Železné hory

Rozhledna Lichnice

Nejnovější rozhlednou Železných hor je 10 metrů vysoká kovová konstrukce umístěná do střepu hradní věže na zřícenině hradu Lichnice nad Třemošnicí. Ta nahradila původní dřevěnou vyhlídkovou terasu, která byla v roce 1997 pro nevyhovující technický stav stržena. Vyhlídková plošina leží v nadmořské výšce 515 m.n.m a je z ní krásný výhled na údolí Lovětínské rokle, […].

U mrtvých

Asi 2 km jihovýchodně od Rosic u Chrasti najdeme hromadný hrob fracouzských, ruských a rakouských vojáků, kteří zde zemřeli na choleru během napoleonských válek. Prý je zde pohřbeno 700 – 1000 těl. Mrtvé vojáky sem přiváželi vozy z rosického zámku, kde byl vojenský lazaret. Vozy měly prý dno z prken, která se dala vysunout, a […].

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Přehrada Pařížov

Vodní nádrž Pařížov je gravitační přehrada na řece Doubravě. Přehradu stavělo na 500 dělníků v letech 1910-1913. Rok předtím byla postavena obtoková štola a jez, vybudované pro ochranu vlastní výstavby hráze. Štola měla být schopna odvést i přívalové vody, kvůli kterým byla hráz stavěna. V letech 1885, 1888 a 1897 totiž vznikly na Doubravě za […].

Stezka mladého lesníka

Do lesa chodíme čím dál více a nejčastěji s dětmi. A právě pro ně vznikla u Nasavrk naučná Stezka mladého lesníka, která dětem ukáže hravou a zábavnou formou, jak se v lese chovat a jak vypadá práce lesníka. Stezka je dlouhá 500 metrů a má 10 zajímavých stanovišť. Na každém z nich si děti vyzkoušejí […].

Rybníky ve Slavické oboře

Slavická obora je jedním z nevyhledávanějších míst v Železných horách. Kromě sítě cest, zříceniny hradu, kaňonu řeky Chrudimky a samozřejmě také zvěře ukrývá i 4 rybníky. A právě za nimi se dnes vypravíme. Auto zaparkujeme nad Trpišovem, u posledního domu směrem na Šiškovice. Naproti domu je cesta ze značkou zákazu vjezdu, kde se dá pohodlně […].

Cestopis – „Po hřebínku“ Železných hor

Autorem článku je Štěpán Kincl Může se zdát, že Železné hory nemají svůj hřeben, ale já si myslím, že ano. Před lety jsem jel autem přes Kojice u Týnce nad Labem a všiml si motelu s názvem Železné hory. Nedávalo mi smysl, proč právě tohle jméno na tomhle místě, ale při pohledu do mapy jsem […].

Boukalka – zanikající krása

Krátký výlet, naším cílem je najít alespoň pár stop či obrysů dnes již neexistující osady Boukalka. Na jejím místě je dnes v mapě už jen většinou šedivý „flek“ a dobývací prostor cementárny. Pátráme alespoň po tom, co ještě zbývá. Určení polohy, kde se tato část obce nacházela, pomohlo až nahlédnutí do fotomapy z roku 1954 a přenesení […].

Markova skála u Seče

(7 km, středně náročná trasa) Konečně je zima definitivně pryč a my si můžeme vychutnat opravdové první jarní dny. Tento výlet měl původně cíle dva. Prvním z nich byla unikátní technická památka – dřevěné potrubí, které přivádělo vodu ze sečské přehrady do elektrárny, druhým byla a stále je Markova skála poskytující nádherný výhled na údolí […].

Zimní železnohorský výšlap po stopách industriálních dob – od čtenáře

Také se Vám smrsklo po svátcích oblečení? Zkuste tip na neobvyklou procházku Železnými horami po industriálních stopách minulého století. Proč v zimě? Jednak proto, že vám přes svátky narostly ozdobné tukové prstence, ale hlavně jsou nejvíce vidět stopy a pozůstatky zanikajících pozoruhodných míst ze století páry a největšího rozkvětu průmyslu v Železných horách. Je třeba vyrazit trochu […].

Geopark Železné hory – ohlédnutí za rokem 2015

Vyzpovídali jsme Honzu Doucka z Geoparku Železné hory a zeptali jsme se ho, co se v loňském roce povedlo a co nás v tom dalším čeká. Co se vám povedlo v roce 2015? Na co jste z toho nejvíce pyšní? JD: Loňský rok byl velmi výživný a přinesl řadu novinek. Asi tou nejzajímavější je fakt, […].

Zdechovická brána zvaná Mazánkova hájovna

Vstup na zdechovické panství protínala a dosud protíná starobylá cesta, místními zvaná jako „kočárová“. Cesta začíná právě u Zdechovické brány, probíhá Zdechovicemi, míjí hájovnu „Katovnu“ a končí u kamenného stáda „Obří postele“. Stavba brány není bohužel datována, ani její investor není znám, vznik se však odhaduje někdy do 18. století. Doloženo však je, […].

Muzeum zločinu Galérka

Muzeum zločinu najdete v obci Ochoz u Nasavrk a je nejmladším muzeem v Pardubickém kraji, otevřené bylo v roce 2014. Tématika muzea se týká zločinnosti a kriminalistické práce. V GALÉRCE se sešla vskutku svérázná společnost – figuríny v životní velikosti, každá v dobovém oblečení a ve svém reálném prostředí. Seznámíte se s Rytířem Toulovcem, Grázlem, Babinským, Vidocqem, Jánošíkem, Nikolou Šohajem. Ale také […].

Okolo přehrady Seč

20 km (středně obtížná trasa) Přehrada Seč je jedním z nejhezčích a také nejnavštěvovanějších míst v Železných horách. Jejím účelem je především zadržení vody v nádrži pro zlepšování průtoku v níže ležícím úseku řeky Chrudimky, ale má i funkci rekreační a vodohospodárnou.   My obejdeme celou přehradu a navštívíme nejhezčí místa, která okolí přehrady nabízí. Vystavěním […].

Sečská přehrada u ústí

(5 km, nenáročná trasa, nevhodná pro kočárky) Pokud jste se rozhodli trávit dovolenou u přehrady Seč na Ústupkách, máme pro vás tip na krátký výlet. A pokud vám to ještě nebude stačit, můžete pak vyrazit na druhou stranu na Oheb. Ale to až příště. Výlet začneme na Ústupkách na břehu sečské přehrady a vyrazíme po […].