Novinky.cz v obci Sloup

Zobrazit všechny články o obci Sloup

Do Frenštátu za historickými hračkami. K vidění je i koník podle Jurkoviče

Houpací koníci, plyšoví medvědi, panenky, autíčka, skládací kostky, ale také elektrické vláčky z minulého a 19. století jsou nyní k vidění v Muzeu Frenštát pod Radhoštěm. Až do 3. října se zde totiž koná zajímavá výstava Návraty do dětství.

11 tipů na návštěvu pražských muzeí. Čokoláda, filmy i voskové figuríny

V muzeích se soustřeďují kousky historie, aby jí lidé porozuměli a mohli se z ní poučit. Naše hlavní město přináší spoustu takových míst, kde můžete nahlédnout na dějiny českého národa či Prahy samotné.

Barevná jezírka poblíž hranic jsou jedním z novodobých divů Polska

Kolorowe jeziorka jsou čtyři. Červené, Žluté, Modré a Zelené. To podle zabarvení vody, i když nyní Žluté a Červené mělo téměř stejnou barvu. Leží nedaleko Kamienne Góry, města, do kterého se dostanete zhruba za půl hodiny ze Žacléře.

Hrad Litice byl pro Jiřího z Poděbrad jeho „Karlštejnem“

Hraniční hvozdy byly neprostupné, zároveň ale lákaly kořistníky k loupeživým výpravám do nitra přemyslovských Čech. Aby tomu panovník zamezil, přenechal na konci 13. století území Půticům, kteří byli odnoží jihočeských Drslaviců. Ti osidlovali především západní a jihozápadní část království, ale po domluvě s králem jich část přesídlila.

Nejvýznamnější památky hlavního města Prahy

Největší české město je domovem mnoha pozoruhodných míst. Na svých 496 km² nabízí celou řadu fascinujících kulturních památek. Přinášíme tipy na několik takových, které stojí za to alespoň jednou v životě vidět na vlastní oči.

Převrácený řopík je symbolem naučné stezky Betonová hranice u Mladkova

Desetitisíce tun betonu, tisíce tun oceli, perfektně organizovaná obrana. K tomu maximální odhodlání obránců. Jenže to nestačilo, hranice republiky byla předlouhá a nepřátel nepočítaně. Přesto vznikal jeden z nejdokonalejších pevnostních systémů v Evropě.

Víte, co je Kyšperk? Přece město Letohrad

Museli jsme se s tím jednou pro vždy vypořádat. Po vyhrané válce co bylo německé, bylo špatné. Tak byl potrestán i Kyšperk, s cizím živlem jsme se už částečně vypořádali po vzniku republiky, nyní byla příležitost akci dokončit.

Pivo, sklo i rekordy. 10 tipů na pozoruhodná česká a moravská muzea

V muzeích se soustřeďují kousky historie, aby jí lidé porozuměli a mohli se z ní poučit. Přinášíme výběr deseti pozoruhodných míst napříč Českou republikou, která by byla škoda při poznávání země vynechat.

Tipy na výlety: Kam zamířit do aquaparků

Horké letní dny vybízejí ke koupání a vodní relaxaci v aquaparcích. Přinášíme tipy na 11 takových všestranných míst po České republice.

Malá, ale příjemná je rozhledna Amálka v Orlických horách

Má něžné jméno. Amálka, jako víla z večerníčku, jenže je trochu robustnější. Ale po celý rok přívětivá a nikam nezmizí. Nad skiareálem v Českých Petrovicích, na dohled polské hranice, stojí od roku 2020. Nejde ani tak o úchvatný rozhled, jako o celkovou příjemnou atmosféru, kterou pětimetrová kovová nástavba na dřevěném stánku skibaru nabízí.

Otevřené dveře na Pancíři zvou do nitra Šumavy

Jsou omšelé jako mnohé šumavské stromy. Na vrchním trámu zárubně je vyryt nápis We Love Šumava. Po většinu času otevřené v nekonečném prostoru rozlehlých lesů s výhledem na vrchol Ostrého, oblast Nýrska, vnitrozemí.

Na Liberecku se rozrůstá dvůr z 12. století

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní dvůr, který je novodobou rekonstrukcí sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Zemská brána je jedním z nejromantičtějších koutů Orlických hor

Balvanité řečiště s obřími hrnci, Divoká Orlice je tu místy opravdu divoká. Ve sníženém horském hřebeni Orlických hor přestává být řeka hraniční a vstupuje Zemskou branou do vnitrozemí. Orlické, nebo také Kačenčiny hory jsou masívní pohraniční pohoří s délkou 56 kilometrů a několika vrcholy přesahujícími 1000 metrů.

Procházka Malou Prahou, polským městem spojeným s českou historií

Český dvouocasý lev ve znaku města, opakující se v mnoha variantách po celém Kladsku (polsky Kłodzko), dá tušit, kdo založil město, jemuž se říká Malá Praha. Dlouhou dobu bylo součástí zemí Koruny české, vše ukončila až prohraná válka, do které byla vtažena Marie Terezie. Prusové vyhráli, na mapě království se objevilo vykousnuté území, jehož jsme se nedomohli ani při pozdějším politickém vývoji.

Zámek Veltrusy se otevírá po 19 letech

Státní zámek Veltrusy zve v sobotu na prohlídku prvního patra. Slavnostně se otevírá po devatenácti letech. V roce 2002 zatopila areál rozvodněná Vltava. Přízemí bylo zpřístupněno před třemi lety.