🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Vesnická památková rezervace Křižánky

Křižánky se nacházejí v Milovské kotlině, která leží v centrální části Žďárských vrchů.

Kupcův mlýn a pila v Českých Křižánkách

Areál bývalého mlýna se nachází ve svahu na levém břehu řeky Švancavy. Na přelomu 19. a 20. století byl přebudován na pilu. Veškeré technické vybavení je ale nyní odvezeno a mlýnský náhon je zasypán.

Kladské pomezí na běžkách: Bílou stopou přes Broumovské stěny

Upravovaná lyžařská trasa vás provede nejbližším okolím Broumovských stěn. Užijete si krásné výhledy, stoupání na Božanovský Špičák, ale i jízdu pod skalními stěnami po Kamenné cestě. Trasa začíná na Honském Špičáku a končí v Polici nad Metují. Celkem měří 20,5 km a patří ke středně náročným.

Přírodní památka Velký Potočný

Přírodní památka Velký Potočný zahrnuje oblast stejnojmenného rybníka u obce Kestřany na Písecku. Na území památky žije řada vzácných ptáků. Lokalita je navíc jejich významnou migrační zastávkou.

Kostel sv. Kateřiny v Kestřanech

Jedná se o kostel s jednou z nejbohatších barokních výzdob na území Písecka.

Zámek Kestřany

Kestřany jsou zámek ve stejnojmenné vesnici v okrese Písek. Založen byl po polovině sedmnáctého století hrabětem Karlem Paarem a jeho manželkou Františkou Polyxenou ze Švamberka.

Dolní tvrz Kestřany

Málokteré město v Čechách se může pyšnit dvěma plně zachovanými tvrzemi, které stojí vedle sebe v přímém sousedství, tak jako v Kestřanech. Dolní tvrz je z obou kestřanských tvrzí menší a pochází z konce 14. století,.

Přírodní památka Nad Berankou

Nad Berankou je přírodní památka poblíž obce Černovice v okrese Blansko. Důvodem ochrany jsou zbytky listnatých suťových porostů, ukázka zvětrávání rul.

Loucká obora

Loucká obora je přírodní památka jižně od obce Louka v okrese Blansko. Důvodem ochrany je přestárlý bukový porost s jasanem a bohatou květenou.

Obora Termanec u Uherčic

První zmínky o oboře pocházejí z roku 1567. Dnešní obora o výměře 102 ha vznikla v 80. letech 20. století. Slouží k chovu muflonů, jelenů, daňků a doplňují je druhy sika Dybowského a srnec obecný. Pro veřejnost je obora uzavřena.

In-line okruh v Bohumíně kolem Vrbického jezera

Bohumín se pyšní nejdelším okruhem pro in-line bruslaře a cyklisty v Moravskoslezském kraji. Trasa vede malebnou přírodou podél Vrbického jezera a měří úctyhodných 5,7 kilometru. In-line bruslaři by se po okruhu mohli poprvé projet na jaře 2025.

Fryšavský ledovec – místo ve Žďárských vrších, kde se dlouho drží sníh

Ve Žďárských vrších se nachází jedno místo, kterému se přezdívá Fryšavský ledovec. Jde o oblast, kde se díky pecifickým podmínkám drží sníh delší dobu než v okolí. Milovníci běžeckého lyžování jej najdou mezi Fryšavou pod Žákovou horou a obcí Tři Studně.

Vrch Hradišťany v Českém středohoří

Vrchol Hradišťany (752 m) předstauje druhou nejvyšší horu Českého středohoří. Na vrcholu naleznete nejvýše položenou louku v Českém středohoří a jedno z nejvýše položených hradišť u nás. Bývalé valy jsou patrné dodnes a datují se až k roku 1000 př. N. L.

Lávka v Chlumu u Třeboně

Úzká lávka na ostrov rybníku Hejtman je ideální místo na focení. Lávka je 90 metrů dlouhá, přístup k ní je zdarma.

Kostel narození Panny Marie v Chabařovicích

Kostel se nachází ve středu náměstí. První písemná zmínka o existenci kostela pochází z roku 1352. V okolí býval do roku 1611 hřbitov a zvonice.

Dešťová zahrada v Chlumu u Třeboně

Nová tzv. Dešťová zahrada se nachází na náměstí v Chlumu u Třeboně. Vznikla díky inciativě místních obyvatel. Ti se kromě úpravy veřejného prostranství společně podíleli na komunitním plánování a zabývali se i využitím dešťové vody ze střech obecních budov.

Kostel sv. Jana Křtitele v Krsovicích

Kostel sv. Jana Křtitele je poprvé zmiňován roku 1350. Kostel je postaven v barokním slohu na původním raně gotickém půdorysu a s částečně dochovaným středověkým zdivem. Ke kostelu rovněž patří barokní márnice a dřevěná zvonice.

Vávrův mlýn v Choceradech

Opravený a zrekonstruovaný patrový mlýn je zmiňován již k roku 1601. Nachází se v Choceradech.

Památník k uctění obětí válek v Chodově

K historii města Chodov neodmyslitelně patří Památník k uctění památky obětí válek. Památník se nachází v Chodově v Městském parku.

Mariánský sloup v Chodově

Mariánský sloup se nachází na náměstí Staroměstské ulice.

Koupací pláž rybníku Lučina

Pláž ke koupání se nachází u vodní nádrže Lučina v Bílých Karpatech.

Pravěké hradiště Šumárník

Pravěké hradiště Šumárník ze starší a střední doby bronzové leželo ve strategické poloze na trase dálkového obchodu. Objeveno bylo již v 1. pol. 19. stol., kdy bylo mylně datováno do středověku.

Kaple sv. Urbana v Kněždubu

Kapli najdete jihovýchodně od obce Kněždub. Vede k ní žlutá turistická trasa.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Hustopečích nad Bečvou

Kostel Povýšení sv. Kříže je pozoruhodnou stavbou, a to z historického i uměleckého hlediska.

Zlatomlýnský vodopád

Nejmohutnější vodopád na Vysočině, vysoký 4 metry, se nachází pod rybníkem Zlatomlýn, severně od Opatova.

Přírodní rezervace U Trojáku

Přírodní rezervaci u Trojáku naleznete nedaleko obce Kněžice na Vysočině.

Přírodní rezervace U Římské studánky

Přírodní rezervace U Římské studánky se nachází na okrese Jihlava, v obci Kněžice.

Kaple svatého Jana Nepomuckého v Kněžicích

Drobná pozdně barokní sakrální stavba je situována v mírném svahu uprostřed vsi. V roce 2024 byla prohlášena za kulturní památku.

Kostel svatého Jakuba Staršího v Kněžicích

Původně pozdně románský kostel sv. Jakuba pochází pravděpodobně ze 13. století, o něco později došlo k vrcholně gotické přestavbě.

Biatlonový areál Eduard v Krušných horách

Rozlehlý biatlonový areál Eduard s upravovanými tratěmi pro běh na lyžích a s útulným zázemím se nachází v Krušných horách, nedaleko Jáchymova. Je napojený na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu.

Běžecký areál Jahodová louka na Božím Daru

Běžecký areál Jahodová louka se standardními lyžařskými tratěmi najdete kousek od Božího Daru, naproti Skiareálu Neklid (na protější straně údolí). Jahodová louka je veřejnojsti přístupná, avšak tradičně hostí také řadu závodů v běžeckém lyžování.

Cínovecké oko – jezírko v Krušných horách

Přírodní úkaz nedaleko turistického rozcestí Přední Cínovec je součástí tvz. Krušnohorských očí. Ty představují malé tůňky uprostřed luk ve vrcholových částech Krušných hor, k jejichž vzniku došlo propadem půdy.

Vycházka přes Vizovické vrchy na rozhlednu Doubravu

Brána Valašska – to jsou Vizovice. Tento tip na turistickou trasu vede přes Vizovické vrchy na rozhlednu Doubravu.

Vycházka zámeckou naučnou stezkou v Bartošovicích

Trasa vede Bartošovicemi v blízkosti řeky Odry. Na této trase navštívíte Dům přírody Poodří i záchrannou stanici pro volně žijící živočichy, nejstarší tohoto druhu ve střední Evropě.

Vycházka přes údolí ztracených štol

I těžba zlata za sebou může nechat krásnou krajinu. Tato trasa vás zavede do oblasti Zlatých Hor.

Vycházka ve Víru na Vysočině

Vodní nádrž s elektrárnou a adrenalinové dobrodružství ve skalách? Ano, přesně takovou kombinaci najdete na trase, která vede z obce Vír na Vysočině.

Vycházky v okolí Kobylí

Víno, výhledy a bylinky. Navštivte vinný sklep, bezbariérovou rozhlednu nad Vinohrady, bistro Dvorek Bořetice a bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích.

Vycházka okolo přehrady Vranov

Vycházka vás zavede do malebného městečka Vranov nad Dyjí s dominantním pohádkovým zámkem.

Romantická zřícenina. Hrad Krupka měl chránit bohaté doly, růže tu obdivoval Goethe

Najít v severozápadních Čechách místo, které nenavštívil král německých básníků, cestovatel a mineralog Johann Wolfgang Goethe, je dost nesnadné. V době, kdy se společností zavítal do právě zpřístupněných rozvalin hradu v Krupce, tu zrovna kvetly růže. Byla jich plná panská zahrada, návštěvníci se mohli kochat jejich barvami a vůní. Dnes je situace už trochu jiná.

Vycházka stezkou Jeřáb

Naše trasa vede z obce Hradčany a jmenuje se Naučná stezka Jeřáb.

Vycházka Modřanskou roklí

Kam za přírodou v Praze? Zkuste vyjet z centra ven a projít se Modřanskou roklí.

Vycházka Jesenickem ke Krtským skalám

Trasa plná historie i dobrého pití prochází Vlastivědným muzeem Jesenice a pivovarem Kokeš. Vydejte se s námi na další dobrodružství ze seriálu Turistika beze stop.

Vycházka z Bíliny přes Radovesickou výsypku

Podívejte se s námi na obnovu těžební krajiny v přímém přenosu. Přesně to uvidíte na této trase, která vede z Bíliny přes Radovesickou výsypku do Kostomlat pod Milešovkou.

Vycházka v okolí Stráže nad Ohří

Pusťte se a do objevování krás Stráže nad Ohří a romantického středověkého hradu.

Pěší výlet do Bezdružic

V okolí Konstantinových Lázní vás čekají historické hrázděné domky, pohoda lázeňského města i výborná italská kuchyně.

Pěší okruh okolo Nicova

I na Šumavě jsou místa, kde jste určitě ještě nebyli. Vydejte se na našlapaný okruh z Nicova přes Klostermannovu rozhlednu a Středisko enviromentální výchovy.

Bobování pod Javorem

Ani po lyžování nejsou děti unavené? Zkuste podvečerní bobování pod Javorem v Peci pod Sněžkou. Ve dnech večerního lyžování si tu můžete užít zábavu i bez lyží.

Měšťanský betlém Jarmily Haldové

Městská památková rezervace vyřezaná ze dřeva doplněná více než stovkou figurek novoměstských osobností. Nalezneme zde starosty, vodní skauty Albatros, majitele zámku, ale i kameramana podmořských filmů, otužilce a zakladatele největšího tuzemského e-shopu.

Nejvýše položený hrad v Česku se opět otevře turistům. Včetně nové vyhlídkové plošiny

Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v Česku, se v sobotu po třech měsících otevře veřejnosti. Turisté se po 15 měsících rozhlédnou z nové dřevěné plošiny, kterou tam dala postavit obec Přední Výtoň na Českokrumlovsku. Investice byla 2,5 milionu korun, část financí pokryli dárci z Čech, Rakouska i z Německa, informoval starosta Přední Výtoně Pavel Gabriš.

Umělá jeskyně Poustevna v Krásném Dvoře

Poustevna byla postavena v r. 1786. Jde o napodobeninu hradu loupeživých rytířů, původně měla i obytný interiér.