Novinky.cz v obci Slavoňov
Zobrazit všechny články o obci Slavoňov
Zhruba napůl cesty mezi Prachaticemi a Volary leží obec Zbytiny, odkud je to tři kilometry na návrší, kde stojí barokní kostelík sv. Máří Magdalény. Z okraje Volar se pak pěším turistům nabízí pětikilometrová trasa. Odměnou je nádherný výhled do kraje a klidné místo k posezení u barokní památky.
Předposlední červencový víkend je, co se týče akcí, velmi rozmanitý. V pražské botanické zahradě se můžete blíže seznámit se životem včel a jejich produkty, v mnoha městech se pak konají historické trhy. Kolem Mikulova se můžete vypravit na cyklistický nebo pěší výlet po vinařských stezkách, na své si ale přijdou i milovníci kultury.
Akce o nadcházejícím víkendu se ponesou víceméně v historickém duchu. Vyrazit můžete zejména po památkách, na hradech a zámcích se konají historické trhy. Přenést se můžete i do fantaskního světa, a to v bitvě o Ledeč nad Sázavou. Pokud dáváte přednost spíše vesmíru, navštivte v Praze akci Muzea Karla Zemana o dobyvatelích Měsíce.
Dvanáct novogotických objektů si mohou prohlédnout turisté, kteří se vydají po nové naučné stezce v Bohumíně. Ta mapuje nejzajímavější dochované stavby z režného zdiva na území města. Pokud si budou chtít lidé putování po památkách zpestřit, mohou se zapojit do hledání indicií a luštit tajenku.
Hluboké údolí, kterým protéká potok Loděnice místními zvaný Kačák, je v osadě Svatý Jan pod Skalou asi nejhezčím obydleným našim kaňonem. Pod mohutným travertinovým útesem Skála je přikrčen bývalý benediktinský klášter.
V roce 2011 zpřístupnil Arne Šubrt v Horním Dřevíči nedaleko Hronova mlýn, ve kterém bydlí, veřejnosti. Návštěvníci regionu Kladské pomezí tak mají nejen v červenci a srpnu, kdy se prohlídky konají denně, možnost navštívit stavbu, která byla do své současné podoby dostavěna v roce 1922.
O víkendu se koná celá řada historických akcí. Možná největší z nich se uskuteční na pražském Vítkově, který oblehnou husité. Do minulosti se můžete vydat také v zážitkovém parku Zeměráj nebo ve Slezských Rudolticích, kde se uskuteční velkolepý lukostřelecký turnaj. Chybět nebudou ani ukázky řemesel.
Zejména ve znamení jídla se ponese druhý plnohodnotný červencový víkend. V pražské botanické zahradě můžete ochutnat dobroty z celé Afriky, ale i Indie, ve velkopopovickém pivovaru se uskuteční letní grilovačka, v jihočeských Borovanech si zase pochutnají milovníci borůvek. Ochuzeni nebudou ani milovníci piva. Ti mohou do Svitav či Telče.
Září dodaleka přehlížeje město Letovice poblíž Boskovic. Původně tvrz a hrad, později zámek, stojí tu již osm století. Za tu dobu objekt čtyřikrát zničili a čtyřikrát uvedli znovu v život. Poslední zmrtvýchvstání provádí v současnosti Bohuslav Vavříček.
Malebná krajina horního toku Blanice jen v okolí Blažejovic je hotovým rájem pro milovníky přírody a vzpomínek na časy, kdy Šumava byla plná sklářských hutí, mlýnů, i bezproblémového soužití příhraničních národů. I zde, stejně jako na celé Šumavě, najdeme několik připomínek po válce zaniklých obcí.
V loňském roce jizerskohorská rozhledna Slovanka oslavila již své sto třicáté narozeniny. Více než století ji navštěvovali turisté, mnoho nechybělo, a skončila ve šrotu. Naštěstí se tak nestalo. Naleznete ji v Horním Maxově v Jizerských horách, v ideálním místě pro turisty, lyžaře i cyklovýlety.
Bedřichov v Jizerských horách má novou turistickou stezku pro děti. Motiv vychází ze starých bedřichovských pověstí, které byly volně přeloženy ze švabachu. Průvodci jsou postavy z těchto pověstí, uvedl starosta obce Petr Holub.
Na Kuksu nebo na Karlově mostě jsou jeho sochy středem největšího zájmu turistů. O libereckém morovém sloupu sochaře Matyáše Brauna ví ale jen málokdo. Ani většina obyvatel Liberce netuší, že ve městě něco z dílny slavného sochaře vůbec stojí.
Obec Toušice, nedaleko Kouřimi, má ve svém znaku tři oblouky mostu. Symbolizují skutečný kamenný most přes Vavřinecký potok (na dolním toku Výrovka) nedaleko obce.
Na své královské sídlo, na hrad Svojanov, míří Přemysl Otakar II. Se svou družinou.