Novinky.cz v obci Slavoňov
Zobrazit všechny články o obci Slavoňov
Po téměř šesti měsících se začátkem března z Kolína do Krnova vrátil opravený kotel úzkorozchodné parní lokomotivy U57.001, přezdívané Malý štokr. V kolínské dílně SEA prošel kotel celkovou opravou.
O víkendu 7. a 8. března bude opět otevřený zámek v Mníšku nedaleko Prahy. Prohlídkové trasy zavedou návštěvníky do reprezentačních místností a do soukromých pokojů, ale zavítat mohou třeba i na výstavku o vývoji módy nebo do vyhlídkové věže.
Od 26. října 2019, kdy byla slavnostně otevřena, ji navštívilo několik tisíc lidí. Nejvíce turistů k ní proudí během víkendových dnů s modrou oblohou. O čem je řeč? O rozhledně na Velké Deštné, nejvyšším vrcholku Orlických hor, která zvítězila v anketě o nejkrásnější rozhlednu minulého roku.
O víkendu se bude tvořit. Vyrazit můžete na festival řemesel v Brandýse nad Labem, inspiraci načerpáte také v Olomouci nebo Otrokovicích na výtvarných i jiných workshopech. Tvořit se bude koneckonců i v pražském Poštovním muzeu nebo na výstavě lega v Kyjově. Mimo to se konají karnevaly či tematické akce v zoo.
Z jedné strany se nad ním tyčí gotické věže chrámu Matky Boží před Týnem z protější barokní kostel svatojakubský. Uzavřený blok domů zvaný Ungelt nebo Týnský dvůr sloužil před vznikem království jako knížecí celnice, se skladišti zboží, stájemi a vlastním špitálem.
I když je Číhošť jen malá obec na Havlíčkobrodsku se třemi stovkami obyvatel, navíc schovaná mimo hlavní tahy ve vlnící se krajině Českomoravské vrchoviny, nacházejí si sem cestu poutníci z řad věřících, ale i zájemci o historii a školní výpravy. Magnetem je příběh faráře Josefa Toufara spojeného s takzvaným číhošťským zázrakem. Od jeho smrti 25. února uplynulo sedmdesát let.
Přelom měsíce nabídne akce spojené mimo jiné s jídlem a pitím. Pivní fandové mohou vyrazit do Plzně, zatímco milovníci vína do Meziměstí. Dobré jídlo budete moci ochutnat na hradě Veveří, hříšné čokoládové pochutiny v Havlíčkově Brodě. V hlavním městě se koná festival proti totalitě Mene Tekel a v Liberci poutavá výstava o Indonésii.
Týnec nad Sázavou je dlouhá léta spojován s továrnou Jawa. Chtěla ho většina kluků vyučených na mopedech či pionýrech. František Janeček továrnu založil téměř před sto lety, nyní zase po modernizaci vyrábí. Ale malé město má také zajímavé památky. Hlavní je nepřehlédnutelný hrad s rotundou.
Turistická sezona na Svojanově začne s novou výmalbou a starožitnými hračkami. Jako první památka v Pardubickém kraji letos přivítá návštěvníky už 29. února.
Drobné mrholení se změnilo na déšť. Nepřívětivá šeď zamračené oblohy sestoupila na zem a změnila lesní cestu od Ryjic, kde končí labskoústecká linka MHD, na bahniště. Na kopci, ve výšce 545 metrů nad mořem, se nad obcí vypínají rozsáhlé ruiny hradu Blansko. Povede vás zelená turistická značka.
Že vám název Štětsko nic neříká? Je to oblast kolem Štětí, města na pravém břehu Labe na jižním okraji litoměřického okresu. Město moc památek nemá, ale okolí je nádherné, i trochu k zarmoucení.
Únor je dobou masopustu. Tento lidový svátek můžete během víkendu oslavit na mnoha místech, včetně Prahy, Děčína nebo Jeníkova u Hlinska. Jelikož se ale bude slavit také Valentýn, můžete prozkoumat všechny podoby lásky v olomoucké Pevnosti poznání. Anebo si oblékněte masky a vyrazte na maškarní.
V tuto dobu bývají skalnaté stráně nad Vltavou pokryté sněhem. Opadané listí odhaluje průhled k řece, která u Krňan vytváří podkovu. Ze Smetanovy vyhlídky je nejhezčí pohled na řeku, ta tu před spoutáním štěchovickou přehradou vytvářela nejdivočejší úsek. Na protějším břehu stojí osada Ztracenka.
Vychutnejte si období masopustu plnými doušky. V Praze, Mariánských Lázních či Plzni budete moci ochutnat zabijačkové speciality, ale i sladké dobroty. Koná se také řada festivalů, například filmový Future Gate, Na hlavu, který je zaměřen na duševní zdraví. ZcestFest vás zase okouzlí vůní dálek.
Naši procházku Letnou jsme zahájili v Chotkových sadech, které sousedí s Královskou zahradou areálu Pražského hradu, a pokračovali jsme do navazujících sadů Letenských. Před Kramářovou vilou jsme se dozvěděli, kdy šlo našemu prvnímu premiérovi o život, a prohlédli si také dar od knížete Viléma z Hanavy.