Novinky.cz v obci Světlá
Zobrazit všechny články o obci Světlá
Filmová fikce právě skončeného televizního seriálu Atentát přeměnila zámek v Hořovicích na vládní sídlo v Lánech. Po vzoru amerických filmů jsme se také dočkali prezidenta padoucha, tentokrát v područí Moskvy. Pravdou je, že seriál byl akční, děj odsýpal, herecké výkony na úrovni, divák se nenudil.
Pražané si mohou v příštích týdnech stále dokola připomínat velikonoční tradice. Navštívit mohou několik výstav - ukážou nejen malovaná, ale také nejstarší české vejce. Poprvé bude výstava kraslic v Národním zemědělském muzeu a velikonoční trh s řemeslníky na Hradě. Chystají se také jarmarky, trhy a pašijové hry, bohoslužby a koncerty.
Že na Krakovci, jedné z našich nejhezčích hradních zřícenin, působil před odjezdem do Kostnice Mistr Jan Hus, už tolik v povědomí není. Že se tu točila jedna z nejlepších dětských komedií Ať žijí duchové, kultovní film s Leontýnou, Brtníkem Brtníku a hejnem trpajzlíků, ví většina z nás. Písničky zlidověly.
Ať je zima, a Orlickým horám vládne Rampušák, nebo léto, kdy žezlo přebírá princezna Kačenka, vždy jsou přitažlivé. Tato pohádková horská říše stojí za návštěvu kdykoli, zvláště však tehdy, chceme-li se na ni a její okolí podívat z míst nejvyšších, tedy ze samotného hřebene.
Velikonoční svátky jsou letos hodně brzo, dalo by se říci, že klepou na dveře. Vstoupit do nich můžete na zámku ve Zbirohu, kde na nádvoří nachystali na 26. března tradiční jarmark se stylovými stánky s velikonočním zbožím, ukázkami tradičních řemesel a bohatým programem pro děti.
Bez válek a přírodních katastrof jsme se v posledních desetiletích připravili nenávratně o stovky kulturních památek. Neúcta a lhostejnost, mnohdy úmysl. Nyní je za značně vysokou cenu vracíme do života. Jednou z nich je zámek Radim na Kolínsku. Také měl namále.
Velikonoční trhy začnou v Praze v sobotu 12. března. Stejně jako loňské vánoční budou ve stylu Josefa Lady a zaměří se na velikonoční tradice a pokrmy. Tento týden o tom informovala společnost Taiko, která trhy na Staroměstském a Václavském náměstí pořádá.
Zima i plesová sezóna se pomalu chýlí ke konci, a tak máte na několik měsíců poslední možnost si je užít. Třeba i tento víkend. A tak vyrazte na bál nebo na běžky... Pokud sněhu ani tanci neholdujete, nabízejí se pro vás nejrůznější vycházky, prohlídky, degustace, výstavy a mnoho dalšího.
Větrných mlýnů Praha asi moc neměla, na rozdíl od vodních, které stály nejen na Vltavě, ale také na potocích. Větrník je jedinou dochovanou památkou tohoto druhu na území Prahy.
Již třetí měsíc mohou milovníci přírody a vojenské historie navštěvovat Chráněnou krajinnou oblast Brdy, kdysi zakázaný vojenský prostor. Podívali jsme se do její západní části na Rokycansku, kde nám dělala společnost divoká řeka Klabava a tisíce smrků.
Rozhleden díkybohu v poslední době přibývá, v některých místech se využívají i telekomunikační věže. Z mnoha jsem vybral čtyři na pravém břehu Vltavy, v oblasti Sedlčanska a Benešovska, poskytují nádherné výhledy. Jsou přirozenými dominantami krajiny.
Vojenský prostor Libavá se 1. května opět otevře cyklistům. Za brány střeženého prostoru se budou moci lidé podívat díky akci s názvem Bílý kámen, která každoročně přiláká několik tisíc účastníků. Na rozdíl od předchozích ročníků se letos Libavá představí zájemcům v nové podobě, hranice vojenského prostoru se totiž od ledna zmenšily. Vojenský prostor Libavá se otevírá veřejnosti jen mimořádně při těchto akcích. Za pořadatele akce o tom informovala Zuzana Rosulková Kvěťáková.
„Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině…” Proslulou pochodovou píseň si můžete broukat, až budete zdolávat 216 schodů vinoucích se k vrcholu vnitřním pláštěm bývalého městského vodojemu. Myslím, že toho moc nezabroukáte, výstup dá trochu zabrat. Pokud ho zdoláte rychle, je doslova dechberoucí.
Stojím pod křečhořským monumentem, obeliskem s rozpínajícím se orlem na špici a je mi smutno. Památník jedné z rozhodujících bitev sedmileté války, jež ovlivnila české dějiny. V zápase mezi habsburskou monarchií a militantním Pruskem u Kolína 18. června 1775 dostal pruský král Friedrich II. Na frak.
Nedaleko Volar na stráni pod lesem stojí jeden z drobných klenotů barokní architektury, ideálně spjatý s šumavskou přírodou, ba i tajemným děním i výskytem pohádkové bytosti v pověstech zmiňovaný. Jako mnoho jiných povstal z popela ohně lhostejnosti a vandalismu nedávných let a opět zdobí krajinu.