Žebrák

Odlesk dávné slávy hradů Žebrák a Točník promlouvá i k dnešním návštěvníkům

Jakoby ve stínu svého mladšího a známějšího souputníka, hradu Točníku, jsou převážně skryty v lese zříceniny Žebráku. Mezi stromy do daleka vyčnívá okrouhlá věž, zbytky ostatních staveb nejsou vidět. Teprve při návštěvě zříceniny vidíte, jak byla rozsáhlá.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Muzeum Žebrák

Městské muzeum v Žebráku bylo založeno v roce 1925 a původně sídlilo v místnosti bývalého hostince v městské radnici.

Hvězdárna Žebrák

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež a pořady pro školy.

Hrady Žebrák a Krakovec mohou být přitažlivými cílovými stanicemi i v zimě

Hrady Žebrák a Krakovec jsou sice v zimě pro veřejnost uzavřeny, přesto se i v tomto období mohou stát vítanými cílovými stanicemi turistických výprav.

Středočeské skvosty: Točník a Žebrák, ojedinělí hradní bratři

Ač se Točník tyčí vysoko nad svým chudším příbuzným Žebrákem, a trochu ho potlačuje v povědomí, jsou stále spolu. Kolem válcovité věže ve vsi Točník projedete, většinou aniž byste zastavili. Točník přitahuje více, svou mohutností, majestátností, stojí na stráži nad branou k lesům křivoklátským.