Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Hrad je sice starý stejně jako Karlštejn, ale oproti němu si až do dnešní doby mnohem více zachoval svůj gotický vzhled, který obecně známějšímu objektu nad Berounkou vzaly stavební úpravy. Kost je po staletí prakticky taková, jako před dobrými pěti sty lety. A pověstmi opravdu oplývá mnohými.
O tom, že je podzim v plném proudu svědčí i akce, které se konají. Spousta z nich se nese ve znamení dýní, které si můžete vyřezat a ozdobit. Pokud chcete vyrazit na něco tradičnějšího, navštivte skanzen v Zubrnicích, kde se dozvíte, jak trávili podzim naši předci. Podobně akční program na vás čeká v Archeoparku Všestary, kde se můžete proměnit v archeology.
Třetí říjnový víkend má přát počasí. Byla by proto škoda sedět doma. Pokud netoužíte po aktivním programu, navštivte některý z gastronomických festivalů. V Praze to může být třeba Husobraní nebo Prague Coffee Festival. Nechybí ani slavnosti vína či burčáku. Pokud chcete poněkud aktivnější program, nasedněte na kolo a uzavřete cyklistickou sezónu v Nymburku.
Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.
Na samém okraji Pardubického a Středočeského kraje se tyčí středověký strážce Železných hor zřícenina hradu Lichnice. V jeho podhradí najdete neméně zajímavou přírodní pamětihodnost - 750 let starý dub.
Nová rozhledna u meandrů řeky Odry, dvě lávky u Vrbického jezera, nové cykloboxy a naučná stezka v přírodní rezervaci. Tyto turistické atrakce, které letos vznikly díky společnému příhraničnímu projektu Bohumína, Šilheřovic a Krzyżanowic, se už v sobotu 14. října otevřou veřejnosti.
Konkrétně je řeč o dvou z více pozorovacích míst, a to v nedaleko od sebe ležící Kvildě a Borových Ladech. Ne každý má čas a trpělivost vyčkávat ne setkání s jelenem kdesi v hloubi hvozdů, nebo tichými nočními opeřenci v potemnělém lesním tichu.
Barokní zámek Loučeň na Nymbursku patří navíc mezi objekty, které je možno navštívit celoročně, na zimu své brány neuzavírá. Jeho interiéry lákají návštěvníky stejně, jako park s desítkou labyrintů, nebo možnost nocovat v dobových komnatách, přímo navazujících na turistům zpřístupněné prostory.
První ryze říjnový víkend nabízí mnoho gastronomických akcí. Podzim je totiž bezesporu dobou, kdy je třeba chmurné a sychravé počasí vyrovnávat přísunem dobrot. Oslaďte si život na pražském festivalu sladkostí Dolce Vita, pořádně ho rozpalte na ostravském chilli festivalu nebo vyrazte na nějakou z akcí, které se konají v rámci brněnského Týdne kávy. Ten vrcholí kávovým víkendem.
Na sobotu připadá Mezinárodní den zvířat a v mnoha zoologických zahradách se u této příležitosti konají akce. Zúčastnit se jich můžete třeba v Praze, Brně nebo Hluboké nad Vltavou. S podzimem se do popředí dostávají také dýně, na jejichž slavnosti můžete rovněž vyrazit hned na několik míst. Nechybí ale ani tvořivé dílny či drakiáda.
Valašské Velké Karlovice zaplní o víkendu milovníci dobrého jídla a pití. Tradiční Karlovský gastrofestival, který se zaměřuje na regionální gastronomii a produkty, nabídne různé ochutnávky na dvanácti místech v 3,5 km dlouhém údolí Léskové, farmářský trh i doprovodný program pro celou rodinu.
Dělí je od sebe několik kilometrů a tisíce let. Jeskyně Býčí skála je spojována s pravěkými i středověkými rituály, zdá se, že i v šeru věků krvavými. Ke krvavým obřadům putovali do nitra krasové jeskyně lidí z mnohakilometrových vzdáleností. Křtiny jsou o víře a pokoře, přesto tajemné.
V plzeňském regionu i v krajském městě výrazně roste počet turistů z ČR i z ciziny, zejména z Asie. Trend nastartovalo Evropské město kultury, jímž se Plzeň stala v roce 2015. Kraj více využívá potenciál stovek barokních památek a chce více propagovat Brdy, Horažďovicko a oblast přehrady Hracholusky. Řekla to náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová.
Turisty oblíbená Šumava je plná nádherných přírodních scenérií i lokalit, spjatých s nedávnou historií. Jak tedy vypadalo hraniční pásmo, stejně jako nechat se unášet okolní přírodou, můžete právě na šumavské Bučině. Necelé tři kilometry odtud se nachází prameny Vltavy.
Hladké, bradavičnaté, obří, i malé, kulaté, podlouhlé, zkrátka dýně, dýničky, tykve, tykvičky všech možných odrůd najdete v trojské botanické zahradě v Praze. Podvanácté se koná nad vinicí svaté Kláry výstava této stále populárnější zeleniny. Potrvá do 22. října.