Novinky.cz v obci Žleby
Zobrazit všechny články o obci Žleby
Plzeň jako na dlani ve dne? Žádný problém. Ale co v noci? I to je možné, pokud seženete včas vstupenky.
Do dáli ční v rovině u Pardubic čedičový vrch značně těžbou olámaný, s hradem na vrcholu. Pevnost se zalíbila filmařům, posloužila jako hrad čaroděje Rumburaka v pohádce o princezně Arabele. Daleko starší legenda sem umístila pověst s reálným základem. Zakopaný poklad z kláštera v Opatovicích.
Blíží se návštěvnická sezóna a i v letošním roce nabídne Klášter v Plasích návštěvníkům zajímavé novinky.
Ostrava nevídaná. Tak se nazývá nová výstava Ostravského muzea, která se veřejnosti otevře v pátek 24. března. Muzeum ji připravilo při příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Na výstavě budou k vidění unikátní historické exponáty týkající se města, některé z nich zde budou dokonce vystaveny zcela poprvé.
Začátek jara je spojen s tradicí topení či pálení Morany, která představuje symbol zimy. Na oslavu tohoto obyčeje můžete vyrazit na pražskou Malou Stranu nebo na Horní hrad v Karlovarském kraji. O tomto víkendu také spousta atrakcí zahajuje návštěvnickou sezónu. Vydejte se třeba do Archeoparku Pavlov za lovci mamutů.
Pokud zavítáte o kalendářně prvním jarním víkendu na Smíchovskou náplavku v Praze, budete moci ochutnat nejrůznější polévky, omáčky či guláše. A nezáleží, zda holdujete spíše domácí či zahraniční kuchyni, na Polívkování najdete vše. U jihočeských rybníků zase můžete přihlížet rekonstrukci velkolepé bitvy u Sudoměře, od níž za tři roky uplyne bezmála 600 let.
Rána z pancéřové pěsti ruského vojáka na konci války poslala kdysi významné poutní místo v Neratově do pekel. Plameny pohltily nádhernou církevní stavbu uprostřed lesů v hlubokém údolí Orlických hor. Krovy se zřítily, zdi praskaly.
Jaro je za rohem a trávit víkendy doma už začíná být pomalu nuda. Tak proč nevyrazit třeba na festival food trucků a neochutnat nějakou dobrotu? Pokud vás lákají dálavy, nenechte si ujít cestovatelský festival Kolem světa. Tento týden se koná také celá řada akcí spojených s vínem, a to nejen na Moravě, ale třeba i v Českých Budějovicích. V Plzni zase můžete vyrazit na výšlap.
Jaro je pořád někde za humny, ale válení se doma už máme všichni dost. V Praze své potomky můžete vytáhnout na cirkusové cvičení, kde se společně naučíte beze strachu akrobatické triky. Ve Slaném či Rožnově pod Radhoštěm propuknou tradiční jarmarky na počest všem Josefům a Josefínám. A přivolávat jaro budou návštěvníci ve skanzenu v Přerově nad Labem.
Pět z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji od nové sezóny zdraží vstupné. Ceny vzrostou až o 20 korun. Novinářům to v úterý řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. Vstupné se podle něj naposledy měnilo v roce 2011.
Ve skryté lokalitě s názvem Čtvrtě na Loučeňsku právě rozkvetly bledule. Projíždíte-li autem z Loučeně ve směru na Mcely, vůbec netušíte, že pár metrů od silnice leží netušená divočina.
Vypadá monumentálně, mohutný hrad se tyčí nad Brněnskou přehradou. Dostal zabrat hlavně v minulém století. Kdysi mocná pevnost založená asi moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským kolem roku 1059. Ve středověku sloužil jako vězení pro panovníkovy odpůrce, byl v zástavě. Dějiny má pestré.
Meteorologické jaro už začalo a s ním se mnoho akcí přesouvá z vnitřních prostor ven. Vyrazit proto můžete třeba na vepřové hody na pražské náplavce, kde ochutnáte nejrůznější delikatesy z čuníků, nebo zjistěte, co se skrývá pod názvem akce Žabí závod. Milovníci kultury ocení také několik výstav, mimo to můžete zblízka poznat nejveselejší židovský svátek purim, jehož oslava se uskuteční v Třebíči.
Pokud vás bude o víkendu lákat netradiční program a jste navíc z Prahy či přilehlého okolí, vyrazte na závody v takzvaném králičím hopu. Podpořte ušáky ve čtyřech disciplínách a rozplývejte se nad jejich roztomilostí. Hledáte-li nějaký tradičnější program, můžete s dětmi vyrazit třeba na karneval nebo víkendovou pohádku.
Cimburky máme dva, oba ve stavu zříceném, přesto hrad zvaný Nový Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku je zásluhou občanského sdružení na tom o něco lépe. Oni Cimburky byly tři, první stával ve 12. století u Kutné Hory, ale nic se o něm prakticky neví.