Novinky.cz ve městě Stříbro
Zobrazit všechny články o městě Stříbro
Z Cimrmanovy rozhledny Maják v Příchovicích přehlédnete část pojizerské krajiny a Liptákov, který si národní genius tak oblíbil. Rozhledna stojí ve svahu v areálu penzionu U Čápa, jehož ozdobou je čapí hnízdo umístěné na komíně. Hnízdo opeřence, které vstoupilo nejen do cimrmanovských dějin.
Amatérští i profesionální kuchaři změří síly na už na třetím ročníku Gulášfestu v Bohumíně. Ten propukne v sobotu 1. září v areálu hasičské zahrady v městské části Šunychl. Na nejlepší kuchtíky čekají soudky piva, na diváky kromě ochutnávek a hodnocení i zajímavý doprovodný program.
Horské vodopády jsou pokaždé nádherné, nemusejí být v Norsku nebo ve Švýcarsku, u nás se také najdou krásná údolí s dravými toky. Jedním z nejhezčích je Jedlový důl na Jedlovém potoce v Jizerských horách. Potok pramení v rašeliništi na Čihadle, odkud se spouští po obřích balvanech k Josefovu Dolu.
Prázdniny jsou už pomalu pryč. Pokud se s nimi chcete rozloučit trochu slavnostně, vyrazte do některé z českých zoologických zahrad, například v Jihlavě nebo Ostravě. Říct sbohem létu můžete také v indiánské osadě u Děčína. Vyrazit můžete i na řadu historických akcí, které se konají na hradech a zámcích.
Září je za dveřmi. Pokud už teď cítíte, že vám je po létu smutno, zapijte žal třeba na vinném koštu v Brandýse nad Labem nebo v Bohdanči. Ale všeho s mírou, místo klasického vína si můžete dát i první letošní burčák. Pokud zaháníte smutek spíše jídlem, vyrazit můžete na festival polévek do Plzně a za chutěmi Asie zase do Brna.
Unikátní Jízda králů vyjede letos potřetí. Tentokrát ve Skoronicích u Kyjova. Obec slaví 75 let od obnovení tohoto pradávného zvyku zapsaného v roce 2011 na seznam světového dědictví UNESCO.
V sobotu 15. září uspořádá zámek Veltrusy akci s názvem Válka bramborová.
Území kolem lipenské přehrady a odtud na východ i na západ bylo po druhé světové válce hraničním pásmem. Zvláště na Šumavě byla „čára“ neprodyšně uzavřena a střežena vojsky.
V sobotu 25. srpna se koná jediné letošní nocování v kasematech brněnského hradu Špilberk, který sloužil za Rakousko-Uherska jako nejobávanější vězení v celé habsburské monarchii. Proslulo vězněním významných osob, jako byli lotr Babinský, italský básník Silvio Pellico nebo voják baron Trenck.
Poslední srpnový víkend se koná zejména řada gastronomických akcí. Například v Praze můžete ochutnat speciality pouliční kuchyně ze všech koutů světa, na zámku Ploskovice zase dobroty z máku, na Moravě si pak můžete dopřát guláš, buchty, ale i tekutiny v podobě vína. Mimo to se o víkendu koná Hradozámecká noc.
Chtěli jste si někdy vyzkoušet, jaké je být zlatokopem? Pak si nenechte ujít akci, která se o víkendu koná ve Zlatých Horách, na níž si rýžování zlata s dětmi můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Navštívit můžete ale i řadu památek, které v rámci Hradozámecké noci chystají řadu akcí, ať už kostýmovaných prohlídek nebo aktivit pro ty nejmenší.
Do Moravského krasu se jezdí především za podzemím, krápníkové jeskyně, plavba po Punkvě, proslulá propast Macocha táhnou. Ale i na povrchu je nádherně, nejhezčí partií je asi osmikilometrový kaňon Pustého žlebu. Táhne se od obce Sloup po Skalní Mlýn.
V prosinci 2015 bylo na stodvacetihektarové pastvině Traviny u Benátek nad Jizerou vysazeno stádečko zubrů dovezených z Polska. Již na jaře příštího roku se tu narodilo první mládě.
Při silnici mezi Sadskou a Mochovem, na vrcholu jednoho z polabských svědeckých kopců, svítí žlutými omítkami a červenou střechou kostel sv. Petra v okovech ve Velence.
Čtyřicet kilometrů toku Dyje, v Rakousku zvané Thaya, je dělící čarou dvou národních park. Na naší, a jak je nutno zdůraznit, moravské straně, je to Národní park Podyjí, na rakouské National Park Thayatal. Paradoxně štěstím pro naši přírodu bylo, že se nerušeně rozvíjela za ostnatým drátem.