Novinky.cz v obci Zájezd
Zobrazit všechny články o obci Zájezd
Na Domažlicku se v nadmořské výšce 681 metrů nachází zřícenina hradu Nový Herštejn. Toto kdysi důležité místo má zajímavou historii a možná stále ukrývá i poklad.
U Dobřichova na Kolínsku je kopec z kuriózním názvem Pičhora.
Velikonoční svátky trávily bohaté šlechtické rodiny bývalé rakouské monarchie tradičně ve Vídni. Přesun z hlavního města se konal až po velikonočních svátcích, a to nejčastěji do letních sídel v Čechách a na Moravě na přelomu dubna a května.
Zříceniny se ve středním Středohoří vypínají takřka na každém kopci, a že jich tu je požehnaně. U Sutomi, obce pod Holým vrchem místními zvaným Holáček, je jich v okruhu několika kilometrů hned pět. Z Holáčku vidíme Skalku v údolí, vlevo Košťálov, vpravo Oltářík.
Někdejší královské sídlo je připravené na první letošní slavnosti. Nebude chybět zábavný program, ani prohlídky hradu s vyprávěním o tradicích.
Začátek velikonočních prázdnin naznačuje jedno – snad v každém koutě České republiky se konají oslavy příchodu jara. A vybírat je skutečně z čeho. Ať už oslavíte nejvýznamnější křesťanské svátky se zvířátky v zoo, na hradě, či v tvůrčí dílně, určitě se jim nevyhnete. Připravte se na Velikonoční pondělí upletením pomlázky nebo vyrobením dekorací.
Prodloužený sváteční víkend ve dnech od 14. do 17. dubna láká k výletům, turistickým procházkám, návštěvě galerií, muzeí i dalších kulturních a sportovních akcí. Kam lze zavítat v Jeseníkách?
Ono se řekne pluh, takové téměř nic jezdící po poli. Ale tohle nic udělalo díru nejen do země, kterou kypřilo a připravilo ji na další úrodu, ale také do okolní Evropy. Zámečník Karel Ježek začal s živností ještě za hlubokého mocnářství, erár tenkrát byl novotám nakloněn.
Hamr na Jezeře, obec nedaleko Mimoně a Jablonného v Podještědí, je známa zejména vyznavačům letní rekreace. Milovníci filmů pro pamětníky si určitě vybaví písečnou pláž z filmu Dovolená s Andělem. Nedaleko zmíněného rybníka stojí neprávem opomíjená zřícenina rozsáhlého středověkého hradu Děvína.
Na českém prvorepublikovém opevnění zkoušeli Němci nejen zbraně, ale také nacvičovali dobývání těžkých objektů. Měly sloužit jako železobetonový val před hrozbami německé agrese, ale i na jižní hranici s Maďarskem. V zahraničí se o nich hovoří jako o Benešově linii, dala se ale ubránit?
Druhý dubnový víkend se především v Praze ponese ve znamení jídla. Zatímco na Hořejším nábřeží se uskuteční festival pouličního stravování, v hotelu Pyramida si budete moci smlsnout na sladkostech. Ve Velkém Meziříčí si zase milovníci lihovin pochutnají na pálenkách či likérech. Pokud se ovšem rozhodnete strávit víkend aktivněji a zároveň pomoci, vyrazte na charitativní běh do Stříbrné Skalice nebo na královédvorské Safari.
Nadcházející Velikonoce s sebou přinášejí nespočet jarně laděných akcí. Vypravte se na nejrůznější jarmarky, které se konají například v historických kulisách českých hradů a zámků. V Praze můžete s dětmi vyrazit na písničkovou show Jaroslava Uhlíře.
V pondělí 3. dubna v přerovské Ornitologické stanici ORNIS zahájila vernisáž výstavu Mykokosmos, v rámci které se dozvíte řadu zajímavých informací z oblasti mykologie, nahlédnete do zákoutí mykologa a můžete se naučit řadu houbařských kulinářských specialit.
Značkou Nádraží národního parku České Švýcarsko se od pátku chlubí hlavní nádraží v Děčíně. Získalo novou výzdobu i nápisy. Po vzoru německého Národního parku Saské Švýcarsko má přilákat do oblasti více turistů, kteří dorazí vlakem. V budoucnu by v okolí parku měla přibýt i další podobná nádraží.
Známé naloďovací místo při splouvání Vltavy, kemp u Soumarského mostu, je na levém břehu doslova lemováno pozůstatky válečného opevnění, malými betonovými opevněními, zvanými řopík podle názvu firmy Ředitelství opevňovacích prací. Tento zlidovělý název se vžil již v předválečných třicátých letech.