Novinky.cz ve městě Valašské Klobouky
Zobrazit všechny články o městě Valašské Klobouky
Je to zvláštní jméno: Konojedy. První na mysli vytane, že se tu konzumovali ušlechtilí kopytníci ve velkém. Chyba lávky. Koně se tu pásli, jedli trávu. Toto místo daroval hrabě František Karel Swéerts-Špork žebravému řádu servitů, nejvroucnějších služebníků Panny Marie.
Chcete-li na cyklistickém výletě vyzkoušet i zážitek s přívozem přes řeku, jako za starých časů, pak zvolte trasu z Poděbrad do Poděbrad.
První zářijový víkend už voní podzimem. Po celé republice se ve velkém konají nejrůznější gastronomické festivaly, z nichž některé jsou zaměřené na domácí kuchyni, na jiných ochutnáte speciality z celého světa. Nadchází rovněž doba vinobraní. Pokud se budete chtít spíše provětrat, můžete vyrazit na závod Barvám neutečeš do Plzně, který je oslavou radosti.
Prázdniny se definitivně chýlí ke konci, ale zbývá ještě jeden víkend. Ten se částečně ponese už v podzimním duchu. Na několika místech se konají tradiční dožínky, vyrazit můžete také na dětské vinobraní. Pokud vás fascinují netopýři, na zámku v Bečově nad Teplou jim bude zasvěcena celá jedna akce.
Jižní hranice Československa byla po záboru Rakouska německou armádou velmi problematickým územím. Proti nepřátelům, nejen Německu, bylo budováno v době první republiky opevnění, které se táhlo nejexponovanějšími úseky, na nichž se předpokládal vpád.
Turistická oblast Beskydy – Valašsko má nově sedm cyklotras s názvem Radegastovy okruhy. Jde o značené trasy různých náročností v celkové délce přes 210 kilometrů.
Závěr prázdnin je tu. Poslední srpnový víkend rozhodně nemusíte sedět doma, vyrazit můžete na nespočet akcí. Po celém Česku se koná například Hradozámecká noc, která přináší speciální program. V Praze můžete vyrazit na gastronomický festival v Tróji. Aktivní jedinci mohou zkusit nordic walking - pochod po horách, a rodiny s dětmi mohou víkend strávit na pohádkových stezkách či s rytíři.
Je tu krásně, klid, spousta zeleně zvláště v období, kdy po nebi plují mraky jako na barokních obrazech a pod nimi se tyčí vyrýsované kužely hor. Jednotlivé vrcholy Českého středohoří, v ploché krajině vystupující hrbol bájného Řípu. Ještěd, Lužické hory. Dlouhý hraniční hřbet Krušných hor.
Lomy bývají připomínkou toho, jak silně ovlivňujeme ráz krajiny. Když těžba utichne, lomy jsou ponechány přírodě a často se zatopí. Některé díky tomu v létě nabývají i jiné funkce. Podívejte se na vybrané lomy pohledem dronu.
Zámku nalézajícímu se téměř na hranici s Polskem v osoblažském výběžku se přezdívá slezské Versailles. Jako mnoho památek značně utrpěl. Historii měl více než pohnutou, třeba jako sídlo Goebbelsova ministerstva propagandy. Kulečníkem pro Hitlera se raději moc nechlubí. Přesto v zámku je.
Téměř deset let trvala obnova zámku v Kuníně založeného hrabaty z Harrachu ve 30. letech 18. století. Byl vybudován jako venkovské sídlo nedaleko Nového Jičína a Opavy. Jeho dějiny pamatují osvícené majitele a nebývalý rozkvět, stejně jako zmar a naprostou devastaci i téměř zázračnou záchranu.
Svědecký vrch Chotuc, uměle navršený kopec s pozůstatky hradu Kuncberk a barokní zámek, to jsou hlavní lákadla, za nimiž jezdí turisté do Křince, městečka na řece Mrlina.
Do malebného údolí nedaleko Sušice je zasazena malá obec. Okolní kopce poskytují překrásný a působivý výhled.
Pomalu se vrtí v mírných zatáčkách mezi poli i v lesích úzkokolejná železnice v bohem zapomenutém koutu Osoblažska. Je jednou ze tří úzkorozchodných tratí u nás, provozuje se na ní kromě víkendových cest historickým vlakem i pravidelná doprava. Cesta z Třemešné do Osoblahy je pohlazením po duši.
Je to hezká možnost, ale pravda je jinde. Přesto na páva Opavští nedají dopustit. Pořádají akce ve jménu krásného opeřence. Nádherně opravené domy, nejen měšťanské, ale i církevní památky, nejen v historickém centru. Citlivě udržovaná zeleň parků, množství laviček a odpočinkových míst.