Novinky.cz v obci Slavoňov
Zobrazit všechny články o obci Slavoňov
Pokud v Praze vyhledáváte zelené plochy, navštívit můžete i zahradu Strakovy akademie na Malé Straně, kde sídlí Úřad vlády ČR. Park se veřejnosti otevřel v polovině minulého roku po zhruba roční rekonstrukci. Vstup je zdarma, k dispozici je tam také průvodce.
Téměř celý rok je zámek v Trpístech na Tachovsku turistům nepřístupný, teď se výjimečně otevírá. Sobotní akce je součástí svatomarkétské pouti.
Zvláště pak její okolí je prodchnuto něčím zvláštním, co sem člověka opakovaně přitahuje. Řeč je o jihočeském Nicovu, který se nachází u silnice z Kašperských Hor do Stach.
Šumavská rozhledna Poledník u Prášil neláká jen na výhledy, ale také na dvě nové expozice a jednu výstavu. Návštěvníci se díky nim dozvědí zajímavosti z vojenské historie, obnovy tamějšího lesa i života spisovatele Karla Klostermanna.
Katedrála sv. Štěpána, vyhlídková věž katedrály, kostel Všech svatých a kostel sv. Jakuba. To jsou čtyři významné a svým způsobem unikátní památky, které mohou v Litoměřicích turisté zakoupením cenově výhodného voucheru navštívit v průběhu července a srpna v rámci Okruhu církevních památek.
Na strmém skalním výběžku vypínajícím se vysoko nad řekou Jizerou byl postaven jeden z posledních hradů této oblasti. Vypravíme se za ním asi osm kilometrů od Turnova do Českého ráje. Vranov býval dlouhý kolem 400 metrů. Ačkoliv tu dnes najdeme jen nepatrné zbytky pozdně středověkého skalního hradu, patří Vranov mezi nejrozsáhlejší a nejkomplikovanější skalní obranné hrady v Čechách.
Město Mělník zcela jistě symbolizuje silueta zámku s kostelem sv. Petra a Pavla tyčící se nad soutokem Labe s Vltavou. Tento krásný pohled se nám nabízí ihned, jakmile k městu po necelých 40 minutách z Prahy přijíždíme. V Mělníku si můžeme dát místní dobré víno, projít historické centrum či vyrazit na výlet lodí. Ať už si vybereme cokoliv, je Mělník městem, kam se budeme vždy rádi vracet.
Litoměřice jsou jedním z nejstarších českých měst, jsou bohaté na památky – světské, ale hlavně církevní –, mají i bohatou vinařskou historii, jsou místem spjatým s tragickou smrtí Karla Hynka Máchy. Pozoruhodností při návštěvě zaznamenáte mnoho, nemělo by vám uniknout ani unikátní Muzeum Křišťálový dotek, které sídlí na centrálním Mírovém náměstí vedle městského úřadu.
Když se řekne Rožmberk a Svět, jména dvou nejznámějších českých rybníků, ozvěnou slyšíte Třeboň. Ne nadarmo je jihočeské město v okrese Jindřichův Hradec nazýváno hlavním městem českého rybníkářství. Velkých, menších i malých rybníků jsou v jeho okolí na tři desítky.
Palác, jehož nákladná rekonstrukce za půl miliardy korun skončila loni v září, sídlí na Mariánském náměstí v samotném srdci Starého Města. V červnu se během pravidelných prohlídek pořádaných Muzeem hlavního města Prahy můžete na vlastní oči přesvědčit, jak palác po rekonstrukci zkrásněl a jestli si zaslouží získaný titul Stavba roku 2022.
V minizoo se proměnil na léto jeden z beskydských vrcholů, Pustevny. Lidé tam od pátku mohou vidět gorilu, nosorožce, pandu či sloní rodinku. Nejde však o živá zvířata, ale sochy z písku, které pod širým nebem už od víkendu tvoří pomocí nožíků, škrabek, štětců a smetáků čtveřice řezbářů.
Vltava nebo Sázava patří k nejvíce sjížděným českým řekám. Vydat se můžete ale i na Jizeru, která protéká malebnou krajinou, a odkud si odskočíte i na návštěvu hradu nebo zámku. V jakém úseku se Jizera sjíždí, na jaké jezy dát pozor a v jakém kempu se ubytovat, se dozvíte v článku.
Vyrazit si s přáteli nebo rodinou na pár dní na vodu je oblíbený způsob trávení letní dovolené. V Česku si můžete vybrat z několika řek, jednou z nich je i Otava v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat? A jaké jezy vás po trase potkají a kde se lze ubytovat?
Léto vybízí ke strávení horkých dní u bazénu nebo jezera, mnoho Čechů ale vyráží také na vodu užít si s rodinou či přáteli sjíždění některé z našich řek. Jednou z nich je i Berounka tekoucí mezi Plzní a Prahou. Poradíme, jakou trasu si zvolit, na jaké jezy si dát pozor, a nabídneme tipy, v jakých kempech se ubytovat.
Zámek Červená Lhota je neodmyslitelně spjat s hudební pohádkou o Zlatovlásce (1973). Scéna, kdy k zámku na loďce přijíždí princ Jiřík (Petr Štěpánek), aby odtud svému králi přivezl zlatovlasou pannu (Jorga Kotrbová), je pro milovníky české kinematografie zkrátka nezapomenutelná. V dnešních dnech si romantickou scénu jako z pohádky kvůli nízké hladině vody nestřihneme. Kouzlo tím však zámek ani trochu neztrácí.