Novinky.cz ve městě Vsetín
Zobrazit všechny články o městě Vsetín
Nevelká výstava v pardubickém zámku představuje veřejnosti život Slovanů a nejcennější archeologické nálezy na území východních Čech ze 7. až 11. století. Trochu zavádějící je její název, slovo starých neeuvokuje věk jejich aktérů, protože vykopávky odkryly i hroby novorozenců a dětí.
Zima ještě nekončí, na Ještědu se pojede český snowboardový závod. Nebo se můžete vydat na Klínovec, kde se sejdou snowboardoví závodníci z Evropy. Milovníci běžek mohou vyrazit na Šumavský Skimaraton. Na Razule si pochutnáte na zbojnických uzených specialitách ve stylu Jánošíka. V Praze pod Petřínskou rozhlednou se v sobotu budou konat zabíjačkové hody.
Víte, co jsou to pampuchy? A jak chutná bryndzová polévka? Zajeďte si do Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích. Lyžování tam můžete o víkendu zpestřit ochutnáváním těchto a dalších "zbojnických" specialit.
Zlín je jedním z pouhých třinácti měst na světě, kde mají boty své vlastní muzeum. Obuvnické muzeum se nyní navíc otevírá po měsíční pauze s vylepšenou expozicí. Ta se rozrostla o několik dalších exponátů, které byly dosud uloženy v depozitáři.
Botanickou zahradu založili v roce 1775 na pražském Smíchově, kvůli častým záplavám se ale přestěhovala na druhý břeh Vltavy. Dnes má botanická zahrada Na Slupi rozlohu 3,5 hektaru a ročně jí projde sto tisíc návštěvníků. V současné době zůstává objekt, který je součástí Přírodovědecké fakulty UK a na jehož provoz přispívá i pražský magistrát, neprávem trochu ve stínu botanické zahrady v Troji.
V bývalém vojenském prostoru v Ralsku na Českolipsku, kde se ve druhé polovině minulého století proháněly sovětské tanky, najde azyl pětice zubrů evropských. Pracovníci Vojenských lesů a statků v Mimoni (VLS) několik zástupců největšího volně žijícího přežvýkavce v Evropě získali od polských ochránců přírody, kteří se záchraně téměř vyhynulých zubrů věnují již řadu let.
Spousta spěchající vody v sevření skal, vyhlídka na malebný mlýn u říční zátočiny, architektonické skvosty světové úrovně – to vše lze potkat na zhruba tříkilometrovém úseku. Kde? Na jižním okraji Kutné Hory. Vstupme na území označované jako Údolí Vrchlice.
O víkendu se můžete vydat na hory a užívat zimních radovánek. Veselo bude na Razule, kde připravili Valašskou olympiádu. Na šumavském Špičáku si zájemci vyzkouší sněžné skútry nebo koulomet. Plesat můžete v Chebu, Plzni, Jemnici, Litomyšli, Olomouci, Rožnově i Praze. Na Moravě se bude koštovat víno v Míkovicích i Dobšicích. Na lov španělských filmů se vydejte do Prahy.
Na padesát kilogramů nejrůznějších kovových součástek, šroubků, koleček, motůrků a hřídelek zaplnilo Rytířský sál Vlastivědného muzea v Jeseníku. Dvanáctitisícové severomoravské město ovládl „dírkatý zázrak“. Zdejší sál se proměnil v dětskou hernu a přilehlé prostory hostí jedinečnou výstavu, přibližující historii vláčků a kovových stavebnic MERKUR. Celkem sem autor výstavy Jiří Mládek přivezl na čtvrt tuny historických exponátů.
Netypickými sportovními disciplínami si mohou v sobotu 19. února zpestřit lyžování návštěvníci Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích. Vypukne tu recesní Valašská olympiáda.
Svatomikulášský chrám je dominantou pražského podhradí a výchozím bodem po celé Malé Straně. Můžete od něho vystoupat ke Hradu, pokračovat na Petřín nebo se přes Karlův most prodrat davy turistů do centra města. Další cesta vede na ostrov Kampa a přes něj třeba k Národnímu divadlu.
Brněnské kulturní centrum (BKC) připravilo opět pro letošní rok, v rámci Mezinárodního dne průvodců, prohlídky města Brna s průvodcem. Akce se koná tento víkend 19. a 20. února a prohlídky se budou týkat centra města.
Městu Brno se také říká "město uprostřed Evropy" a rozhodně je dominantou nejen jižní Moravy. Spousta míst přímo v Brně nabízí jedinečný výhled na jednotlivé části města.
Začátek jarních prázdnin v Beskydech si můžete v sobotu 12. února zajímavě zpestřit na hoře Soláň na Vsetínsku. V tamní zvonici, která slouží jako informační centrum, budou pro návštěvníky péct čerstvé buchty.
Čtyřproudovka z Ústí nad Labem na Teplice sice částečně kopíruje starou silnici, ale obcím, jako je Varvažov, Chlumec nebo Přestanov pod Krušnými horami se vyhýbá. Právě u této cesty stojí řada pomníků připomínající krvavou řez z roku 1813, při protinapoleonských válkách.