Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
O víkendu se koná především řada tvůrčích dílen. Můžete malovat, modelovat, skicovat, vytvářet. Můžete se ale také ponořit do tajů badatelství a zahrát si na kriminalisty. V rámci Noci divadel pak můžete vyrazit na dětská představení, třeba na Malého prince v Plzni.
Kroměříž nechce být pro turisty jen obrázkem historického sídla, ale destinací, která má lákat všechny věkové kategorie na spoustu druhů poznání a zábavy.
Český Šternberk patří k našim nejstarším zachovalým hradům. Tyčí se malebně nad levým břehem Sázavy a k návštěvě láká i tím, že má oproti jiným památkám u nás několik zvláštností. Třeba tu, že ho stále obývá potomek zakladatelského rodu.
Kdo nenavštívil žádnou ze svatomartinských ochutnávek vín, má na Slovácku další šanci. Velké slavnosti chystají na nejbližší víkend Mutěnice nebo Bzenec. Horňácká Louka přivítá lidové vypravěče.
O historické památky mají zase o něco více zájem tuzemští návštěvníci. Kasteláni nejnavštěvovanějších hradů v Olomouckém kraji jsou se sezonou spokojeni a brány nezavírají.
Pokochat se pohledem na Drahanskou vrchovinu i široké okolí mohou lidé z nové turistické rozhledny Kopaninka, která se na stejnojmenném kopci u obce Repechy na Prostějovsku tyčí do výšky 22 metrů. Stavba rozhledny stála zhruba 2,9 milionu korun a zaplacena byla pomocí finančních darů firem a lidí i dotace Olomouckého kraje, Prostějova a ministerstva pro místní rozvoj.
Sobotní inverzní ráz počasí umožnil návštěvníkům Šumavy vychutnat si sluneční paprsky.
I v listopadu mohou milovníci historických památek navštěvovat některé hrady a zámky. Mezi ně patří také Mníšek pod Brdy, který o víkendech otevírá prohlídky základních okruhů s klasickým výkladem i prohlídky a programy pro rodiny s dětmi.
Jednou z nejšikmějších věží u nás je vyhlídková u arciděkanského kostela v Domažlicích. Staré město se dvěma názvy: česky Domažlice, německy Taus má hezké historické jádro v podobě protáhlého náměstí, které lemují gotické a renesanční domy s podloubími a mázhauzy. Průčelí jsou ale novodobější.
Víkend se ponese především ve znamení oslav svátku sv. Martina. Ochutnejte husí pochoutky nebo mladá svatomartinská vína v Praze, na hradech Křivoklát či Radyně nebo v Hradci Králové. V hlavním městě a v Brně se konají také cestovatelské festivaly, které vám přiblíží různá zákoutí naší planety.
Objevte s dětmi jejich kreativní stránku. Na tvořivé dílny a workshopy můžete vyrazit třeba v rámci pražského festivalu KUK!, dále pak do Muzea technických hraček ve Velvarech nebo Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Na Plzeňsku začíná filmový festival pro děti a mládež, kde zhlédnete aktuální i starší pohádkovou tvorbu.
Milovníci tajemna zde mohou pociťovat extrémně silné energie u pramene či dohledávat vyobrazené kostlivce, racionálně uvažující pak mít pochyby u legend o bílém zjevení, nebeské Panně Marii, původu názvu obce, zázraku otevření dveří kostela za husitů nebo o korunce hadí královny na hlavě Jezulátka.
Vinaři z Čejkovic pořádají vždy 11. listopadu největší a nejznámější ochutnávku Svatomartinských vín v jižní části Slovácka. Ochutnávkami bude ale žít celý vinařský region. Kyjov a Strážnice přidají i krojované hody.
Husí stehna se zelím i zabijačkové pochoutky neodmyslitelně patří k listopadu na Osoblažsku. Nejinak tomu bude v sobotu 10. listopadu Bohušově. V rekreačním areálu Pod Duby pod rukami dovedných řezníků, kuchařů a jejich pomocníků vzniknou jelítka, jitrnice, ovárek, tlačenka i prdolačka.
O víkendu se v Praze koná další ročník akce Na den pod zem, který návštěvníky zavede do běžně nepřístupných podzemních prostor pod mnoha významnými budovami v hlavním městě. Vydejte se do krytů, tunelů nebo katakomb. Pokud ale dáváte přednost spíše světlu a máte na něco chuť, vyrazte na husí či zvěřinové hody.