Novinky.cz v obci Slavoňov
Zobrazit všechny články o obci Slavoňov
Dvacáté výročí znovuvysvěcení a také záchrany před úplnou devastací oslaví o víkendu šumavský kostelík svatého Mořice na Mouřenci u Annína na Klatovsku. Jedna z nejstarších církevních památek jihozápadních Čech za minulého režimu značně zchátrala. Před 20 lety ji zachránila sbírka německých rodáků a pomoc českého státu. Nyní díky aktivitám místních nadšenců a zástupců církve opět ožívá.
Návštěvníci Mendelova muzea v Brně se mohou seznámit s lidským tělem zblízka. Umožní jim to výstava nazvaná Lékařství, která má především dětem přiblížit fungování orgánů a práci lékařů. Lidé mohou projít velkým modelem aorty, vytáhnout si z modelu lidské střevo v jeho běžné délce, uvidí, jak fungují ledviny, či z čeho se skládá oko.
Originál to není, jen jeho věrná kopie, malý sáček a zdrhovadlo. Měchýř je buď prasečí, nebo ovčí, ono je to jedno. Nalezli ho v Hallsteinu, na benáteckém zámku je součástí expozice o Keltech. Na Krétě prý ale našli ještě starší měchýř, snad o celých 500 let.
Sotva skončil jeden víkend, myšlenky už se stáčejí k dalšímu. Ten zve například na zámek Potštejn, kde se v sobotu večer koná velkolepý Dobový ples. Bez retro kostýmu si tu ale nezatančíte.
V Luhačovicích na Zlínsku začal v pátek mezinárodní festival dětských folklórních souborů Písní a tancem. Akce potrvá do neděle, součástí bude i sobotní vyhlášení výsledků celostátní soutěže Vesnice roku.
V rámci Roku lidové architektury, který se letos koná k příležitosti 200. výročí narození tvůrce českého baroka Jakuba Bursy, začíná během druhého zářijového pátku výstava představující architektonické skvosty na území Prahy. Zhlédnout ji návštěvníci mohou nejprve v Domě spokojeného stáří v Troji, a to až do 29. září. Poté se expozice přemístí jinam.
O tom, že je zámek Žleby nedaleko Čáslavi romantickou novogotickou stavbou, napovídá zatím především jeho menší část s věží. Všechno ostatní je ukryto za lešením či plachtami. Právě totiž probíhají čilé stavební úpravy exteriéru. Ty však nebrání turistickým prohlídkám. Po vstupu na nádvoří se návštěvník náhle ocitne v době dávno minulé.
V Kašperských Horách na Šumavě se bude slavit. A jak už to tak bývá - v šumavském stylu. Slavnosti jsou programově inspirovány životem a tvorbou obyvatel Šumavy až z doby Karla Klostermanna. Na náměstí se bude konat historicky první souboj místních restaurací o nejlepší specialitu.
Poslední, ovšem nikoliv horší než ty předchozí, letní hudební festivaly, lahodné degustace vín i gurmánských specialit - na to vše láká blížící se víkend. Jestliže někoho zachvátí tvořivá nálada, může si zajet třeba do Volyně vyrábět šperky. Po kultuře prahnoucí turisté si naopak plnými doušky vychutnají speciální muzejní i zámecké prohlídky.
Tento týden můžete se svými ratolestmi zažít pohádkový, ale také akční a napínavý víkend. Jestliže se nevydáte po stopách kouzelných postav ani do blízkosti šermířů a jejich mečů, vyzkoušejte některou z gastronomicky atraktivních akcí. Ve Vysoké u Mělníka nastartujte hned v pátek své chuťové buňky čokoládou a pralinkami a ve Valticích si pak oba víkendové dny pochutnávejte na dýňových specialitách.
V pondělí zahájené Dny města aneb Meziříčský hodokvas zpestří až do neděle život na Vsetínsku, nebo alespoň ve Valašském Meziříčí. Bohatý program nabídne účastníkům akce taneční a hudební vystoupení, kulturní výstavy, zajímavé besedy, napínavé soutěže i tradiční jarmarky.
Špilberk žije! Tak zní název akce, která se uskuteční v sobotu 14. a neděli 15. září ve všech prostorech hradu Špilberku. Těšit se můžete na historickou střelnici, dobové hry, skákací hrad, otevření jinak uzavřených prostor hradu a další zajímavý program v rámci 109. výročí založení Muzea města Brna.
Národní park Šumava zprovoznil na konci prázdnin devět speciálních fotopointů rozmístěných v různých částech parku. Na těchto místech si výletníci mohou jednoduše pořídit obrázky, které si následně vyzvednou na webových stránkách NP Šumava. Inspirace přišla z Rakouska.
Dlouhé roky v minulém století byl zámek v Děčíně ubytovnou armády. Nejdříve československé, německé, poté i sovětské. Kdysi královský hrad vlastnili zejména Vartenberkové, poslední majitelé, Thunové, ho kvůli dluhům prodali státu. Zámek se znovu dostává na výsluní mezi vyhledávanými památkami severních Čech.
V sobotu vyjede z Prahy parní vlak tažený lokomotivou 434.2186 čtyřkolák a s pasažéry zamíří na Svatováclavské slavnosti na zámku v Dobříši. Letošní slavnosti mají podtitul Loupežníci na zámku.