Novinky.cz v obci Vchynice

Zobrazit všechny články o obci Vchynice

Největší tuzemská kostnice je v Brně, nejmorbidnější v Sedlci u Kutné Hory

Desítky tisíc dlouhých kostí, tisíce lebek. Jsme v kostnici, kde probíhá takzvaný druhý pohřeb. Na našem území je jich přístupných několik, většinou jde o kosterní pozůstatky po epidemiích, zejména morových, ale i o oběti válek. Největší je brněnská, kde je asi 50 tisíc pohřbených.

Mimořádné prohlídky bohumínského bunkru Na Trati už tuto sobotu

Návštěvnická sezóna v bunkru MO-S5 Na Trati u dálnice ve Starém Bohumíně oficiálně skončila poslední zářijový víkend. Už tradičně ale bohumínští „bunkráci“ dávají fanouškům válečné historie šanci prohlédnout si pěchotní srub ještě jednou, letos naposledy.

Tipy na víkend: Oslavte státní svátek prohlídkou památek, vyrazte na vepřové hody

Na sobotu připadá státní svátek. Při této příležitosti se napříč celou republikou konají dny otevřených dveří, při kterých můžete nahlédnout do nejrůznějších památkových objektů. V Praze třeba do Kramářovy vily, v Liberci na radnici. Pokud máte spíš chuť na něco dobrého k jídlu, skočte na Vepřobraní na smíchovské náplavce v Praze.

Průhonický park nabízí zážitek i v čase pozlacených stromů a keřů

Říká se, že nejpříhodnější dobou k návštěvě Průhonického parku je jaro, když jsou rozkvetlé rododenrony. Kdo ale park navštívil na podzim, určitě bude s tímto názorem polemizovat. Pozlacené stromy a keře na loukách i svazích kolem údolí s vodními plochami totiž poskytnou neopakovatelné zážitky.

Květná zahrada v Kroměříži je pro veřejnost otevřena celoročně

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Jde o přechod od pozdně renesančních italských zahrad k zahradám barokně klasicistním francouzského typu, jako je například ta ve Versailles.

Šumavské Prášily oplývají četnými zajímavostmi i drží několik prvenství

Najdete zde základy kostela, který díky nadšencům zvolna povstává z trosek, zbytky starého hřbitova, botanickou zahradu, americké bizony, lanový a archeopark, nebo příjemné čisté tábořiště. Počínají zde turistické trasy k atraktivním místům v okolí, od krás přírodních po ta s doteky historie.

Výzdoba schodiště barokního zámku dala vzniknout jménu pražské Troje

Osada známá Horní Ovenec změnila po stavbě šternberského zámku jméno na Troju. Jeden z nejhezčích českých barokních zámků vznikl jako letní rodové sídlo v 17. století. Obrovská vila s parkem a dříve i vinicí, patřící nyní do botanické zahrady, byla letním sídlem V. V. Šternberka a jeho choti Kláry.

Kdysi přísně utajované pracoviště dnes poskytuje překrásný výhled na Český les i Šumavu

Některé vojenské objekty na našem území byly srovnány se zemí, jiné bez využití chátraly a marně hledaly nového majitele. Havran naštěstí přečkal.

Hůrka: odstřelený kostel, kaple s děsivou historií, horské jezero i zurčící potok

Šumavská Hůrka nedaleko Prášil bývala významnou, života plnou obcí. Potkal jí osud mnoha zaniklých míst, v případě Hůrky spjatý s naprostou neúctou k mrtvým. Dnešní tichý klid místa tyto časy však stále připomíná. Milovníkům přírody pak je určeno blízké čarovné horské jezero a cesta podle potoka.

Dutý kámen u Cvikova je turistickou lahůdkou s pozoruhodnými pískovcovými varhanami

Jako dlouhý prst vybíhá ze shluku pískovcových skal u Cvikova nazývaných Kunratické Švýcarsko lokalita Dutý kámen. Oddělena je silnicí spojující Liberec s Novým Borem. Zastaví tu málokdo, hledat tu něco pozoruhodného asi téměř nikoho nenapadne. Ale procházka po asi 600 metrů dlouhém hřebeni stojí za to.

V Hejnicích uloží vzácnou relikvii. Kapku krve bývalého papeže Jana Pavla II.

Vzácnou relikvií se bude moci od soboty pyšnit bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích na Liberecku. Uvnitř kostela, který je vyhlášeným poutním místem a kam se sjíždějí věřící i z nedalekého Polska a Německa, bude umístěna kapka krve bývalého papeže a dnes už i světce Jana Pavla II. Vzácnou relikvii získala hejnická farnost díky vřelým kontaktům v Polsku.

Prohlédněte si Nymburk podle nového Turistického průvodce

V roce 1994 přišla Společnost přátel starého Nymburka s iniciativou vytvořit naučnou trasu po nemovitých památkách města Nymburka. Její členové vytipovali zastávky a napsali ke každé komentář. Podle navržené trasy pak odbor kultury městského úřadu dal vyrobit informační tabulky a označil jimi jednotlivé domy.

Technická památka na Šumavě, kde voda teče do kopce

Takový je první dojem při cestě kolem Vchynicko-tetovského plavebního kanálu při cestě kolem něj od parkoviště v Mechově. Jeho koryto prakticky kopíruje vrstevnici, a zejména cyklista má pocit, že sjíždí z kopce proti toku vody. Rozhodně nelze vynechat zastavení u bývalé Hauswaldské kaple.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte den archeologie, navštivte festival čokolády

Významnou akcí, která se tento víkend koná, je především Mezinárodní den archeologie. U jeho příležitosti se v mnohých muzeích konají přidružené akce, na kterých si můžete práci takového výzkumníka vyzkoušet. Za zmínku ovšem stojí také Čokoládový festival, který se uskuteční v Pardubicích a potěší všechny milovníky této pochoutky. Na své si přijdou také ti, co rádi tvoří z dýní.

Tipy na víkend: Zahřejte se polévkou, vyrazte na veletrh hodinek

Zdá se, že je babí léto už skutečně pryč a nastává sychravý podzim. Pokud se budete potřebovat zahřát, navštivte třeba pražské Polívkování a ochutnejte nepřeberné množství polévek. V Jihomoravském kraji zase můžete vyrazit na ochutnávky guláše. A pokud patříte mezi nadšence do hodinek, v Brně se koná jejich veletrh.