Železné hory v oblasti Pardubický kraj
Zobrazit všechny články o oblasti Pardubický kraj
Že je geologie nuda? Záleží na tom, jak je podávána a kde se s ní člověk setká. A právě tohle my v Železných horách umíme. Schválně, vyrazte s dětmi do bývalého lomu u Stolan a pak se jich zeptejte, zda se nudily. Národní geopark Železné hory je na svém území velmi aktivní a nevytváří pro […].
Projít se v Čechách po mořském dně, to není jen tak. Díky Národnímu geoparku Železné hory to ale možné je. Kousek od vesničky Deblov jižně od Chrudimi se totiž nachází zkamenělé prvohorní dno, které je provrtané množstvím červích chodbiček. A teď k němu vede nová naučná mikrostezka. Autem dojeďte od Chrudimi do vesničky Deblov a […].
Autorem článku je Štěpán Kincl. Už pár let za sebou jsem si v létě říkal, že bych chtěl zkusit paddleboard. Letos konečně došlo od slov k činu a jeden jsem si pořídil. Bylo to trochu s nápovědou, protože kamarád Miloš si před měsícem taky jeden koupil. Napadlo nás, že uděláme společnou jízdu po sečské přehradě – jeho třetí […].
Autorem článku je Štěpán Kincl. Dlouho jsme s kamarády plánovali na přelom června a července nějaký pochod v okolí Chrudimi. Plán byl dostat se autobusem nebo vlakem z města někam ven a dojít zpátky po svých. Cestou mělo být něco zajímavého k vidění a měl tam být i dostatek možností na zastavení a občerstvení. Po nekonečných diskuzích jsme zvolili […].
Pokud chcete vidět, jak žili, hospodařili a vařili Keltové, v Železných horách máte jedinečnou příležitost podívat se jim přímo „do kuchyně“. Keltský archeoskanzen se nachází v Nasavrkách jižně od Chrudimi na hlavní silnici vedoucí do Ždírce nad Doubravou. Provozuje ho spolek BOII, který také pořádá pravidelně akce s keltskou tématikou. Skanzen je rekonstrukcí keltského „města“ […].
Železné hory – Název jim přisuzuje spíš monumentální vzezření, ale ve skutečnosti to s těmi horami není až tak horké. To jim ale neubírá nic na jejich zajímavosti ani kráse. Jedná se o méně členitou krajinu, která si v sobě nese neopomenutelné nerostné bohatství. Pokud máte rádi turistiku i cykloturistiku a nepotřebujete k tomu zdolávat obtížné trasy, […].
Nejnovější rozhlednou Železných hor je 10 metrů vysoká kovová konstrukce umístěná do střepu hradní věže na zřícenině hradu Lichnice nad Třemošnicí. Ta nahradila původní dřevěnou vyhlídkovou terasu, která byla v roce 1997 pro nevyhovující technický stav stržena. Vyhlídková plošina leží v nadmořské výšce 515 m.n.m a je z ní krásný výhled na údolí Lovětínské rokle, […].
Asi 2 km jihovýchodně od Rosic u Chrasti najdeme hromadný hrob fracouzských, ruských a rakouských vojáků, kteří zde zemřeli na choleru během napoleonských válek. Prý je zde pohřbeno 700 – 1000 těl. Mrtvé vojáky sem přiváželi vozy z rosického zámku, kde byl vojenský lazaret. Vozy měly prý dno z prken, která se dala vysunout, a […].
Vodní nádrž Pařížov je gravitační přehrada na řece Doubravě. Přehradu stavělo na 500 dělníků v letech 1910-1913. Rok předtím byla postavena obtoková štola a jez, vybudované pro ochranu vlastní výstavby hráze. Štola měla být schopna odvést i přívalové vody, kvůli kterým byla hráz stavěna. V letech 1885, 1888 a 1897 totiž vznikly na Doubravě za […].
Do lesa chodíme čím dál více a nejčastěji s dětmi. A právě pro ně vznikla u Nasavrk naučná Stezka mladého lesníka, která dětem ukáže hravou a zábavnou formou, jak se v lese chovat a jak vypadá práce lesníka. Stezka je dlouhá 500 metrů a má 10 zajímavých stanovišť. Na každém z nich si děti vyzkoušejí […].
Slavická obora je jedním z nevyhledávanějších míst v Železných horách. Kromě sítě cest, zříceniny hradu, kaňonu řeky Chrudimky a samozřejmě také zvěře ukrývá i 4 rybníky. A právě za nimi se dnes vypravíme. Auto zaparkujeme nad Trpišovem, u posledního domu směrem na Šiškovice. Naproti domu je cesta ze značkou zákazu vjezdu, kde se dá pohodlně […].
Autorem článku je Štěpán Kincl Může se zdát, že Železné hory nemají svůj hřeben, ale já si myslím, že ano. Před lety jsem jel autem přes Kojice u Týnce nad Labem a všiml si motelu s názvem Železné hory. Nedávalo mi smysl, proč právě tohle jméno na tomhle místě, ale při pohledu do mapy jsem […].
Krátký výlet, naším cílem je najít alespoň pár stop či obrysů dnes již neexistující osady Boukalka. Na jejím místě je dnes v mapě už jen většinou šedivý „flek“ a dobývací prostor cementárny. Pátráme alespoň po tom, co ještě zbývá. Určení polohy, kde se tato část obce nacházela, pomohlo až nahlédnutí do fotomapy z roku 1954 a přenesení […].
(7 km, středně náročná trasa) Konečně je zima definitivně pryč a my si můžeme vychutnat opravdové první jarní dny. Tento výlet měl původně cíle dva. Prvním z nich byla unikátní technická památka – dřevěné potrubí, které přivádělo vodu ze sečské přehrady do elektrárny, druhým byla a stále je Markova skála poskytující nádherný výhled na údolí […].
Také se Vám smrsklo po svátcích oblečení? Zkuste tip na neobvyklou procházku Železnými horami po industriálních stopách minulého století. Proč v zimě? Jednak proto, že vám přes svátky narostly ozdobné tukové prstence, ale hlavně jsou nejvíce vidět stopy a pozůstatky zanikajících pozoruhodných míst ze století páry a největšího rozkvětu průmyslu v Železných horách. Je třeba vyrazit trochu […].