Novinky.cz v obci Slavoňov
Zobrazit všechny články o obci Slavoňov
Letošní letní výstava na zámku Dobříš nese název Zbraně mušketýrů. Tematika se odvíjí od seriálu Tři mušketýři, který se na zámku minulý rok natáčel. Vedle interiérů využili britští filmaři i úchvatné prostory francouzského parku, kde se o prázdninách konají každou neděli komentované prohlídky.
Rašeliniště, kterým se na Šumavě říká slatě, leží v první zóně našeho největšího národního parku. Správa parku do těchto míst organizuje výpravy s průvodcem, který umožní poznat život v místech, kde člověk nijak nezasahuje. Navštívit Černohorský močál lze i jako dobrovolník a pomoci s jeho opravou.
Prázdniny jsou na samém začátku, nový školní rok je v nedohlednu a víkendových akcí nepřeberné množství. Pokud máte s létem spojené procházky lesem a sbírání borůvek, třeba by se vám líbilo Borůvkobraní v jihočeských Borovanech. Pokud toužíte po větší akci, ideální bude návštěva rytířského tábora v Jelením příkopu pod Pražským hradem.
Dobře vysušené dřevo, chvojí čili četyna a mour, což je hlína smíchaná s rozdrceným dřevěným uhlím. To jsou základní kameny uhlířského milíře. Právě jeden takový mohou nyní spatřit návštěvníci Beskyd na Vyšním Kamenitém, v areálu horské chaty Kamenitý nad Dolní Lomnou.
Znojmo, jedinečné město na jihu Moravy, tyčící se nad řekou Dyjí, je známé nejen svým krásným historickým centrem a památkami, ale také díky svým vínům a umu zdejších vinařů. A proto se mu ne nadarmo přezdívá „město s přívlastkem“. V letošním roce pak slaví 790 let od povýšení na královské město Přemyslem Otakarem I.
Frýdecký zámek je původně gotický hrad. Nachází se ve Frýdku-Místku a dnes v něm sídlí Muzeum Beskyd s rozsáhlou expozicí, které dokumentují historii a kulturu beskydské oblasti. V objektu se pravidelně konají i sezónní výstavy, koncerty, divadelní představení i další společenské akce.
Upéct chléb nebo si prohlédnout živé muzeum Novohradských hor mohou návštěvníci v Sýpce v Horní Stropnici na Českobudějovicku. Vidět tak mohou například kouřící milíř, interaktivní mapu zajímavých turistických míst nebo funkční technologii distribuce obilí. O prázdninách bude sýpka otevřena denně, v září a říjnu o víkendech.
Za dobrého počasí rozhledna na nejvyšší hraniční hoře Jizerských hor Smrku (1124 m n. M.) nabízí vyhlídky až v okruhu 150 kilometrů; kromě téměř všech hřebenů Jizerských hor výletníci uvidí polské i české Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, České středohoří, Bezděz a někdy i Říp; výhledy jsou i do Polska a Německa.
Provoz muzea včelařství v čerstvě opraveném západním křídle zámku v Kolči na Kladensku začne do měsíce. Oprava této části zámku za 18 miliónů korun skončila před několika dny, nyní se do něj začnou přivážet exponáty. Velkou část z nich poskytli dárci z celé ČR. Na tiskové konferenci k ukončení rekonstrukce křídla to řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Koleč Magdalena Jakubíčková.
Nebylo to poprvé, kdy nacisté využili proti protivníkovi československá předválečná opevnění. Na severní Moravě se v nich bránili mezi Opavou a Ostravou velmi zuřivě. Také na západě Čech, na Šumavě se na nich na chvíli zachytili.
Zámek Nový Hrad v Jimlíně nedaleko Loun, mezi Rakovníkem a Mostem, nabízí dva prohlídkové okruhy - barrandovská studia v něm nyní vystavují pohádkové kostýmy. Rozlehlý areál na opukové skále odděluje krajinu Přírodního parku Džbán a Českého středohoří.
Nad Černým jezerem se zvedá stěna do výše až 336 metrů. V minulosti zde byla rozhledna, ale i přísně střežené pásmo.
Ani váleční běsové neničili s takovou intenzitou, aby se skvostná památka ocitla ve stavu totálního zničení. V podkrušnohorské perle saské renesance, v Libouchci, to bývalý vlastník - státní statek - dokázal. Když vidíte snímky doby před 15 lety, je vám do pláče.
Označení památky Světovým dědictvím UNESCO celé světové společenství prohlašuje: „Ano, toto je cosi, co je na celém světě výjimečné a jedinečné, co je našim společným dědictvím, co se zavazujeme chránit v zájmu nás všech - národů světa.” Česká republika je v tomto směru velmoc, na seznamu UNESCO má zapsáno 12 památek.
Přestože kapitulace německých vojsk, podepsaná 12. května 1945, bývá spojována s Čimelicemi, pravdou je, že skutečný katastr náleží sousední obci Rakovice. I mlýn, kde k podpisu došlo, leží na potoce zvaném stejně jako mlýn Rakovický.