Novinky.cz v obci Stradonice

Zobrazit všechny články o obci Stradonice

Krkonošská klasika: Hřebenovkou ke Sněžným jámám a pak k vodopádům v Labském dole

Je to klasika, která nikdy neomrzí. Zvláště když se vzornou spoluprací připojí počasí a nad hlavami turistů napne blankytnou klenbu, z níž se k zemi snáší palba zlatých paprsků... Před námi je cesta po krkonošských hřebenech okolo Dívčích a Mužských kamenů a poté táhlý sestup do Labského dolu.

Tajemný hrad Houska obestírají záhady. Údajně ukrývá i bránu do pekel

Tento tajemný hrad neleží v Karpatech, ale v Housecké vrchovině na Kokořínsku. To, že je prý kdesi na Housce brána do pekel, se říká odpradávna. Traduje se, že se v těchto místech děje cosi podivného, ba dokonce strašidelného. Vznik hradu je navíc je dodnes obestřen jednou velkou záhadou. Opravdu bychom se tu měli bát?

Branov na břehu Berounky umí pohladit na duši nejen ctitele Oty Pavla

Psalo se mu těžce, o tom svědčí přeškrtávaný strojopis s mnoha poznámkami a vsuvkami. Z jeho nitra tryskala slova, věty, aby byly vzápětí nahrazeny jinými a ty zase dalšími. Překypoval rodným jazykem, který se z něho dral proudem jako Berounka, kterou tak miloval, při povodni, aby se hned zase zklidnil jako řeka na mělčině.

Co navštívit v Krušných horách? Nejkrásnější místa tajemného pohoří

Krušné hory se rozpínají na severozápadě Čech, lemují hranice s německým Saskem. V létě i v zimě nabízejí spoustu možností, jak v nich strávit volný čas. Jsou protkány spoustou naučných stezek, mezi nimi i třeba slavnou Ježíškovou cestou. Množství vrcholů dopomohlo vzniku rozhleden, kterých zde nalezneme požehnaně. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště a léčivé prameny. Ne nadarmo se Krušným horám přezdívá nejtajemnější pohoří.

Odlesk dávné slávy hradů Žebrák a Točník promlouvá i k dnešním návštěvníkům

Jakoby ve stínu svého mladšího a známějšího souputníka, hradu Točníku, jsou převážně skryty v lese zříceniny Žebráku. Mezi stromy do daleka vyčnívá okrouhlá věž, zbytky ostatních staveb nejsou vidět. Teprve při návštěvě zříceniny vidíte, jak byla rozsáhlá.

Kam na výlet v západních Čechách? Možností je spousta, stačí si vybrat

Západní část naší republiky nabízí velké množství aktivit pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Přírodní památky, lázeňská města a jejich léčivé prameny, muzea. Sami si můžete zvolit aktivitu, která vám bude vyhovovat nejvíce. V Karlovarském kraji se nachází známý lázeňský trojúhelník, který tvoří Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Po skvělé vyhlídce u Krakonoše údolní cestou podél zpěněných vod Bílého Labe

Krkonoše nabízejí celou plejádu přitažlivých turistických tras; tentokrát zveme na okružní vyhlídkovou, ale i vodopádovou stezku přímo z centra tuzemských nejvyšších hor – ze Špindlerova Mlýna.

Z Dubických vyhlídek je Porta Bohemica jako na dlani

České středohoří je svými dechberoucími výhledy proslulé a nalezneme jich tu opravdu požehnaně. Stačí si jen vybrat. Tentokrát jsme se za jedním z nich vydali do vesnice Dubičky, která leží přibližně 12 kilometrů jižně od Ústí nad Labem. Dubičky jsou malou vesničkou propojenou s obcí Dubice. Naším cílem jsou tři vyhlídky nabízející různý pohled na meandr Labe a bránu Českého středohoří neboli Portu Bohemiku.

Zapadlý kostel v Lukové se stal mekkou turistů

Do zapadlého kostela v Lukové na severním Plzeňsku míří tisíce lidí ročně. Původně zchátralá památka se stala turistickou mekkou díky sochám věřících, které do lavic posadil umělec Jakub Hadrava. Návštěvníci z různých koutů světa už na záchranu chrámu přispěli více než 1,5 milionu korun.

Vousatý dvojhrad Choustník zasáhl do poslední husitské bitvy

K rozsáhlé hradní ruině asi kilometr východně od obce Choustník na Táborsku se dostanete pohodlnou cestou od parkoviště. Les, kdysi hustý, po několika desítkách metrů sice řídne následkem větrů a kůrovce, ale přece jen tu ještě zbylo dost stromů, aby dokázaly hrad částečně skrýt. Až když dorazíte do jeho bezprostřední blízkosti, uvidíte, jak býval rozsáhlý.

Kam na výlet v severních Čechách? Od jeskyní na vrcholy

Oblast severních Čech nabízí nepřeberné množství volnočasových aktivit a výletních míst. Od kochání se přírodními úkazy přes poznávání zvířat po učení se o ne vždy příjemné historii. Jistotu máte ve dvou věcech. Nudit se tu nebudete a náš soupis hlavních tipů nemohl pokrýt vše úchvatné, co region nabízí. Příjemnou zábavu.

Kokořínsko, Zubrnice i Úštěk. Výletujte jako Rebelové

Píše se rok 1968 a tři kamarádky, Tereza, Bugina a Julča, se připravují na svou první velkou životní zkoušku, maturitu. Během svaťáku je však čeká osudové setkání se třemi zběhlými vojáky Šimonem, Emanem a Bobem, kteří se chystají emigrovat. Muzikálový hit Rebelové se natáčel na řadě krásných míst, na něž se můžete vydat. Některá z nich najdete na severu Čech.

Do Zubrnic za lidovou architekturou i na malé nádraží s historickými vozy

Severočeská obec Zubrnice nedaleko krajského města Ústí nad Labem je známá svým muzeem v přírodě, v roce 1988 tu byl přes počáteční nesouhlas otevřen nejmladší skanzen v Čechách.

Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.

Na půl dne ošetřovatelem v táborské zoologické zahradě

Tábor je malebné jihočeské město se spoustou historických objektů postavených v průběhu staletí. Centrem je Žižkovo náměstí s dominující radnicí, kostelem, Žižkovou sochou a řadou měšťanských domů. Rozsáhlé je i přístupné podzemí se spletí chodeb a sklepení. Návštěvníka tu čekají zážitky spjaté s památkami – ale nejen ty.