Novinky.cz v obci Soběšice

Zobrazit všechny články o obci Soběšice

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Do jihočeských Athén a k mlýnům na Blanici je to od Protivína jen kousek

Malá a zdánlivě nenápadná obec Heřmaň tento ušlechtilý přídomek získala v dobách, kde zde žil filmový režisér Václav Krška, mlýny Benešovský a Červený mají s filmem také mnoho společného, na hřbitově odpočívá i známý básník, zde narozený, okolí je ideální i pro cykloturistiku…

Tipy na víkend: Dejte si polévku, vyrazte na cestu kolem světa

Hlavní cestovatelskou událostí bude o víkendu festival Kolem světa, který se koná v Praze. Pokud ve vás dřímá dobrodružná duše a chcete načerpat inspiraci, neměli byste si ho nechat ujít. V hlavním městě můžete vyrazit také na polévku. Kraje poté nabídnou zajímavé výstavy, hudební festivaly nebo výlety.

Výšlap na haldu Ema a další zajímavá místa Ostravy lákají turisty

Průvodci z OstravaInfo každoročně pořádají řadu pravidelných vycházek, komentovaných výprav, cyklojízd po Ostravě a okolí. V letošním roce lákají na výšlap na nejvyšší ostravskou haldu Ema, která téměř sousedí se Zoo na Slezské Ostravě a je dominantou velké Ostravy.

Kouřimský skanzen po rozšíření láká víc lidí

Skanzen v Kouřimi na Kolínsku je pro návštěvníky atraktivnější poté, co byl rozšířen o některé objekty. Před necelými dvěma lety byl skanzen doplněn a počítá se s dalšími stavbami.

O zřícenině jednoho z nejvýznamnějších královských hradů Držemberku ví málokdo

Milovníkům historie je objekt známý pod jménem Džbán, psal se i Čbán. Skromné rozvaliny leží na zarostlém návrší nad Mutějovice. Jméno Držemberk se také moc nepoužívalo, ale je pro hrad trochu zajímavější než obyčejný Džbán.

Zámecká věž v Mníšku pod Brdy nabízí netradiční pohled do okolí

V sobotu a neděli 2. a 3. března otevírá zámek Mníšek pod Brdy vyhlídku z hodinové věže, která nabízí rozhled po nejbližším okolí, prohlídky prvorepublikově zařízených interiérů, pohádkové prohlídky pro děti, vstup do sklepení i výtvarný ateliér s malováním.

Velká Pravda skrytá v lesích poblíž tajemných kounovských řad

Kounovské balvanovité řady jsou fenoménem, který stále nedá spát odborníkům i vykladačům záhadologických teorii. Skryté v lese Džbánské pahorkatiny provokují fantazii. Skryté jsou i nedaleké mohutné rozvaliny hradu Pravda nad obcí Domoušice.

Hrad Svojanov otevře své brány už v sobotu, návštěvníky potěší řada změn

Oblíbené historické sídlo je připravené na novou turistickou sezonu. Brány pro veřejnost otevře už 2. března.

Průchod chrámem sv. Barbory se změní

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře letos čeká několik úprav, které se dotknou i turistů. Těch sem každý rok zamíří více než 300 tisíc. Právě kvůli velkému „provozu“ se ve středověké památce bude měnit trasa.

Na Litoměřicku mají novou rozhlednu. Otevře se na jaře

Již na jaře bude v Lovosicích na Litoměřicku zpřístupněna pro veřejnost nová rozhledna. V tomto případě jde ale spíše o vyhlídku, protože nebyla vybudována na vrchu s výhledem do širokého a dalekého okolí, ale přímo na břehu řeky Labe, na kopečku proti takzvanému Zámečku.

Parní vlaky na Osoblažské úzkokolejce vyjedou opět na jaře

Loňská turistická sezona na technickém unikátu Osoblažské úzkokolejce na Bruntálsku byla velmi úspěšná. Svědčí o tom rekordní počet lidí, kteří se svezli po úzkorozchodné železnici parními vlaky. Atrakci využilo 6 467 cestujících. Už nyní se připravuje nová sezona.

Unikátní hrázděné domy ve Lnářích zanedlouho pohltí neodvratná zkáza

Lnáře si mnozí spojí s uzavřeným komunistickým vládním sídlem, zajetím generála Vlasova na sklonku války, stopami Krčínova rybníkářství, zámeckou zahradou, muzeem kočky či siluetou kláštera na kopci nad obcí. Místní raritou jsou i staré domy švýcarského typu, jejich osud je však neodvratně zpečetěn.

Stinné stránky Bouzova, německé komando na konci války vyvraždilo a vypálilo Javoříčko

Bouzov je jeden z nejhezčích hradů, rytířská romantika z něj přímo dýchá. Do současné podoby nechal zchátralinu přestavět arcivévoda Evžen Habsburský. Za války tu sídlili nacisté, v jejím závěru i zvláštní protipartyzánské jednotky. Ty 5. května 1945 zmasakrovaly a vypálily obec Javoříčko.

Nejstarší česká zoo je ještě starší, než se myslelo

100 let? Nikoliv, 115. Zoologická zahrada v Liberci, která je nejstarší u nás, plánovala na letošní rok velké oslavy 100. výročí od založení v roce 1919. Během příprav velkého jubilea se ale při hlubším zkoumání celé historie zahrady zjistilo, že je ve skutečnosti ještě starší, než se dlouhá léta uvádělo.