Novinky.cz ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Bohatá historie i vzorně opravené městské památky přitahují do Chebu a okolí stále více lidí. A nejde jen o památky, hodně se pozvedla i gastronomie a služby. Restaurace v sezoně se zahrádkami, kavárny, cukrárny lákají k posezení. Na to tu dříve nebyli zvyklí, nyní je to samozřejmostí.
Jelikož se jedná o kalvárii, konkrétně nad jihočeskou obcí Čestice, je patrné, že antickým bohům je těžko tento chrám zasvěcen. Coby křesťanský svatostánek byl vystavěn jako poděkování za uzdravení tomu pánubohu, jehož se u nás kdekdo s odkazem na křesťanské hodnoty dovolává. Čestice a okolí však nabízejí spoustu dalších turistických zajímavostí.
Zatím se ve františkánském klášteře v Hájku mezi středočeskou Hostivicí a Červeným Újezdem orientovali hlavně na poutě a poutníky. Do konce listopadu ale lze o nedělních odpolednech projít celý areál i zhlédnout výstavu o historii o obnově slavného místa s pohnutými osudy.
Kokořínsko. Ne nadarmo si vybral Karel Hynek Mácha pro předlohu svých děl tento krásný kraj. Návštěvníky totiž uchvátí romantickou atmosférou, dechberoucí přírodou a nespočtem skalních útvarů. V těchto dnech vás kokořínské lesy navíc okouzlí svými podzimními barvami.
Lákavější pro turisty je nyní rozhledna Šance v Jakubčovicích, místní části Hradce nad Moravicí na Opavsku. Pod vyhlídkovou věží o výšce necelých 16 metrů vybudovalo město nejen sluneční lázně, z nichž lze za dobrého počasí vidět i Jeseníky.
Je tu krásně zvláště na podzim, stromy přecházejí ze zelené do pestrobarevné palety, ideální čas k výletu. Můžete jít po proudu toku, či proti němu, pokaždé je vzdálenost asi 6 kilometrů. Z Kouřimi, kam se dá dojet autobusem i vlakem z Českého Brodu, půjdete proti proudu Vavřineckého potoka, kterému se též říká Výrovka.
Stojím na vrchu Vysoká nad západním okrajem Tachova. Vede sem cesta z města pokračující k jízdárně ve Světcích. Tři pylony památníku, nejvyšší se stylizovaným kalichem, připomínají slavné husitské vítězství nad zpupnou přesilou účastníků křížové výpravy v roce 1427.
Jižní Čechy a Šumava nabízejí mnoho krásných a zajímavých míst, která stojí za vidění. Obzvláště Lipno a jeho okolí patří každoročně mezi nejnavštěvovanější lokality na jihu republiky. Setkat se tam můžete například s místní vílou, za zastávku ovšem stojí také klášter Vyšší Brod.
S ročním zpožděním začala dlouho plánovaná rekonstrukce zámečku v arboretu v Novém Dvoře, který je součástí Slezského zemského muzea Opava. Budova je dominantou zdejšího areálu. Celkové náklady se odhadují asi na 38 milionů korun.
Mohutné žulové balvany s obřím Slouhou nedaleko středočeské vsi Přišimasy budou pro leckoho velkým překvapením. Takové skalky poblíž metropole byste asi nečekali, nenáročná procházka po dvojvrchu Klepec I a Klepec II se vám určitě bude líbit. Nízký dlouhý kopec leží mezi Českým Brodem a Kostelcem nad Černými lesy.
Jizerské hory, nejsevernější české pohoří, ukrývají mnoho krásných míst. Patří mezi ně i možná ne tolik známá Protržená přehrada Desná či Riedlova hrobka. Jde o stavby, z nichž i po mnoha letech sálá historie. Podívejte se, jak vypadají z ptačí perspektivy.
Mezi turisty, kteří míří na jih Čech, je stále populárnější Novohradsko. Lidé sem vyrážejí na cyklovýlety i na pěší výstupy na vrcholky Novohradských i Slepičích hor nebo na rozhledny. Těch je v kraji hned několik a v současné době nabízejí kouzelné výhledy na podzimně zabarvenou přírodu.
Na podzim je to idylická procházka, místy lesem, místy mezi skalami, a hlavně kolem rybníků. Stromy ještě nenahodily barevný háv, listí se převážně drží na stoncích, ale tady se dá courat za každého počasí. Cestu můžete pojmout jako okruh nebo zvolit trasu mezi obcí Stvolínky a Holany, popřípadě ji protáhnout do Zahrádek.
Jedinečnou příležitost seznámit se přímo v terénu s Kelty budou mít již tuto sobotu dopoledne milovníci historie. S archeology si budou moci projít kopec ležící mezi Boskovicemi a Protivanovem na Prostějovsku zvaný Staré Hradisko. Kdysi tu stávalo největší sídlo Keltů na Moravě.
Je to velkolepá podívaná, přehlídka umu a krásy. Dotýká se každého z nás, neznám nikoho, kdo by nejel alespoň jednou v životě vlakem. V bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v Lužné u Rakovníka najdete největší tuzemské železniční muzeum. A není to rozhodně jen přehlídka a prohlídka mrtvých předmětů. Na řadu exponátů si můžete vlézt, doslova si mašiny ohmatat.