z české strany na německou a naopak. Přívozy nejezdí podle pevně stanoveného jízdního řádu, ale většinou podle potřeby.

Zřícenina hradu Frejštejn nad řekou Dyjí

Hrad Frejštejn byl vystavěn ve 13. století na kopci nad dnešním Podhradím nad Dyjí.

Hrádek Rumberk u obce Deštná

Nedaleko obce Deštná se nalézají zbytky menšího hradu. Hrádek Rumberk zanikl patrně již koncem 14. století.

Románská rotunda v Plavči

Kaple Nanebevzetí Panny Marie byla postavena v první polovině 13. století v sousedství gotické tvrzi při řece Jevišovce v obci Plaveč.

Zřícenina hradu Lapikus

Prastarý hrad se nachází na ostrohu Plenkovického potoka západně od obce Plaveč.

Zřícenina Hrádek (Stagnov) u Ruprechtova

Hrad Stagnov, později nazývaný Nový hrad, stával západně od obce Rychtářov na ostrohu nad říčkou Malá Haná. Místo, na němž jsou dosud patrné zbytky zdí a náspů, se dodnes nazývá Hrádek.

Zřícenina hradu Trmačov u Hlubokých Dvorů

Zříceniny nevelkého hradu Trmačov se nachází na návrší jižně od vsi Hluboké Dvory.

Ateliér MeetArt v pražských Vršovicích

Pro všechny mladé výtvarníky, kteří nemají vlastní ateliérové zázemí, se nově otevřel sdílený prostor MeetArt. Hlavní myšlenkou celého projektu je poskytnout umělcům prostor k tvorbě i prezentaci v jediném multifunkčním prostoru. Meet Art je místem, které má mladé umělce spojovat a inspirovat.

Náměstí Na Podkově s barokní radnicí v Bystrém

Malé historické město se nachází na Českomoravské (Hornosvratecké vrchovině) asi 11 km od Poličky. Dominantou náměstí Na Podkově je budova radnice.

Hrádek Kepkov u Konůvek

Hrádek Kepkov najdete severně od Konůvek. Hrádek je obestřen tajuplnou historií. O jeho vzniku nejsou dochovány žádné záznamy.

Chrám sv. Hippolyta a klášter křížovníků s červenou hvězdou ve Znojmě

Hradiště bylo v 9. a 10. století významným sídelním centrem Velkomoravské říše a právě v místech kostela sv. Hippolyta a křížovnického kláštera vznikla na konci 9. století první církevní stavba ve Znojmě.

Hora Blaník - posvátný český vrch

Hora Blaník je legendární český vrch. V těžkých chvílích naší historie byl vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa.

Paliardiho hradisko Vysočany u hradu Bítov

Jedná se o archeologické naleziště pojmenované podle svého objevitele jihomoravském archeologovi Jaroslavu Palliardim, někdy také nazývané Vysočany.

Knihovna Moravské galerie s artotékou

V knihovně Moravské galerie v Pražákově paláci najdete nově kromě komfortnějšího prostředí a rozšířené nabídky knih o umění a designu také Artotéku – veřejnou půjčovnu současného umění. Obdivovat můžete také vznikající nástropní fresku od Jiřího Franty a Davida Böhma.

Masarykův kulturní dům v Mělníku

Státem chráněná kulturní památka navržená v duchu funkcionalistického purismu od svého dokončení v roce 1936 představuje centrum kultury ve městě. Jje sídlem Mělnického kulturního centra, které nabízí širokou škálu kvalitních kulturních, zábavních a vzdělávacích programů pro děti i dospělé.

Archeologická lokalita Těšetice-Kyjovice

Významná pravěká lokalita, která se zapsala do dějin výzkumu evropského neolitu objevem kruhového sociokultovního areálu – tzv. Rondelu.

Archeologické naleziště Hradiště ve Znojmě

V poslední době Hradiště proslulo především archeologickými výzkumy. Průzkum přinesl mnoho poznatků o pravěkém i velkomoravském osídlení zdejší lokality a o životě našich předků.

Historické Hradiště ve Znojmě

Hradiště je místem s více než tisíciletou historií. Nabízí cenné architektonické památky, nádhernou přírodu, úchvatné vyhlídky do okolní krajiny a v létě také návštěvu archeologických výzkumů.

Sportovní hala v Čestlicích

Nová sportovní hala je vhodná pro nejrůznější sporty, jako jsou basketbal, volejbal, badminton, nohejbal, futsal, fotbal či lakros.

Obec Úvaly jako součást Železné opony

Dnes jsou Úvaly součástí města Valtice. Obec se v období existence Železné opony nacházela v hraničním pásmu a byla určena k vysídlení, které nakonec nebylo realizováno.

Lidové tradice obce Ladná

Ladná patří do regionu Podluží, kde se doposud udržují lidové tradice. Ladnou by neměli vynechat zejména příznivci pěší turistiky a cykloturistiky, protože je to ideální místo pro vstup do Lednicko-valtického areálu.

Češkův mlýn ve Starém Městě

Mlýn najdete ve Starém Městě, v krásné a drsné krajině pod Králickým Sněžníkem v okrese Šumperk. Věnují se zde zpracování starých tradičních plodin, které dříve běžně pěstovali a využívali naši předci.

Přírodní památka Osypané břehy u Strážnice

Jedná se o neregulovaný úsek řeky Moravy u obce Bzenec se třemi vyvinutými meandry a přilehlými lesy.

Přírodní památka Břestecká skála

Přírodní památku Břestecká skála tvoří členité pískovcové skály s lesním porostem nacházející se na jižním úbočí vrchu Komínku.

Přírodní památka Andělka a Čertovka u Šlapanic

Přírodní památka Andělka a Čertovka leží nad pravým břehem řeky Říčky na severním okraji obce Šlapanice.

Přírodní rezervace Plačkův les a říčka Šatava

Přírodní rezervace Plačkův les a říčka Šatava o rozloze 112,9 ha se nachází zhruba v polovině mezi městy Pohořelice a Hustopeče.