Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Prvním poslem, který vítá lodivody při návratech z jejich cest do domovského přístavu bývá světlo majáku oznamujícího, že bezpečí je již na dosah. Stejně tak při návratech z kteréhokoliv koutu Čech, i desítky kilometrů vzdálených, ohlašuje blízkost domovského „přístavu“ pýcha Liberečanů - Ještěd.
Muzeum města Brna pořádá v sobotu 29. července v 15.00 hodin na hradě Špilberku jako doprovodný program k výstavě Stavba jako Brno praktickou ukázku práce se středověkým jeřábem.
Při putování po památkách je možno narazit na ruiny z časů plenění husity, lehlé za časů třicetileté války, zničené požárem, z různých důvodů nedostavěné nebo zchátralé v letech vzhledem ke stáří objektu zcela nedávných. Pohled na kdysi reprezentativní sídla bývá často žalostný.
České Vrbné, klidová lokalita na severním okraji Českých Budějovic, se zvolna proměňuje v nové centrum vodních sportů na řece Vltavě. Jeho základem je areál s umělým kanálem pro kanoistiku a rafting, chráněný přístav pro malé i velké lodě s veškerými navazujícími službami.
Poslední červencový víkend bude přát především milovníkům jídla. V Praze se konají slavnosti lokálních českých produktů, za meruňkami či českým česnekem můžete vyrazit na Moravu. Pivaři by si neměli nechat ujít Pivovarské slavnosti v Třeboni. S dětmi pak můžete vyrazit na noční prohlídky hradů, historické akce nebo na pohádkový den v Šiklově Mlýně.
Už počtvrté se v nočním čase rozzáří okna zámku Nový Hrad v Jimlíně, mezi Louny a Žatcem, aby dovolila nahlédnout do dávné historie unikátní památky, jejímiž posledními majiteli byli slavní Schwarzenbergové. A právě oni provedou zájemce svými komnatami i životními příběhy. Ovšem jen jednu noc.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje se už také mohou v tropických dnech koupat na koupališti v čisté vodě bez chemie. V Úvalně na Bruntálsku v těchto dnech otevřeli první biotopové koupaliště v kraji.
Sami slovanští osídlenci Doudlebové jsou zahaleni tajemstvím nejednoznačného původu, vzniku pojmenování i času osídlení jihu Čech. Jejich kdysi mocné hradiště pozbylo významu se založením dnešního krajského města Českých Budějovic. Na místě hradiště stojí kostel, stále je patrná část bývalých valů.
V lesích nedaleko Mohelna se tyčí nad údolím řeky Jihlavy mohutné rozvaliny hradu Templštejna. Název napovídá, komu patřil. Tajemným a záhadným templářům, řádu, o něm jdou historií legendy, poslední dobou často zmiňované v pseudohistorických románech. Samozřejmě existují i seriózní publikace.
Jsou destinace, kam se turisté jen hrnou, skupiny na prohlídkových okruzích bývají tak velké, že není ani slyšet výklad průvodce. Ale ještě existují zákoutí, která jsou stranou zájmu, kde vás obklopí klid, pohoda. Jedním z nich je i Mohelnice nad Jizerou a zřícenina zámku Zásadka.
Někdy neprávem opomíjená část Šumavy se probouzí k životu a návštěvníkům a turistům nabízí zajímavý program.
18. 7. 2017, 21:41
· Novinky.cz
·
Strašín
(okres Klatovy),
Šumava,
Plzeňský kraj
·
Tipy na výlety,
Muzea,
Jeskyně,
Hory,
Léto
· Strašínsko v létě: muzea, živí netopýři, koncerty, nádherné výhledy i jezírko v jeskyni
Zámek Nový Světlov se tyčí nad Bojkovicemi na Uherskobrodsku. Jeho soukromí majitelé lákají turisty na prohlídku hotelových apartmánů a dalších místností architektonického skvostu, který vystavěl rod Landštejnů v roce 1480.
Nenáročný letní výlet, na kterém si můžete užít nejen procházku lesem kolem potoka, ale také navštívit zámek, oppidum, rozhlednu nebo medvědárium. Takové je putování po hranici CHKO Křivoklátsko na Berounsku.
Židovský hřbitov v Kovanicích, téměř neznámý, má zvláštní magickou atmosféru a skrývá řadu tajemství. Například že je zde pohřbena babička spisovatele Franze Kafky či proč zde byli pochováváni Židé ze sousedního Nymburka…
V titulku je několik upoutávek na četná turisticky zajímavá místa v okolí lipenské přehrady. Díky tomu, že Šumava má opravdu co nabídnout obrazně na každém kroku, je možno si některé lokality vychutnat bez prázdninového nájezdu davů. A odevšad je opravdu kousek k dalším a dalším zajímavostem a krásám.