🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Pivovar Monopol v Teplicích

Pivovar Monopol byl otevřený v roce 2015 centru Teplic v původním secesním domě, který byl postaven kolem roku 1850 jako VARIETE zum SCHWAN (Varieté u Labutě). V současné době je zde kromě pivovaru, také hotel a restaurace.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun otevírá své brány

V neděli 1. dubna zahájí zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun již sedmou návštěvnickou sezónu. A to velkolepě tradiční akcí Velikonocemi na Novém Hradě.

Klášter v Plasích otevírá už během velikonočních prázdnin

Svou další sezónu začíná klášter Plasy v letošním roce zase o něco dřív. Významná kulturní památka na severu Plzeňska se pyšní hned několika unikáty. Objevit je mohou návštěvníci třeba na Zelený čtvrtek.

Křížová cesta v obci Červenka

Křížovou cestu najdete v klášterní zahradě Domova pro seniory za kostelem sv. Alfonse. Na cestě se nachází celkem 14 zastavení, které popisují události spojené s ukřižování Ježíše Krista.

Neformální fine diningové bistro Bistrot 104

V roce 2018 se Bistrot 104 zařadilo na seznam českých podniků, které od průvodce Michelin Main Cities of Europe obdržely cenu Bib Gourmand. Tedy ocenění za výjimečné jídlo za rozumnou cenu.

Ateliér v podhůří Orlických ho - vVýroba osobního šperku či talismanu

Přijeďte si do ženského ateliéru v podhůří Orlických hor vytvořit ze svého kamínku, mušličky, dřeva ... Osobní silový šperk na svoji podporu.

Známé i další neméně působivé křížové cesty jihu Čech lákají turisty

Naše vlast je plná jak poutních míst, tak drobných sakrálních památek, jako boží muka, kříže a kapličky. Častým prvkem jsou křížové cesty, připomínající poslední okamžiky Krista od jeho odsouzení po uložení do hrobu. Typické jsou především výklenkové kaple a umístění zastavení cestou do vrchu.

Malování na keramiku

Prožijte spolu příjemné odpoledne plné zábavy, daleko od starostí všedních dnů. Anebo přijďte sami – prostě jen tak relaxovat.

Barokní kostel Povýšení svatého Kříže v Židlochovicích

Vrcholně barokní kostel byl postaven známým barokním rakouským architektem Johannem Lucasem Hildebrandtem.

Krása ve skle a kovu v Brně - expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Výstava „Krása ve skle a kovu“ představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928–2013), které odkázal ČNB.

Naučná stezka Louštín u Lužné

Naučná stezka Louštín prochází revírem Lužná. Stezka začíná i končí v lokalitě "Sládkův kříž" za obcí Lužná u nádraží. Na trase stezky se nacházejí krásná místa pro odpočinek, na vrchu Louštín se při jasném počasí otvírá přenádherný výhled na okolní krajinu.

První občanský pivovar Karásek a Stülpner v Chomutově

První občanský pivovar v Chomutově nabízí bohatý sortiment výrobků i možnosti prohlídky zařízení.

Renesanční radnice v Židlochovicích

Radnice ve své prapůvodní podobě měla pouze jednu místnost a byla kryta šindelem. Dnešní podoba pochází až z 19. století.

Robertova vila v Židlochovicích

V roce 1836 byl v Židlochovicích založen jeden z nejstarších cukrovarů ve střední Evropě. A vznikla potřeba vybudovat odpovídající sídlo pro francouzského majitele cukrovaru.

Sedm křížů u Jarovníka

V horní části Komáří dolinky u Javorníku stojí již po staletí v lesní půdě zvláštní kamenný památník, který je v okolí všeobecně známý pod názvem „Sedm křížů“.

Tři kříže u Nového Města na Moravě

Tři kříže u Nového Města na Moravě jsou kulturní památkou od roku 1958. Místo se též označuje jako Kaplisko nebo Kalvárie.

Tři kříže v Karlových Varech

Tři velké štíhlé dřevěné kříže stojí na terase vrcholu Tříkřížového vrchu, obezděné kamennými kvádry. Byly postaveny jako symbol rekatolizace města po bitvě na Bílé hoře.

Žerotínská hrobka a Strejcův sbor v Židlochovicích

Strejcův sbor je řadový patrový dům, v jehož přízemí se nacházejí zaklenuté místnosti, které jsou pozůstatky českobratrské fary a kostela ze 16. století. Pod kostelíkem byla postavena krypta, kde byly objeveny ostatky Fridricha ze Žerotína a dalších pěti příslušníků tohoto pro významného rodu.

Zřícenina hradu Hlavačov u Lužné

Západně od Lužné, v lese, který dnes známý jako Hlavačov , byl zřejmě na počátku 12. století založen lovecký hrádek. V historických pramenech je nazýván Starým hrádkem a je jisté, že patří k nejstarším a svého času k nejvýznamnějším královským hradům.

Přírodní park Džbán na Rakovnicku

Posláním Přírodního parku Džbán je zachování unikátní krajiny džbánské křídové tabule s významnými estetickými hodnotami, zejména s ohledem na geomorfologii území, lesní porosty, charakteristickou a vzácnou flóru a faunu, rozptýlenou mimolesní zeleň a staré ovocné sady.

Kostel sv. Barbory v Lužné u Rakovníka

Kostel v Lužné je doložen již ve 14. století, fara však zanikla za husitských válek a zprávy o kostele od roku 1422 chybějí. Současná stavba je pozdně barokní.

Zamrzlými Krkonošemi k výcvikové základně záškodníků SS a do korun stromů

Mrazivé počasí leckoho uzemní doma v teple, pokud tedy nejste milovníci zimních sportů anebo třeba odhodlaní turisté, kteří vyráží na túru za každého počasí. V Krkonoších lze totiž i přes sněhovou nadílku navštívit zajímavá místa.

Kam o víkendu s dětmi: Poznejte velikonoční zvyky i lidová řemesla

Na víkend je připraven bohatý velikonoční program. Na různých místech po České republice se můžete seznámit s lidovými zvyky, uplést si pomlázky, ozdobit kraslice a ochutnat tradiční velikonoční dobroty. Mnoho z těchto akcí také doprovodí ukázka lidových řemesel. Zajímavostí pak může být stloukání másla nebo výroba sýru.

Tipy na víkend: Ochutnejte dobroty z domova i ze světa

Akce na nadcházející víkend se ponesou především ve velikonočním duchu. Na nejrůznější jarmarky a trhy můžete vyrazit třeba do Příbrami, Spáleného Poříčí nebo Chebu. Pokud vás bude ovšem lákat něco více gastronomického, navštivte pražský Street food festival, jenž nabídne nejrůznější světové kuchyně, nebo vyrazte na Moravu degustovat slivovici.

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárii tvoří tři velké kamenné kříže, podle kterých se také někdy nazývá. Nachází se na okraji skal asi 250 metrů vzdušnou čarou od hradu Valdštejn.

Půvabná renesanční Třeboň se vylíhla z nepůvabné trhové osady Witingau

Třeboňský kapr je pojem, zrovna jako pivo Regent nebo léčebné slatinné lázně. Nebýt asijských šrámů na své renesanční kráse, byla by městem téměř rožmbersky dokonalým. Ale bohužel trhovci se nasoukali i do památkových zón. Petr Vok by zíral. Původně se osada jmenovala Wittingau – Vítkův luh.

Bývalá panská myslivna ve Velkých Opatovicích

Myslivna pocházející patrně z počátku 19. století je sice v interiéru novodobě upravená, exteriér je ale původní. Dům je mimořádnou historickou stavbou, i proto byl v roce 2018 vyhlášen kulturní památkou.

Zámek Jaroslavice

Na místě dřevěné tvrze, později hradu, který byl několikrát vypálen, byl v 16. století vystavěn renesanční zámek. Odborníci ho považují za jednu z našich nejhodnotnějších památek, která je bohužel zařazena do tzv. Červené knihy nejohroženějších památek v České republice.

Soustava Jaroslavických rybníků

Jaroslavické rybníky se nacházejí v široké ploché nivě řeky Dyje a napájí je Mlýnská strouha, která se od Dyje odděluje v obci Krhovice. Zdejší území o rozloze 357 ha bylo vyhlášeno v rámci sítě Natura 2000 za ptačí oblast.

Mlýnská strouha u Slupi

Mlýnská strouha, vyvedená ve 13.-16. století z řeky Dyje u Krhovic ke Slupi a Jaroslavicím, kde napájela soustavu rybníků, byla v 19. století dovedena až k dolnorakouskému městu Laa.

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel je zmiňován již v listině, ve které se jméno obce objevuje poprvé v roce 1228, ale současný kostel je pozdně gotický, barokně upraven v roce 1845.

Schubertova vila v Hrádku nad Nisou

Výstavná vila pochází z roku 1924, a původně byla rodinným sídlem ředitele hrádecké přádelny Hermanna Schuberta. V roce 2016 byla kulturní památkou.

Naučná stezka Údolím vimperských památek

Naučná stezka Údolím vimperských památek prochází Vimperkem a jeho blízkým okolím. Je zaměřena na seznámení s významnými památkami města a jeho okolí.

Švédský kámen nedaleko hradu Sovinec

Švédský kámen se nachází v malé vesničce Karlov nedaleko hradu Sovinec. A váže se k němu hned několik pověstí.

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zřícenina Příběnice se nachází na levém břehu řeky Lužnice asi 10 km na jihozápadě od Tábora. Spolu s hradem Příběničky na protějším břehu řeky tvořil ve své době jednu z nejrozsáhlejších pevností u nás.

Muzeum Spolku Veteráni Litvínov

Parta nadšenců z litvínovského Spolku Veteránů o víkendech zpřístupňuje své garáže, respektive klubovnu veřejnosti. Vždy v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin můžete navštívit jejich muzeum veteránů a podívat se, jak se jim jejich koníček daří.

Šlovický vrch u Dobřan s divokými koňmi

Šlovický vrch u Dobřan býval vojenským tankodromem. Díky výskytu chráněných živočichů byl bývalý zařazen na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. Divocí koně, spolu s dalšími opatřeními, pomohou udržovat biotop potřebný pro život chráněných druhů.

Napoleonův syn Orlík se na svůj zámek v Zákupech nikdy nepodíval

Zákupy jsou spojovány především s Habsburky. Před nimi tu hospodařili vévodové Sasko-Lauenburští, před nimi Berkové… Zámek je ale spojován i se jménem jediného legitimního syna císaře Francie Napoleona Bonaparte Napoleona Františka Josefa Karla Bonaparte, zvaného Orlík.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Showtheroom

Showtheroom je nové místo v centru Prahy, které zaujme jak milovníky designu, tak milovníky módy a zajímavých interiérů. Jedná se o showroom tří spřátelených českých značek Mumray, Nalejto a Vobouch, které se zabývají designem užitých a uměleckých produktů a módních doplňků.

Hrůzostrašné pověsti dávají plzeňskému kostelu a přilehlému hřbitovu tajemný nádech

Kostel Všech svatých v plzeňské části Roudná je zvláštní dominantou s bohatou historií. Samozřejmě nechybí ani pověsti, při jejichž čtení běhá mráz po zádech.

Řeka Mže - zdrojový tok Berounky

Název řeky je v latinské podobě Mse doložen v Kosmově kronice. Pramení na území Německa v Griesbašském lese. Na krátkém úseku tvoří státní hranici a vstupuje zcela na území České republiky.

Sousoší Cyrila a Metoděje v Křtinách

Sousoší Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů, bylo odhaleno veřejnosti v 21. září 2013 v zámeckém parku ve Křtinách.

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, někdy také nazývaná jako Velká kolonáda, byla vybudována po 2. světové válce podle plánů architekta Oskara Pořísky.

Zřícenina tvrze Pomezná

Gotická tvrz byla vystavěna ve 14. století pod mírným svahem nedaleko řeky Ohře ve vsi Pomezná.

Bílá skála v Přírodním park Trhoň

Vrchol Bílé skály (659 m) se zvedá severozápadně nad Strašicemi a je součástí Přírodního parku Trhoň. Je z něj pěkná vyhlídka na západní část Středních Brd.

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. V roce 2013 prošla zásadní rekonstrukcí.

Památník 17. poledníku v Bučovicích

Neobvyklý památník stojí v Bučovicích. Je věnován sedmnáctému poledníku východní délky, na němž město leží.

Pomník Josefa Jungmanna v Praze

Pomník Josefa Jungmanna tvoří dominantu Jungmannova náměstí v centru Prahy. Byl slavnostně odhalen 15. května 1878. Při této příležitosti byl Františkánský plácek přejmenován na Jungmannovo náměstí a někdejší Široká ulice na ulici Jungmannovu.

Vesnická památková rezervace Nosálov - unikátní komplex chmelařských domů

Střed obce na Kokořínsku tvoří unikátní soubor původních dřevěných chalup, tzv. Chmelařských domů z přelomu 18. a 19. století. V minulosti zde totiž byla vyhlášená chmelařská oblast.