Novinky.cz ve městě Valašské Meziříčí
Zobrazit všechny články o městě Valašské Meziříčí
Jedno z nejstarších měst jihu vlasti se kromě památek, tvořících městskou památkovou zónu, může pochlubit i novodobě rekonstruovaným dřevěným hradištěm ranně středověkého typu, budovaným od roku 2004 dobovými technikami s ověřováním původních technologií, materiálů a nástrojů.
Úderem silvestrovské půlnoci vznikla v České republice 26. chráněná krajinná oblast – Brdy. Zanikl tak vojenský újezd a milovníci přírody a hlubokých hvozdů se radují. Několik hodin po otevření pomyslné brány Brd jsme do oblasti nahlédli. Munici jsme nenašli, varování ale ano.
Rozdělení prohlídkové trasy na Státním zámku Zákupy na dva okruhy je jednou z hlavních novinek, které tam pro letošní turistickou sezónu připravují. Podle kastelána se tak nestane hned v dubnu, ale až v průběhu sezóny. Přes zimu také na zámku připraví další nově zrestaurované a vybavené místnosti, mimo jiné hostinské apartmá z doby, kdy zákupský zámek patřil synovi Napoleona Bonaparte - Orlíkovi.
Druhý den po oficiálním otevření dřívějšího Vojenského újezdu Jince jsme svůj turistický výlet nasměrovali právě sem. Vydali jsme se ovšem na místa, která již byla delší dobu o víkendech přístupná turistům - cílem se nám stal lovecký zámeček Tři trubky a poté Padrťské rybníky.
Když v roce 1877 šťastlivec našel na jednom kopci nad Berounkou poklad, nebylo překvapením, že naši zemi zachvátila zlatá horečka. Stovky zlatých mincí vykopal na keltském hradišti ve Stradonicích, které patří mezi neznámější archeologické lokality u nás.
Na Silvestra i na Nový rok se lidé na Vysočině mohou zúčastnit turistických pochodů. Na cestu se mohou vydat pěšky i na kole. V některých cílových místech mohou turisté přispět na vyznačení turistických tras pro vozíčkáře. Největší akcí tohoto druhu nejen na Vysočině bývá pravidelně pochod s názvem Silvestrovský výstup na Javořici s Vlastou Javořickou.
Tři dřevěné kryté mosty se pnou přes Úpu v obci Suchovršice poblíž Úpice. Focení podobných objektů přineslo nehynoucí slávu v romantickém filmu Madisonské mosty s Clintem Eastwoodem a Meryl Streepovou. Americké bohužel zničil požár, v Suchovršicích nad Úpou se ještě žádný film netočil.
Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se první lednovou sobotu otevře turistům. Zimní atmosféru na hradě, který je jinak v tomto ročním období zcela uzavřen, si mohou lidé užít při tradičním novoročním výstupu. Projít se budou moci přitom poprvé po novém vstupním mostě, jehož stavba byla dokončena nedávno.
Poslední adventní víkend nabízí víc než vánoční trhy a koncerty. Například si v Praze můžete pochutnat na polévkách, nebo si zaběhnout večerní závod. Gastronomické zážitky čekají na gurmány také v Brně.
Od čtvrtka 10. prosince hostí galerie Celnice v areálu Vily Löw-Beer v Brně putovní výstavu Slavné vily Jihomoravského kraje. Výstavu i stejnojmennou ediční řadu připravila umělecká agentura Foibos.
Areál františkánského kláštera v Chebu by měl už v příštím roce ukázat návštěvníkům nové prostory. Město plánuje propojení dnes veřejně přístupné křížové chodby a klášterní zahrady, upravené před několika lety, a vytvořit tak novou návštěvnickou trasu, jak uvedl kastelán kláštera Tomáš Dostál.
Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné připravilo ve svém pražském sídle novou expozici rybářství. První návštěvníky přivítá už 17. prosince, informovala mluvčí muzea Petra Wagnerová.
U Liberce vznikla nová naučná stezka se 14 zastaveními. Představuje hornickou minulost oblasti. V příštím roce přibudou k informačním tabulím ještě dřevěné repliky strojního zařízení, jako je rumpál nebo větrák, které horníci při těžbě používali. Stezka by se navíc měla stát součástí značených tras Klubu českých turistů. Informoval o tom Petr Pimek ze společnosti Archa 13.
Málokterá země má na tolik hradů a zámků jako Česká republika. Patřičně se jimi chlubíme, i když jsme jich dokázali také abnormální množství zdevastovat. Jsou zámky notoricky známé, kde je návštěvnost na samé hranici únosnosti.
Už před více jak 2000 lety se zalíbila krajina kolem řeky Vltavy našim předkům. V místech, kde je dnes přehrada Slapy, se kromě jiných usadili tajemní a mnohdy opěvovaní Keltové. Nebyli však jediní, a tak se můžeme v okolí podívat také na dva pozůstatky hradů.