Novinky.cz v obci Slavoňov
Zobrazit všechny články o obci Slavoňov
Stával tu kdysi vodní hrad, pevnost protiuherská, protiturecká i protihusitská. Strážil příchod na Moravu z jihu, odtud i jméno obce. Do novorenesanční podoby s rozsáhlým parkem ho nechali v 19. století přebudovat Mangisové. Roku 1458 tu Poděbrad hrozil Korvínovi, pak mu dal dceru za ženu.
Kostel svatého Bartoloměje v Chebu se otevře veřejnosti. Od příštího víkendu lidé budou moci nahlédnout do vnitřních prostor, kde bude také malá expozice. Poprvé se kostel otevře v pátek 23. května na Noc kostelů.
Dřevěný kostel, vzpomínka na minulost, přírodní krásy, architektura Dušana Jurkoviče to vše navlečené na jedné turistické trase. Vydejme se na beskydské Pustevny. Ti, kdo se rozhodnou sem dojít z Kunčic pod Ondřejníkem, nebudou muset litovat námahy a pár kilometrů navíc.
Nenajdete tu lvy ani tygry, nemají slony ani hrochy, cizokrajné pavilony. Zvířena spíše domácí, tedy pomineme-li tulení rodinku či stále dovádivé opice. Přes 160 živočišných druhů dokáže i tak zaujmout, a hlavně se tu vyřádí děti. Park má řadu hřišť, stále obsazených, odtud se těm menším nechce.
Středověký festival zahýbe tento víkend děním v Poděbradech. Město se vrátí zpět do středověku do dob vlády krále Jiřího z Poděbrad. Lidé se projdou pod vlajkovou výzdobou i dobovým tržištěm.
Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách a už při příchodu k zámku jste ohromeni velikostí objektu. Patří k němu rozsáhlý areál zámeckého parku - a také unikátní exponáty.
Tento víkend přináší zajímavé akce mimo jiné pro ty, kteří si rádi pochutnají na něčem dobrém. Vinná degustace naláká milovníky vína nejen do Prahy, ale například také do Chrámců. Myslovice na Plzeňsku pro změnu zvou na rybí pochoutky. Pestrý program si ovšem najdou i příznivci sportů, kultury či historie.
Neuberk či Najperk je naším nejzápadnějším hradem. Před 25 lety o jeho existenci vědělo jen málo lidí, ašský výběžek byl zadrátován a prošpikován nástrahami bdělých vojsk ministerstva vnitra. Není moc navštěvován ani nyní, za Aš se hrne jen málokdo, ale krajina je tu nádherná.
„Hanžburek – náš svatý Hanžburek mi kouká všemi okny až do postele, nechť ji postavím, kde chci,... Eduarde to musíte vidět, to se nedá popsat,“ napsal v říjnu 1836 z Litoměřic Karel Hynek Mácha svému příteli. Sledoval přitom dvě majestátné věže jednoho z nejkrásnějších hradů severních Čech – Hazmburku.
Jedním z posledních přírůstků mezi rozhlednami v Česku se předloni stala Miloňová v obci Velké Karlovice na Vsetínsku. Udělejte si k ní výlet. Výšlap není nijak náročný, hravě ho zvládnou i děti, které navíc cestou můžete pobavit hledáním „pokladu”.
Vydáme-li se v jarních a letních měsících do místa, kde v zimě sviští lyžaři a snowboardisté, můžeme se dostat i do poštovny na Sněžce. Není to ta nová a moderní, ale stará dřevěná poštovna, která leta stávala na vrcholku naší nejvyšší hory.
Sklepení zámku Sychrov zaplnili medvědi. Ovšem pouze namalovaní. Nová výstava kouzelných obrázků s příběhy medvědů volně doplňuje hru nazvanou Cesta za pokladem medvědího klanu. Tu návštěvníkům nabízí nejnavštěvovanější zámek Libereckého kraje od loňské sezóny.
Nevelká zřícenina hradu Roupova u Přeštic je příkladem, že i menší objekt může mít své kouzlo. Dominantní je osmiboký komín kuchyně, patřící k nejzachovalejším ve střední Evropě. Protože stojí na soukromém pozemku, je dobré se zeptat majitelů, zda dovolí prohlídku. Nevím, že by někoho odmítli.
Kunštátský zámek vstoupil do sezóny heslem Kolébka sjednocené Evropy. Zámek má smůlu, že leží stranou hlavních turistických tahů. Kdysi hrad moravského rodu, který nebyl nejbohatší, ale okolnostmi na domácí politické scéně se stal jedním z nejdůležitější. Jiří z Poděbrad tu možná vymyslel svou Evropu.
Ve Vlastivědném muzeu jsou od soboty 10. května k vidění realistické modely 18 pravěkých zvířat, jež byly vytvořeny za použití nejnovějších vědeckých poznatků. Návštěvníci se tak mohou těšit třeba na mamuta, srstnatého nosorožce, jeskynního lva nebo ptáky moa, kteří obývali Zemi během poslední doby ledové.